şükela:  tümü | bugün
 • alm. dejenere sanat. ayrica, 1937'de münchen'de açilan ve 1941'e kadar çesitli alman sehirlerini dolasan ve nazi yönetimi tarafindan desteklenen -kuran joseph goebbels, yoneten adolf ziegler-bir serginin adi. sergi basliginda kunst sözcügu tirnak isaretleri arasina alinmistir. sergide 32 alman müzesinden müsadere edilen 650 sanat eseri yer almaktaydi.

  entartete kunst tanimi íçine, nasyonal sosyalist sanat ve estetik anlayisi ile bagdasmadigi kabul edilen akimlara ait sanat eserleri giriyordu. bu akimlarin baslicalari, ekspresyonizm, empresyonizm, dadaizm ve sürrealizm olarak görülüyordu.

  sergide george grosz, ernst ludwig kirchner, max ernst, karl schmidt-rottluff, max pechstein, paul klee, otto griebel ve ernst barlach gibi çogu yahudi sanatçilarin eserleri, zeka geriligi yasayan insanlarinkine benzetilerek asagilanmis ve sakat insan fotograflari ile birlestirilerek bunlarla resmen alay edilmisti.

  (krs: entartete musik).
 • 1933'te almanya'da nazi partisi'nin yönetime geçmesiyle çagdas sanat reddedilmis ve bu dogrultuda üretilen tüm yapitlar yoz sanat (degenerate art) olarak adlandirilmistir. bu dönemde bolsevik yatagi olarak adlandirilan bauhaus kapatilmis, çagdas sanat eserleri müzelerden çikarimistir. bu saldirilar sonucu pek çok sanatçi ülkeyi terketmek zorunda kalmistir.
 • ressam hitler'in insan kanıyla resim yapma teknigini gelistirmesiyle birlikte ortaya cıkmıs bir sanat politikasıdır..
 • köln baspiskoposu kardinal joachim meisner kulturel yozlasmadan bahsedince bu terimi cagristirmis (yil 2007).

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6996251.stm
 • zamanin avant-garde ressamlarindan picasso, van gogh ve matisse'in eserleri de vardi sergide--cogunlukla insan vucudunu ihtisamli bir sekilde resmetmedikleri icin.
 • kassel'de yapılan documenta sergileri buna tepki olarak yapılmaya başlanmıştır.
 • bir de buna karsilik, sanat öyle olmaz böyle olur diyerek hitler´in rejimini destekleyen alman ressamlarin eserlerinden olusan baska bir sergi münih´te haus der deutschen kunst´da acilmistir.

  fauvism´i, cubism´i begenmeyen hitler, yattigi yerde de huzur bulamasin denilerek, haus der deutschen kunst´un adi haus der kunst diye degistirilmis ve modern sanat müzesine dönüstürülmüstür.

  degenerate art´in ressamlari sürgün edilmistir. aralarindan ernst ludwig kirchner ise intihar etmistir.
 • bu adla açılan sergi diğer sergilere nazaran çok daha fazla ziyaretçi toplamıştır.(bkz: ironi)