şükela:  tümü | bugün
 • kişinin asıl bunaldığı durumu anlatmak yerine onu bir bilim adamı tutumuyla açıklamaya çalışma biçiminde bir savunma mekanizmasıdır.
 • yasanilan olaylari tekrar birilerine aktarirken duygudan yoksun olarak aktarma. hic bir yuz ifadesi ya da mimik kullanmadan olaylari aciklamak... duygusuzlasma
 • icinde bulundugumuz platformda da sikca orneklerine rastladigimiz ego savunma duzenegidir.
  (bkz: sadi)
 • çok alkol içen birinin bende dipsomani var canım, oral dönemde fikse olmuşum* yapacak bir şey yok, beni böyle kabullenin demesi buna bir örnektir.
  ayrıca rasyonalizasyonun bilimsel temellere dayandırılanıdır.
 • yasak dürtülerin,anıların ve yaşantıların, entelektüel yetiler ve bilgilerle açıklanmaya çalışılması ve asıl bunalım kaynağının bu tür düşünce ve bilgilerle kapatılması şeklindeki savunma mekanizmasıdır. duygu ve dürtüleri yaşamak yerine, bunlar üzerinde düşünerek denetime alma biçiminde işler. bazı araştırmacılara göre, duyguların izole edilmesi işlemine hizmet edebilir. süperego tarafından onaylanmayan dürtülerden kaynaklanan anksiyeteye karşı ego, kendini savunabilmek amacıyla sürekli olarak duygusal içeriği olmayan düşünceler üretir. düşünce, çağdaş insanın duygusallığa karşı geliştirdiği etkili bir savunma aracı durumuna gelmiştir.

  kişi sorunlarını bir tıp konusu gibi inceleyip, bilimsel açıklamalarla bir hekim gibi konuşabilir. kendi sorunları yerine, dünya sorunlarını bilgili ve eleştirici bir kavrayışla tartışır, ülkenin sosyoekonomik sorunlarını, bunalımlarını anlatmaya dalar. kendi bunalımları ya da sorunları ile bu anlattıkları arasındaki bağlantı sorulduğunda ise, yine genel tartışmaları sürdürmeyi tercih eder. kendisinde kastrasyon anksiyetesi, oedipal karmaşa, v.s. vardır ve bunları bildiğini kanıtlamak istercesine uzun uzadıya açıklar. ancak bunların kendi sorunları ile bağlantısının ayrımını yapamaz. bu anlatımları, kendi benliği için bunalım yaratan bu sorunları ve duygu yüklü konuları örtmek için yaptığının bilincinde değildir.
 • (bkz: ne gerek var)
 • tartışmaya iğrenç bir standardizasyon getirir. bu şekilde davranan insanları anlamak zordur. sanki prezantasyon hazırlıyor şebek, aslında bunları kanalizasyona atmak lazım..
 • esasen entelektüelleştirme. zasyonla, masyonla ifade etmeye gerek yok. sevdiğim savunma mekanizmalarımızdan biridir. özellikle duyguların, ortaya karışık acılı, stresli, yoğun hislerin olduğu olaylar ve insanlık halleri karşısında, sarkastik, eleştirel, rasyonel tavır takınarak işin duygu kısmını bastırmaya, o kısımdan kaçınmaya verilen isim. bunu bolca yapanlar ve farkında olmayanlar şu esnada en azından birkaç saniye durakalıp "vay anasına bu benim" diyeceklerdir. savunma mekanizmaları yaratıcı bir şekilde saçmalamanın güzel araçları oluyor genelde. ancak işte psikiyatri arada dandik işler yapsa da çok şeyi çözümledi, geçmiş olsun. böyleyken böyle; senin zekan, kültürün, mantığın, hicvin sandığın şey aslında kaçışındı bebeğim.

  kısa özeti için her zamanki gibi:

  http://en.wikipedia.org/wiki/intellectualization
 • uzun süre kullanılabilen, etkili ve kendini kandırmanın nispeten az olduğu savunma mekanizması. adını yeni öğrendim. çok mutlu oluyorum böyle şeylerin bi adı olduğunu öğrenince.