şükela:  tümü | bugün
  • çetin altanın, söyleşi ve yazılarında artık fikir dünyamıza mal olan "enseyi karartmayalım" özdeyişi ile geleceğe olan güveni çağdaşlaşmaya olan inancı ifade eder.
  • insanlık kötüye gitmez,türkiye de gitmez. enseyi karartmayın.

cetin altan
  • diğer yazarlar tarafından çetin altan ın adı geçmeden kullanılğı vaki olmayan deyiş.
  • (bkz: red neck)
  • bir mühendisin dramıdır. yazın staj başlamıştır, böyle beyaz mı beyaz bir cilt, iki ay sonra koca bi t-shirt lekesi, vucüt da ense de kayış gibi olmuş, kolların ucu da öle. büyük işkencedir, denize giremezsiniz, öle heryerde t-shirti çıkaramazsınız. ya çıplak yapacaksın stajı ya da uzun kollu kıyafetle böyle bi olaya mahal vermemek için.
  • karamsar ve düsünceli insanin kafasi öne egik oldugundan ensesinin gunes isigi alip kararmasi. enseyi karatmayin diyerek cetin usta bize "karamsar olmayin" demektedir.
  • hipotiroidden muzdarip olmak. zira hipotiroidi olan bunyelerin enselerinin renginin koyulastigi bilinen bir gercektir.
  • daha çok çetin altan'ın yazılarında ipin ucu kaçmaya başladığında kullandığını gördüğüm ve hiçde haz etmediğim bir tabirdir. örneğin babıalideki gazetecilerin yanlışlarından bahsederken hepsini yerden yere vurur bütün gerçekleri ortaya döker en sonunda bu lafı söyleyerek durumu kurtarır yada kendi öyle sanır. gerçekleri saptırma ihtiyacı neden, herşeyi olduğu gibi ortaya koymak varken yada şöyle söyliyeyim bütün babıali sorumlusu olarak sizi kim atadı bizim haberimiz yokken anlamak mümkün değil. herşeyi ben bilirim bakışından olsa gerek yeni şiir yazmaya çalışan gençlere kullandığı tabirden ve yaklaşımından ötürü yıllar evvel bıraktım zaten kendisini okumayı.
    enseyi karartalım , bronzun rengini tam tutturalım bizi seven böyle sevsin, gerçekten yanımızda olan ile geçici olarak seveni ayırt edelim derim ben.