şükela:  tümü | bugün
 • ensar vakfı bir dernek. hepinizin malumu. ve faaliyetlerine devam ediyor.

  barış derneği ise kapatıldı.

  peki barış derneğinin tarihi ve barış derneği nedir?

  ek başlangıç bilgisi 12 eylül darbecileri de barış derneğini kapatmıştı.

  "1950 yılında behice boran, pertev naili boratav, adnan cemgil gibi aydınların öncülüğünde kurulan türkiye barışseverler cemiyeti, kore savaşı’na asker gönderilmesine karşı mücadele etti, daha sonra dernek kurucuları ‘türkiye'nin abd ile dostluğunu bozmaya çalışma’ gerekçesiyle tutuklanarak barışseverler cemiyeti’nin etkinliklerine son verildi.

  1977 yılında ise mahmut dikerdem, doğan görsev, şefik asan, turgut kazan, reha isvan, tarık akan, ali sirmen gibi aydınların üyesi olduğu türkiye barış derneği kuruldu. dernek, ikinci dünya savaşı sonrasında 1949’da frederic joliot-curie başkanlığında ve albert einstein gibi önemli avrupalı aydınların desteğiyle kurulan dünya barış konseyi’ne 1979’da üye oldu. nükleer silahların yasaklanması, nato dahil tüm askeri ittifaklardan çıkılması konularında ve soğuk savaş politikalarına karşı mücadele etti. "

  http://haber.sol.org.tr/…baris-dernegi-nedir-175564

  peki kapatılma kararına barış derneği nasıl cevap vermiş?

  http://haber.sol.org.tr/…arina-tabi-degildir-175537
 • biri tecavüzcüleri korur, çocukları yok sayar, buna rağmen sonsuz destek alır hükümetten; öteki barış için çalışır, savaşın karşısında durur, kapatılır.

  barış derneği kapatılır, savaş karşıtları susturulmaya çalışılır ; sapıklar, tecavüzcüler korunur.
 • artık olmayan versustur.

  eeeeeeyy muhafazakar kardeşlerimiiiiiz!! çocuklarınızııı vazelinsiz bir yere salmayın artık e mi :))
 • birinin hakkında ortaya atılan iddialar oldukça güçlü, kanıt ve bulgular gün gibi ortada ve yaratılan mağduriyetler insanlığa karşı işlenmiş birer suçtur. savunucuları inkârda bulunamaz, suçu örtbas etmek için uğraşır, "bir kereden bir şey olmaz" gibi akıl dışı beyanlarla rezilliği arşa çıkartır.

  bütün bunlara rağmen; faaliyetlerine ve hükümet ile hükümetin oluşturduğu çıkar havuzundan destek görmeye son hız devam eden bir oluşumdur ensar vakfı.

  diğeriyse; 1950’de 'türk barışseverler cemiyeti' olarak ortaya çıkar, kapatılır. 1977’de 'türkiye barış komiteleri derneği' olarak yeniden faaliyetlerine başlar, bu kez cunta yönetimi tarafından ikinci kez kapatılır. 2003 yılında, barış derneği olarak tekrar yola çıkar. şimdiyse akp iktidarında faaliyetlerine tekrar son verilmiş ve kapısına mühür vurulmuş durumda.

  neden mi? bilinmiyor.

  yönetim kurulu üyesi aydemir güler ne diyor bakın:

  “biz isteriz ki, eğer barış derneği’nin faaliyetini durdurma ihtiyacı duyuyorsa siyasi iktidar, bunu gerekçeleriyle beraber önümüze getirsin. ‘şu nedenle sizi suçluyoruz’ desin, biz de görelim nükleer savaşa karşı çıktığımız için mi, nato üyeliğine karşı çıktığımız için mi, akp iktidarının suriye’de yürüttüğü kirli operasyonları deşifre ettiğimiz için mi? neyle suçlandığımızı biz de anlayalım. bunu istiyoruz ve bunu talep edeceğiz iktidardan”
 • yayınlanan khk ile barış derneği kapatılmış.

  barışı, aydınlanmayı, laikliği ve cumhuriyeti savunanlar düşünsün mü diyeceğiz?

  http://haber.sol.org.tr/…r-icin-bir-nisandir-176567

  korkuya mahal yok...

  ensar vakfı faaliyetlerine devam ediyormuş...