1. anadoluda şöyle bi söz vardır :
  "eşeği bici bici kadını bacı bacı diye kandırıcan"

  bu sözü söyleyenler spa masajını da yanlış anlıyolardır ....
 2. aralarında kan bağı olan herhangi iki kişinin yaşadığı ilişki.
  'ensest ilişki' dediğimizde ilişkiye giren tarafların yaşı ya da ilişkinin niteliği ile ilgili bir tanımlama yapmış olmayız. sadece 'kan bağı olan kişiler arasında yaşanan ilişki' demiş oluruz.
  18 yaşından küçük çocukla kurulan ilişki için (bkz: pedofili)
  18 yaşından küçük çocukların ailedeki büyükler tarafından cinsel ilişkiye zorlanması için (bkz: tecavüz) (bkz: aile içi şiddet)
  12 yasindaki kiza 28 erkegin tecavuz etmesi gibi olayların ensest iliski ile uzaktan yakından alakası yoktur. eger bu 28 kisinin kızla kan bağı olsaydı ensestten bahsedebilirdik; elbette o zaman da olayı ilişki diye değil, tecavüz diye adlandırırdık.
  cocuklarla ilişki kurmak suçtur.
  çocuk ya da yetişkin herhangi birini cinsel ilişkiye zorlamak suçtur.
  bunların hiçbirinin ensest ilişki ile bağlantısı yoktur.
 3. ensest, ensest ilişki için yeterli bir tanım değildir. (bkz: ilişki)

  suskunluklar, susturulmuş isyanlar ensesti bir ilişki haline dönüştürür. yoksa ensest kol kırılır yen içinde kalır mantığında bir ara kendini imha eder, edecektir. *

  ve ancak o imhoda aydınlığa çıkacak, tü kaka olacaktır ensestteki tecavüzcü yol ayrımı.. ensest ilişki toplumun destek verdiği ölçüde yürür.*
  (bkz: ensest iliskiyi doyasiya yasama ozgurlugu)

  hukuki ve görünen tanım ayrı. biraz da yaşama bakmalı ve tanım biraz daha palazlanmalı. anam babam olmasa, amcalar bana doymasa, muhtar emmi duymasa, devlet buna bişi yapsa filan işte. yeter.
 4. insanın 1. dereceden kan bağı olan akrabaları ile cinsel ilişki yaşaması temelli bir sapıklık... tedavi edilmesi gereken bir durum...
  ilkel toplumlarda daha sık görülüyorsa da, herhangi bir toplumda herhangi bir şekilde karşınıza çıkabilir...
 5. toplumun yıkılmaması gerekli bir tabusudur.özellikle tecavüz adı altında gerçekleştiğinde genelde üzeri örtülüp kapaklanmaya calısılmakta;lakin sonrasında maruz kalan bireyin ağır travmalar ile yaşantısına devam etmeye calısması ve buna bağlı olarak muhtemelen kendini seksten koruma amaçlı olusturduğu kabugun uzun süre kırılamamasıyla,aseksüelliğe dahi gidebilen sonuclar doğurabilecek iğrenç olay.(bkz: evet,kesinlikle sapıklık)