*

şükela:  tümü | bugün
 • 1976 haziran'ini temmuz'a baglayan gunlerde, fko'ye bagli militanlarin [bir grup alman rfa'cinin da destegiyle], tel aviv-paris seferini yapmakta olan bir air france ucagini, uganda'nin entebbe kenti havaalanina indirmeleri, sonrasinda israil'in hic beklenmedik bir operasyon ile 1 saat icinde, 1 asker ve 2 yolcu kaybiyla, tum militanlari olu olarak ele gecirmesi ile sonuclanan, insanin dudagini ucuklatan askeri operasyon. filmi de cekilmistir. filmin adi raid on entebbe.
  israil, teroristlerin yahudi olmayan yolculari salivermeleri ve hapisteki filistinli gerillalari salivermeleri icin kendilerine 48 saat sure vermeleri uzerine, muzakerelere baslamayi kabul ettiler zaman kazanmak amaciyla. bu arada israil ordusunun en secme 100 askeri hazirlandi, gizli bir misyonla uganda'ya dogru yola cikti. israil hukumetinin baskin planindan, ancak ucaklar yola ciktiktan sonra haberi oldu. gece yarisi saatlerinde entebbe havaalanina inen askerlerin, rehineleri kurtarmalari, 8 militani oldurmeleri sadece 58 dakika surdu. olayda tek olen asker, operasyonun basindaki komutan olmustur, ki o da sonradan israil basbakani da olan benjamin netanyahu'nun biraderi yonatan netanyahu'dur.
 • 3 temmuz 1976 cumartesi gecesi gerçekle$mi$tir..
  * planlama a$amasında "operation thunderbolt" olarak adlandırılan, ancak operasyonda ölen tek israilli asker olan o zamanki sayeret matkal'ın ba$ı, balık burcu yonathan netanyahu'nun anısına "operation yonatan" olarak adlandırılmı$tır.
  * 27 haziran 1976 pazar, gece 00:30 sularında 244 yolcusu ve 12 mürettabatıyla atina'dan paris'e havalanan a300'ü kaçıran teröristler, (bir kadın rehineyi bırakmak ve yakıt ikmali yapmak üzere) uçağın rotasını bingazi'ye doğru çevirmi$ler ve bu libya $ehrinde yedi saat kalmı$lardır.
  * uçak 03:15'te entebbe uluslararası havalimanı'na varmı$tır.
  * uçaktaki 4 teröriste entebbe'de 3 ki$i daha eklenmi$tir.
  * talepleri, israil hapishanelerindeki 40 adet, kenya, fransa, isviçre ve almanya'daki 13 adet tutuklunun salıverilmesiydi.
  * tutsakların önemli bir kısmını bırakan teröristler, sadece israilli ve yahudi olanları rehin tutmu$ ve öldürmekle tehdit etmi$tir. ancak ba$ta kaptan michel bacos olmak üzere mürettebat uçağı terk etmemi$ ve yolcuların kendi sorumlulukları altında olduğunu belirtmi$tir.
  (devamı yakında..)
 • bunun muadili mısır komandolarının iki operasyonu vardır, italyan ordusu misali basında geyik malzemesi formatında anılır her uçak kaçırma eyleminde:

  19 şubat 1978: lefkoşe'nin larnaka havaalanı'nda, rum uçağını 11 mısırlı yolcu ve 4 kişilik mürettebatıyla rehin alan iki filistinli gerillaya mısırlı komandolar operasyon yaptı. rum yetkililerinden izin alınmadan yapılan operasyon sırasında rum askerleri ateş açtı. kargaşada 15 mısır askeri öldü, 15'i yaralandı. yolcular kurtuldu, korsanlar yakalandı.

  23 kasım 1985: mısır uçağı 97 yolcusuyla malta'ya kaçırıldı. la valetta havaalanı'nda mısır komandolarınca düzenlenen operasyonda ikisi korsan 60 kişi öldü.
 • olaydan 31 yıl sonra ortaya çıkan gizli belgelere göre israil istihbaratının uçak kaçırma planları hakkında bilgisi olduğu hatta entebbe havaalanı'nda keşif operasyonu dahi yaptıkları ortaya çıktı. bu olayla israil terör tehtidi altında olduğu tezini kuvvetlendirdi ve fkönün terörü desteklediğini kanıtlayarak uluslararası arenada yalnızlaşmasını sağladı.
 • "entebbe baskınından önce uçağı kaçıran terörist grubun lideri wilfred boese dir. bu eleman avrupa da aranan suçludur. ve wilfred çakal carlos' un yakın dostu ve yardımcısıdır. uçaktaki başka bir kişi gabriele dir, almandır ve aranan bir suçludur. ve kendisi zamanında çakal carlos ile birlikte yaşamıştır."

