şükela:  tümü | bugün
  • cetin altan'in turkceye armagan ettigi bir deyim. "umudunuzu kaybetmeyin" anlamaina gelir ve sikca kullanir. peki abi, sen dedin diye biz zaten karartmiyoruz enseyi ama su ensede boza pisiren sicaklara ne diyeceksin abi?

ayni adli bir kitabi da var.
  • çetin altan'ın birçok makalesinin sondan bir ya da iki önceki paragraflarında kullandığı kar beyazı ifade. bugünkü milliyet'te, mehmet demirkol da aynen kullanmış bu deyimi, bülent korkmaz ile ilgili yazısının son cümlesi olarak.
  • engin ardıçın da kullandığına şahit olmuştum ama sanki çetin altan ile dalga geçmek içindi diye hatırlıyorum.
  • çetin altan'ın güzel bir sloganı(ydı). artık kabak tadı vermeye başladı
  • çok etkilendiğim bir söz. o kadar ki, yüzükoyun güneşlenememekteyim.
  • çetin altan ense başlıklı bir yazısında bu deyimi şöyle açıklıyor:

"rumelililer, efkârlı gördüklerine :
    - enseyi karartma, derlerdi.
    yüz zaten kararabileceği kadar kararıyordu, karanlık enseye de geçti mi artık iflâh olmak kolay değildi."

yazı altan'ın "geçip giderken" adlı köşe yazıları derlemesi kitabında mevcut. yazıların tarihini belirtme gereğini görmediğini, yazıları belli bir sıraya göre de dizmediğini kitabın başında kendi söylemiş. yazının tahmini tarihi 60'lar ya da 70'lerin başı diyebiliriz.
  • ilk basımı aralık 2014'te everest yayınları tarafından yapılan çetin altan'ın bugüne kadar kaleme aldığı hemen her eserinin bulunduğu bir seçkidir. ayrıca çetin altan'ı okumayı sevenler için büyük nimettir. ağırlığına bakmaksızın yanınızdan ayırmak istemez, her fırsatta okumak istersiniz.

"mutluluğun tılsımı, sevdiğin işte doya doya çalışmak ve sevdiğinle doya doya sevişmektedir çünkü..."

(bkz: külliyat)
  • ümit aşılayan herkese ancak saygı duyuyorum...
  • cetin altan ın imzası, umudun henüz yitmediği anlamına gelen deyiş.
    kendisini kaybetmenin verdiği hüzünle okuduğum, hayal ettiğim ülke bu değildi adlı köşe yazısından, bir kullanım örneği şöyledir;

"hayallerinizden, ümitlerinizden, mücadelenizden vazgeçmeyin.

amacınıza ulaşamazsanız da, bu amacı gelecek kuşaklara devretseniz de, kozmosla son hesaplaşmanızda, “daha iyi bir dünya için biz de fena mücadele etmedik” diyebilirsiniz.

bu da az şey değildir. buruk da olsa, yorgun gözlerinizde bir tebessüm yaratır.

o tebessümlerin çoğalması da elbet bir gün kurtarır bu ülkeyi.

enseyi karartmayın."

senin fikirlerinle heyecanlanmış bir adamın kızıyım ben de, bugün bu ülkede güneş biraz daha batmış olsa da ense hala sağlamda.ışıkla uyu.