şükela:  tümü | bugün
 • belli bir konu üzerine ara$tırma yapar, eğitim verir evet. ama çoğunlukla herhangi bir bölümün tek ba$ına yapamayacağı disiplinler arası i$leri yapar.
  çe$it olur.
 • izmir’de bulunan bu yer, adının altına “sanat vesaire” eklentisi de yapmış. anladım ki, sadece sanatla değil, onunla uzaktan yakından ilgisi bulunan her alanla uğraşmak istiyorlarmış. nitekim çoktan bir panel yapmışlar bile. iskender savaşır, zeynep sayın, ayşe çavdar ve necdet subaşı falan katılmış konuşmacı olarak. 'kuşaklar silsilesi', 'merkez – taşra ayrışmaları' gibi şeyler tartışılmış iki gün boyunca. katılanlara bakılırsa pek güzel geçmiş. duyduğuma göre, aralık veya ocak ayı için bir “yatılı sempozyumu” planlıyorlarmış şu sıralar.
  bazı kurslar verdikleri de doğru. eğitmen kadrosu da çok deneyimli. bazılarını incelemek için,
  bkz:

  http://nailozlusoylu.blogspot.com/
  https://www.facebook.com/…u/614955578544927?fref=ts
  https://www.facebook.com/omertunc13?fref=ts
 • üniversitelerin lisansüstü eğitim verilen bölümleridir. (yüksek lisans, doktora)
  fakülte bittikten sonra enstitüye başvurulur.
 • "bilgin, yani hocası, deney defterinin bir köşesine, bir iki not daha düşüyordu, çekinerek, ne olur ne olmaz diye, yakında sunacağı tavşan boku gibi bir bilimsel tebliğde kullanmak amacıyla, ıvır zıvır ama hocanın enstitü'deki varlığını ve bunun içerdiği cüzi avantalara sahip olmasına gerekçe teşkil edecek nitelikte bu tebliğ, çok da vakit geçirmeden, kesinlikle yansız ve bilim aşkıyla dolu herhangi bir akademi'nin karşısına çıkıp er geç kanıtlanması vereken bir angaryaydı." louis-ferdinand celine - voyage au bout de la nuit

  (bkz: akademi/@ibisile)
 • aralarında ömer tunç isimli bir adam var aman tanrım.
  çizdiği tanrılardan biri onunla tanışmayı nasip etsin.
 • izmir'de yeni kurulan bir sanat merkezi. kurucusu emre turhan'mış. açıkçası emre turhan gibi kendini gençlere adamış bir adam için geç kalınmış bir adım olmuştur. özel enerjisi ve güzel yetenekleri olan bu adamın bildiklerini öğrencileri dışında halka açık hale dönüştürmesi de pek güzel olmuş. izmir'de yaşayanlar için değişik ve keyifli bir tecrübe olacağını düşünmekteyim. öğrendiğim kadarıyla kayıtlar için alt yaş sınırı 5, üst yaş sınır ise yokmuş. kendilerine tüm içtenliğimle başarılar diliyorum.
 • yillar yili beyin kivrimlarimi zorlamis, kivrimlarimi kolalanmi$ utulenmi$ gomlek yakasi haline getirmi$ kelimedir. $oyle ki:
  enstitu, bu kelimeyi her kullani$imda $ole bir yola sapiyorum
  ens - ti - tu.
  sanki bir dilde kisaltmanin okunu$u gibisinden, ntt olabilur, ba$ima ta$ du$ebilur. ne bileyim bir ef bi ay olsun, iks vay zet olsun.
 • malatya milletvekili resit bey tarafindan, ziraat enstituleri programi gorusulurken, (bkz: mesai yurdu) tabiri ile degistirilmesi teklif edilen kelime. resit bey'in onerisi reddedilmistir.
 • aslında kendilerine dair en iyi tanımı yine kendileri yapmışlar: "izmir'de türlü eğitimlere ve bazı buluşmalara ev sahipliği yapacak olan bir sanat kapısı."

  grafik tasarımdan kukla yapımına, radyoculuktan tiyatroculuğa kadar bir çok dalda eğitim veren bir enstitü bu.

  izmir'deler. şöyle de bir facebook sayfaları var yaptıklarına dair bir kaç ipucunun bulunduğu:bak

  aralarına dahil olmanın insana kendini çok iyi hissettireceğinden emin olduğum bu topluluğa katılabiliyorsanız katılın, eşiniz dostunuz iyi insanların falan da katılması için çırpının.
  sanat eğitimi almaktan öte bir yerde olacağınız kesin.