şükela:  tümü | bugün
 • icsellestirilememis dusuncelerin, okunup anlasilamayan metinlerin insanidir. cok okur ama okuduklarini anlamaz, kaydeder. kaydeder ki yeri geldigini dusundugu zaman havasini basabilsin.

  bilgiyi damitma, degisik bakislar arasindaki ortak noktalardan isin ozune ulasma gibi yetilere sahip degildir. uzmani oldugu herhangi bir konu hakkindaki belki butun gorusleri bilir ama karsilastirma yapamaz. karsilastirmalari, karsilastirma uzerine calisma yapanlarin karsilastirmalari ile sinirlidir. sirf bu yuzden surekli alinti yapar. hem cok okurum ben havasini vermek gibi yan bir faydasi da vardir bunun. ama dediklerinin bir sey ifade etmemesi, en fazla daha onceden denilenlerin karikaturu olabilmesi, onemli degildir cunku kendisi de, kendisini hayranlikla dinleyenler de bu ifadesizligi anlayacak kapasitede degildirler.

  komplekslidir. icten ice, bildiklerindeki eksikligin ayirdindadir ama itiraf edemez, desemez, hicbir seyi desemedigi gibi. bu yuzden, tartismalarda hircin olur. afili konusmalarindan etkilenmeyen, iyi de ne diyorsun diye bakanlardan hoslanmaz, dusman beller. etki alani genis oldugu icin, dusman bellediklerinin kudret sahibi olmasini engellemede basarilidir.

  gercek bir entelektuel ile gorunuste ortak yanlari cok oldugu icin, ayirt etmesi zordur. ama gercek yuzleri, ufak dalasmalar sirasinda ortaya cikar. eksi sozluk camiasi cok sansli, tam da su anda vuku bulan atismada, su cimenlerin uzerindeki zirveler meselesi, insanlarin burunmeye calistiklari entelektuel persona ile gercek kisilikleri arasindaki korkunc tezat ortaya cikmis durumda. tartismadaki taraflardan al birini, vur oburune demek safdillik olur. samimi bir sekilde entelektuel olmaya calisip ajitatif olanla, entelektuel gorunup duz insan olan arasindaki farki bulanlar, bu entaride bahsedilmeye calisilan mevhumu da kapmis demektir.
 • ıce tea yok mu denildiğinde 'hiç mi yok' diyen insan.
 • birkaç soruyla foyası ortaya çıkartılabilen insan.

  maksat insanları yargılamak değil, haşa! karşındakinden bir şey almak istersin, beynin açtır ama karşındakinin sana sunduğu entel vitrinini pek gözün tutmaz. sen de sorarsın. sonra kazarken kazman fanatizmin katı sınırlarına çarpar. keyfin kaçar.
 • ıkizler burcuna mensup cogu insan. her seyi bildigini dusunur bu burc insanlari, az biraz bilgileri de vardir daldan dala hopladiklari icin ama bir iki alan disinda entellektuelligi gercek anlamiyla yasayamazlar. gucleri ve sabirlari yetmez. ortamlarda karsilarindakilere 'ne kadar donanimli' izlenimi vermelerine ragmen gercek yuzlerine sadece yakin cevrelerine gosterirler. dumduzlerdir. duygulari da, hayata bakis acilari da duzdur. oldugu gibi yasarlar.
 • bizzat ben oluyorum kendisi.

  aynı zamanda sanat seks içindir akımının da kurucusuyum.

  yoğun tartışmalı entel akşamlarını iki soruyla bitiririm;

  karı var mı?
  yok.
  para var mı?
  yok...

  e siktirin gidin o zaman ne boş boş muhabbet ediyorsunuz...

  ama varsa bu ikisinden birisi... e o zaman bir de benden dinleyin büyülü gerçekçiliği...
 • çağın genel sorunudur.

  bilgiye ulaşmak artık çok kolay olduğundan dolayı, kaynakların güvenilirliğini sorgulamadan oradan buradan duydukları ile "entelektüel görünüme" sahip olan "düz" insandır.
 • paranın giyime ve yaşam kalitesine etkisi ama sınırlı etkisi.