şükela:  tümü | bugün soru sor
  • doğduğundan itibaren konuşuncaya kadar sürekli ilgilen. hep seni görsün.

konuşmaya başlayınca, her sorduğu soruya, o bir yetişkinmiş gibi cevap ver. "bilmiyorum" deme! bilmiyorsan bile salla, sonra düzeltirsin.

12 yaşına kadar haftada en az bir kitap okuttur, sonra eline tableti verirsin (internetli)...

bilmediğini sana sorunca, "internetten baksana" diyebilirsin. böylece inrternetin aynı zamanda bilgi kaynağı olduğunu öğrenir. (bugün ülkemizde çocuklar, ergenler, gençler ve bazı yetişkinler interneti feyzbuk ve instagram sanıyor.)

ergenlik boyunca sabırlı olmalısın. (13-17 yaş)
    "oğlum/kızım, bu sınav senin hayatın. buna çalış lütfen." diye kendini yırtma! alacağın cevap; "çaloşmucom iştö! kapoco olocom ben!" olabilir.

öyleyse ne yapalım? yine sabırla, çalışmazsa ne olacağını gösterelim. mesela ali ağaoğlu çalışmamış, dört karısı ve 234567 trilyon doları olmuş ve sıcaktan bunalaraktan malibusunu zorla içiyor...

çok çalışıp, odtü'den mezun olup amerinkayada masterbasyon yapmış birisi de astori ücretle bir yerde ferah içinde terliyoreken gösterin.

tabi ki doğru yeri bulur!
    ben olsam bulurd...
    ben ols... lan?
  • youtuberlık kavramından uzak tutularak başlanabilir. böylece yeni nesil için işin yüzde ellisi tamamlanmış olacaktır muhtemelen.

youtube'da kurzgesagt gibi mükemmel kanallar var. kurzgesagt videolarını anlamak bir çocuk için çok ağır olacaktır ama animasyonları bile kaliteli ilgi alanları edinmeye yeter.
  • merak yoksa yetiştiremezsin ama ondan önce sorulması gereken bir soru var neden çocuğu ebeveynin istediği şekilde yetiştirmesi gerekiyor amaç nedir çocuğun entelektüel kişi olma rızasını nasıl anladınız sordunuz mu gözlemlediniz mi ? bu sorunun cevabı beni ilgilendirmiyor ama entelektüel kişi yetiştirmek kavramı yerine entelektüalitesini nasıl arttırabiliriz demek daha doğru bir soru olur. evet merak demiştim ama %100 merak demiyorum çünkü türkiye'de entelektüel insanların sayısının çoğalması öncelikle refah seviyesinin, kişinin ekonomik kaygılarının olmaması yani maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en tepe değil de orta kısmın üstüne oynanmak istenirse evvela fiziki ihtiyaçlar ekonomik kaygı ve akabinde gelişecek olan süreçlerin iyi yönetilmesi gerekir ki bu entelektüel kişi ortaya çıksın bakın bunu da maslow'a %100 bağlamak yanlış bütünün parçaları olmalı yani merak, yani maslow, yani yozlaşmamış kaliteli bir eğitim öğretim ve en önemlisi aile. her şey ailede başlar siz nasıl yaparsanız çocuk öyle görür ve örnek alır. söylemek başka uygulamak başkadır.
  • ona fular takarak baslayabilirsiniz. bebekken baslayin, ona cesit cesit fularlar alin.
  • fikirlerini empoze edip kendin gibi bir çocuk yetiştirme çabasına girmemek bu konuda ilk adım olabilir. zira, kendi doğrularını empoze etmediğin, ona doğrular sunmadığın çocuk doğruyu bulabilmek, düşüncelerini şekillendirebilmek adına daha çok araştırıyor, okuyor ve fikir ediniyor. bu da entelektüel bir bireyin yetişmesinde yardımcı oluyor..
  • soor+sanat+dürüstlük
    ve paralel büyüyen bir özgüven
  • merakını diri tutarak.
    günümüz çocukları gökten ufo inse
    bakar geçer.
  • serbest bırakarak. içinde öğrenme tutkusu var ise bir şekilde kendini gösterecek, toplumdan farklılaşacaktır zaten. asıl bunların yolunu arayan insandan bir hayır gelmez o çocuğa.
  • güzel bir soru.

bireyin kişiliğini, büyük oranda, maruz kaldığı uyaranlar belirliyor. özellikle erken yaşlarda yaşanılan çevre ve maruz kalınan yaklaşım, çocuğun büyüdüğünde neye benzeyeceği hakkında fikir verecektir.

insan - başta kendi olmak üzere - bütün insanları manipüle edebilir doğru bir yaklaşımla. kişilik oluşumu beynin yıkanması üzerine kurulu. önce çocuğun beynini yıkayan kişinin kendin olduğuna emin olman, daha sonra o beyni nasıl yıkadığına dikkat etmen gerek. bir nevi mühendislik.

entelektüellik ile alakası olmamak ile birlikte, geçenlerde popüler olan bir videoyu da bırakıp gideyim: https://www.youtube.com/watch?v=dzzuvq8zjsg
  • henuz daha yasi kucukken verin eline sofie'nin dünyasıni okusun,
    eger basarisiz olursa tum masraflarini ben karsilarim.