• zamanında bir kere için bile olsa milli marş olarak kullanılmıştır.

reşadiye harp gemimizin kızaktan indirilişi töreninde bulunmak üzere ingiltere’ye davet edilen türk heyeti, törenin son dakikalarında birden bire güç bir durumla karşılaşmıştı. nutuklardan sonra geminin burnunda şampanya şişesi patlatılmadan ingiliz denizcileri kendi milli marşlarını okuyunca bizimkiler de karşılık vermeye mecbur kalmışlardı. söylenecek bir milli marş olmadığı için önce birbirlerine bakıştılar, sonra müstakbel çarkçıbaşı durumun önemini hissederek:

- arkadaşlar, "entarisi ala benziyor"u biliyor musunuz?

- biliyoruz.

- o halde hep beraber:

- "entarisi ala benziyor

sultan reşat bana benziyor"
  • boğaziçi üniversitesi caz korosu tarafından gezi parkı için sözleri değiştirilerek uyarlanıp söylenmiş türküdür.

gaz maskesi ala benziyor
    biber gazı bala benziyor
    benim toma'm bana sıkıyor
    bulunur bir çare halk ayaktadır
    taksim yolunda barikattadır

çapulcu musun vay vay
    eylemci misin vay vay

gaz maskesi biçim biçim
    yürüyoruz taksim için
    üşenme gel hakkın için

çapulcu musun vay vay
    eylemci misin vay vay

gaz maskesi çeşit çeşit
    gezi parkı senle yaşıt
    bu tencere, çatal, kaşık

çapulcu musun vay vay
    eylemci misin vay vay

çapulcu musun vay vay
  • zeki müren'in radyo günleri cd'lerinin ikincisinde yer alan türkü. yani zamanında nice koçyiğitlerin delemediği trt denetimini bu şarkı delmiş arkadaşlar. hal böyleyken ben buradaki alegoriye şapka çıkarırım. hem yarin şeftalisini bala benzeteceksiniz, hem kaymaklı mısın diye soracaksınız ve bu erotizmle, kravatsız ekrana değil, radyo kaydına çıkarmayan bir ciddiyet duvarını deleceksiniz. güzel de bir türkü diğer taraftan, ya insanlar masummuş bu benzetmeyi anlamamış ya da herkes görmezden gelmiş. ne güzel olmuş.
  • bi filmde duyduğum şu dörtlüğü andıran türkünün sözleri...
    yumurtam pişti tuz ister
    benim canım kız ister
    kız olmazsa dul olsun
    şeftalisi bol olsun
  • entarisi ala benziyor
    seftalisi bala benziyor
    benim yarim, sana benziyor
    olamaz ne care, o nisanlidir
    kaytan biyikli delikanlidir
    seker gibisin vay vay, kaymakli misin vay

sozleriyle donem kibar badaklarinin dillerinden dusurmedigi, rembetikomsu istanbullu rumeli turkusu.
  • nihatla curcunada hemen hemen her programda bir kere çalan, dinleyicilerin 'şeftalisi bala benziyor' adıyla sürekli istekte bulundukları, şuhut yöresine ait, serbest çağrışımlara müsait bir türkü.
  • söz konusu entari giyen ve şeytalisi bala benzeyen ve nişanlı olan kişinin nakarat kısmında anidenkaytan bıyıklı olduğu türkü.

ya türkünün içinde bir atışma var ya da şair nakaratta "o nişanlıdır" dedikten sonra nişanlıyı tasvire geçmiş.
    şair burada "yamuk yapmaya gelmez nişanlısı beni fena yapar" demek istiyor dahi olabilir. fakat olmayabilir de.
  • bir muzaffer sarısozen derlemesidir. sözlük camiasında türkülerin bu şekilde de olsa ilgi görmesine yol açan türkülerden bir tanesi. türkünün hikayesi araştırılıyor. en kısa zamanda türkülerin hikayelerinde izlenebilir. *
    entarisi ala benziyor
    şeftalisi bala benziyor
    benim yarim bana benziyor

olamaz ne çare o nişanlıdır
    kaytan bıyıklı delikanlıdır
    şekerli misin vay vay
    kaymaklı mısın vay vay

entarisi biçim biçim
    ölüyorum senin için
    ağlatma gel başın için

olamaz ne çare o nişanlıdır
    kaytan bıyıklı delikanlıdır
    şekerli misin vay vay
    kaymaklı mısın vay vay
  • gecenlerde radyoda duydugum oha be kardesim dedirten sarki ismi
  • nihat sirdar'in geçen sabahlardaki programlarindan birinde çalmasi neticesinde dinleyip, sabah mahmurluguma ragmen bana kahkahayi bastirmis sarki.
hesabın var mı? giriş yap