şükela:  tümü | bugün
 • yunanca birleşme anlamındaki sözcük... girit ve kibris'ın yunanistan ile birleşmesini ifade eden bir sözcüktür.

  ilk adımı 30 mayıs 1913'de girit ve doğu ege adalarının* yunanistan'a katılmasıyla tamamlandı, ikinci adımı 20 temmuz 1974 de yapılan türk harekatı ile yapılma aşamasındayken tarihin karanlıklarında yok oldu....
 • (bkz: makarios)
 • kibrisi yunanistan'a katmak amaci ile grivas onderliginde kurulmus eoka “organizasyon”una ikinci enosis harekati diyebiliriz. grivas 1974 yilinda olmustur ve boylelikle curcunayi kacirmistir.

  yunanistan’da darbe girisiminde bulunan askeriye hemencecik grivas’in yerine nikos sampson’u kibris’in basina getirir. cicegi burnunda basbakan sekiz gunluk saltanati sirasinda adada kaosun kitabini yazar.
  atina’dan destekli bu sevgi yumagi kardesimiz (binlerce devrimci yunanlinin oldurulmesinde, 1963/64 yillarinda bir cok kibrisli turkun oldurulmesinde (“omorphito kasabi”) emegi buyuktur) cuntaci ahbabinin aciga alinmasi ile tarihte “x yenilince y de yenilmis sayildi” listesindeki yerini almistir.

  sonrasi malum, yirmi sene hapis cezasina carptirilir, 1979’da “saglik sorunlari” gerekcesi ile yurt disina gonderilir. sozu edilen bu yurt disi paris olur ve kendisi 1990 yilinda kisa bir tedavi sonrasi ulkesine geri doner. 2001 yilinin yazinda azrail ile tanisir….

  kisacasi ikinci enosis grivas ve sampson icin bir “ha gayret, ha gayret, nahh muzafferiyet” ile sonuclanir.
 • ada*, yunanistana bağlamak isteyen faşizan fikir. taksim'in içeriği rum ve yunanistan olarak değiştirilmişi.
 • xix. yy'.da girit'in, xix. yy.'da kıbrıs'ın yunanistan ile birleştirilmelerini hedefleyen siyasi hareketlere verilen ad..
  yunanca "birleşme" anlamına gelir..1830'da yunanistan bağımsızlığına kavuşurken girit ve doğu ege adaları ülke sınırlarının dışında kalmış bulunmaktaydı.helenizm taraftarı yunan milliyetçileri yunan ve rum asıllı halkların yaşadıkları bu adaların yunanistan'a katılımı ile bu emellerine ulaştılar.
  enosis'in ikinci safhası olan kıbrıs'ın ilhakı için ise georgias grivas öncülüğünde eoka örgütü kuruldu. örgüt 1950'lerin ortalarından itibaren kıbrıs'ta enosis için faaliyetlere başladı.15 temmuz 1974'te eoka örgütü kıbrıs'ta nikos sampson'u başa getirdi. bunun üzerine türkiye kıbrıs'taki garantörlük haklarını kullanarak adaya askeri müdahalede bulundu*sonuçta enosis hayata geçirilemeyen bir hayal olarak kaldı.
 • lise 2 milli güvenlik dersinde bütün sınıfın 1 almasına sebebiyet veren soru... bu ülkenin lise ikinci sınıf öğrencilerinin yüzde 99'u enosis'i bilmiyor.. bilinsin, dikkate alınsın, ilgilenilsin lütfen...
 • (bkz: tmt)
 • kıbrıs ve yunanistanın birleşmesi diye özetlenebilir. bunu silahla denediler fakat bu yönde başarısız olduklarını ve oalcaklarını anladılar ve kıbrıs türküne karşı daha sinsice bir plan kurdular. artık kısa zamada değil uzun zamanda burdaki türkleri asimile etmek ve megolo idealarını gerçekleştirmek istiyorlar. ilk adımları tedirgin edici.
 • (bkz: anschluss)
 • ayrıca bir kelebek cinsidir kendisi. kuzey kıbrıs'ta 50ye yakın kelebek türü olduğu düşünülürse bir zahmet (bkz: kelebek etkisi)