şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ensar vakfı ile milli eğitim bakanlığı arasında bir süre önce yapılan protokol için danıştay'ın vermiş olduğu karardır.

  --- spoiler ---
  milli eğitim bakanlığı ile adı karaman’daki yurtta çocuk istismarıyla hatırlanan ensar vakfı arasında imzalanan protokolün yürütmesi durduruldu.
  cumhuriyet’ten ışık kansu’nun haberine göre danıştay 8. dairesi, protokolün bir kamu hizmeti olan eğitim-öğretim hizmetinin devlet hizmet alanı içerisinde ancak genel idare esaslarına göre memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesine ilişkin anayasanın amir hükmüne ve türk milli eğitiminin temel ilke ve kurallarına aykırı olduğu sonucuna vardı.
  kararda özetle şöyle dendi: “milli eğitim bakanlığı tarafından, kanunda belirtilen amaçlar doğrultusunda salt akademik anlamda eğitim verilmesini aşan bir biçimde kişinin birey olarak gelişiminin sağlanmasına yönelik eğitim-öğretim hizmetinin yürütülmesine ilişkin yetkinin, hukuk devleti ilkesi uyarınca anayasaya, üst hukuk normlarına uygun olarak kullanılması gerekmektedir."
  --- spoiler ---

  danıştay böyle bir karar aldı, peki başkanlık sistemi bu karara uyacak mı?
  hiç zannetmiyorum.

  "eyy danıştay sen kimsin ya" gelebilir...