  kaynak: the israeli secret service, richard deacon, s.303
 • tel aviv- paris seferi yapan bir air france uçağının fkö ve beider meinhoff ortaklaşa çalışması sonucu uganda nın entebbe havaalanına kaçırılması sonucu yapılan kurtarma operasyonu. ilk önce libya nın bingazi havaalanına inen uçak kaddafi tarafından yakıt ikmali yapılmasına izin verilerek idi amin in devlet başkanlığı yaptığı uganda ya indi ve burada bazı tutuklu teröristlerin salıverilmesi isteğiyle pazarlık başladı. ilk başta israil hükümeti pazarlığa yanaşmadı ancak verilen sürenin dolmasına yakın isteklerin yerine getirileceğini söyledi. bu sırada israil in seçkin bir komando birliği yaklaşık 4800 km lik bir uzaklığa asker kurtarma operasyonu yapmak için harekete geçmişti. böyle büyük ve tarihi bir operasyonu gerçekleştirmek için uganda, öncesinde bu havaalanını israilli mühendisere yaptırmış ve uganda ordusu israilli askerler tarafından eğitilmişti. burada şahsi fikrime göre uganda da böyle bir olayın olması ve sonrasında idi amin in başına bir şey gelmemesi çok ilgi çekicidir. bir başka iyi fırsat teröristlerin yolcuları israil vatandaşı olanlar ve olmayanlar diye ayırması israil li olmayanları salıvermeleriydi. böylece her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşıldı. israil uçakları mısır, suudi arabistan ve sudan hava sahasıdna bulunan radarlara yakalanmamak için kızıldeniz üstünde yaklaşık 2000 km boyunca yaklaşık 30 metre yükseklikte uçtu. yapılan operasyon sonuunda benim bildiğim yolculardan ölen olmadı. sadece komandolardan israil in önemli bir devlet adamı olan benjamin netanyahu nın kardeşi öldürüldü ve dünya tarhinin en iyi kurtarma harekatı olarak yerini aldı.
 • sanılanın aksine uçağı kızıl ordu fraksiyonu değil revolutionare zellen ve pflp ye mensup militanlar kaçırdı.sayeret matkal adındaki israil özel birliğin kurtarma operasyonu başarıyla sonuçlanmasına rağmen timin başında bulunan yonatan netanyahu ölmüştür.

  hazır baskından bahsediyorken radikal sol örgütlerin imza attığı bir diğer önemli eylem olan opec baskını nıda unutmamak gerekir bence.

  konuyla alakalı simalara gelirsek.

  (bkz: wadie haddad)
  (bkz: brigitte kuhlmann)
 • istihbarat nasıl elde edilir, operasyon nasıl planlanır ve gerçekleştirilir sorularının cevabıdır.
  malesef biz hala bir uçağımız düştüğünde nasıl düşürüldüğünü aylar geçmeden anlayamayacak kapasitede iken elin oğlu bambaşka bir ülkede böylesine başarılı bir operasyon yapma kapasitesine - istihbarat paylaşma becerisine 70ler de kavuşmuş.
 • çok başarılı bir rehine kurtarma operasyonudur.
 • belgeselini hassiktirlerle izlediğim baskın. hani israil'in böyle bir seyden haberi var mıydı yok muydu bilmiyorum ama saglam iş çıkarmışlar.
  yanlız silahla 4 yolcu uçağa binecek
  4 tane israil ucağı uganda'ya inecek
  düşman ülkelerinin üzerinden geçecekler
  yolda patır pıtır askerleri öldürecekler
  teröristler eyleme geçmeyecek..ölümü bekliyorlar
  ugandalı askerler sayıca cok olmasına ve güçlü silahlarla olmasına rağmen sadece bir asker ölecek
  ölen askerde operasyonun basındaki adam olacak
  tüm operasyon 59 dakika da gerçekleşecek
  yaslı bir kadın 74 yaşındaki kadını oğlu ölüme terkedecek
  israil askeri yanlışlıkla bir genc israilliyi vuracak
  gavatlığı 7 cihana nam salmış uganda lideri sessiz kalacak

  senaryo yazarlığı giriş dersinin amentüsü olur...