şükela:  tümü | bugün
 • 2015 yılında enr 250'ye türkiye'den 40 firma girdi. 65 firma sokan çin'den sonra ikinci sıradayız. üçüncü 39 firma ile abd.

  buna karşın pazar payımız %4,6. pazar payına göre sıralma şu şekilde ;

  1- çin %19,3
  2- ispanya %12,3
  3- abd %9,7
 • televizyonda bir reklam filminde denk geldim, 2016 yılında enr 250 listesine türkiye 46 firma soktu diye. inşaat sektörümüz ile müteahhitlerimizin yurtdışı başarısı ile gerçekten gurur duymalıyız. lakin bu sayı kadar, sektördeki pazar payı da önemlidir, irdelenmesi gerekir.

  örneğin çin 65 firma sokarak en fazla firma sokan ülkedir bu listeye ve bu 65 firmanın toplam pazar payı %21.1 dir.

  ikinci en çok firma sokan ülke 46 firma ile türkiye nin pazar payı %5.5 dir.

  43 firma ile üçüncü en çok firma sokan abd nin pazar payı %8.9 dur.

  sıradan gitmezsek, ispanya mesela, 11 firma sokmuştur ama pazar payı %12.6 dır. biz 4 katı fazla firma sokmamıza rağmen pazar payımız ispanyanınkinin yarısı nerdeyse.

  avrupa birliği 46 firma sokmuş listeye pazar payı %45. bizimki ile aynı firma sayısı ama 8 kat daha fazla pazar payı.

  bizden daha fazla müteahhit sokup bizden daha aşağı pazar payına sahip bir ülke yokken, bizden daha az firma sokup daha fazla pazar payına sahip bir çok ülke var.

  politik konulardan bağımsız düşünürsek, az adam(veya firma) ile katma değeri yüksek iş yapılıyorsa işim içinde know-how vardır, teknoloji, özel ekipmanlar veya bir buluş vardır. yani herkesin bilmediği, az kişinin bildiği değerler söz konusudur.

  çok sayıda firma sokmamıza rağmen pazar payamızın az olması biraz bu konu ile alakalı. müteahhitlerimiz daha çok emek yoğun işleri yaparken, teknoloji, know-how, özel ekipmanlar içeren işleri daha az yapmaktadır.

  tabi bunları yazarken başarımızı küçüksüyormuş gibi algılanmasın. dünyanın en büyük 250 müteahhiti arasına 46 firma sokmamız muazzam bir olaydır. bu başarının darısı pazar payının da başına diyerek sonlandıralım yazımızı.
 • eerste nederlandse rijwielfabriek (bkz: burgers enr)