şükela:  tümü | bugün
  • durdum, durdum, yıllardır bu başlığı açmamak için, ama artık dayanamadım.

evet var böyle bir olay ne yazık ki.

son birkaç yıldır çok sayıda kadınla yakınlaştım, flörtleştim, sevgili oldum, seviştim. bunların pek çoğu çok güzel, bakımlı, hatta zeki kadınlardı. ama artık "filanca bana geçen hede hödö yaptı, ben de dedim ki..." tarzı basit muhabbetlerden sıkıldım, illalah dedim, içim bileylendi.

evet, itiraf ediyorum. duygusal bir adamım.
    evet, itiraf ediyorum. ilişkinin ilk birkaç günü kadının güzelliğine aldanıp "hayatımın kadınını buldum" gibi saçma illüzyonlar yaşıyorum.

ama birkaç gün içinde fiziksel çekimin büyüsü dağılınca, yani takke düşünce, kel görünüyor.

türkçe pop müzikten başka bir şey dinlemeyen, fikirlerden değil de olaylar ve kişiler üzerine sohbet eden, dış görünüşü ve işi/okulu/arkadaşları dışında başka bir sikime değer vermeyen kadın kitlesinden yıldım, yoruldum.

telefonunun "şarzına" bir "bayan" olarak dikkat eden kadınlardan yıldım, yoruldum.

şükür, yeni kadınlarla tanışmakla ilgili hiçbir zorluk yaşamıyorum. hatta son birkaç yıldır hep onlar bana geliyor tanışmak için. ama bir yerde ben mi hata yapıyorum, yoksa gerçekten de entelektüelite bu toprakların dişilerine henüz pek uğramamış bir realite mi?

son derece ciddi ve içten bir yardım çağrısıdır bu tüm sözlükçü dostlarıma. sizce umutsuzluğa kapılmalı mıyım? yoksa mutlu bir ilişkiyi çok yanlış yerlerde mi arıyorum?

edit: çok sayıda mesaj aldım bu entry ardından. çok sayıda erkek ve kadının aynı problemden muzdarip olduğunu gördüm. çok güzel tespitler ve analizler yapan yazarlar da oldu, sağ olsunlar. bu konularda da kendi özeleştirilerimi yaptım, yapmaya devam edeceğim.

troll olduğumdan şüphe edenler olmuş. troll olmadığımı önceki entry'lerimden görebilirsiniz.

gördüğüm kadarıyla asıl sıkıntı arz-talebin bir araya gelememesi ve buluşamaması.
  • entelektüel kelimesi intellectual'den gelirken bir l'sini kaybettiği gibi bu coğrafyada değerini yitirmiştir.
    entelektüel zor bulunur..kadını ya da erkeği değil.
  • bir de kaliteli kitaplara bakarak sol elinle dene, ben öyle yapıyorum.

tanım: son birkaç yılımı uğruna heder edip vazgeçerek şimdilerde dış kulvardan katıldığım önerme.
  • can yakan ve aslında entelektüellik ve duygusallığı bir arada barındıran neredeyse tüm erkeklerin içten içe farkında olduğu sorun.

yazar bu konudaki kayda değer sorunu mümkün olan en iyi cümlelerle anlatarak kendini ifade etmek istemiş ve bence başarmış. bunun için tebrik etmek lazım.

ancak yardım edebilecek bir bilgi veremeyeceğim. (bkz: kelin ilacı olsa başına sürer)
  • (bkz: izmir kızları)

candır can.
  • "entelektüel erkek" bulmanın çok kolay olduğunu sanan varsa cidden yanılıyor demektir.

cinsiyetçi başlık açmayın kardeşim.
    erkek ya da kadın olmak başka entelektüel bir insan olmak bambaşka. o cinsiyetsiz bir kavram.
  • gerçekten entelektüel olma yolundaysanız çünkü bence bu biten bir şey değil, bir süreç, genel olarak sohbet edecek insan bulamıyorsunuz.

çok az kadın arkadaşım var oturup gerçekten şöyle derin sohbetler edebileceğim, erkek arkadaşım dışında da çok fazla erkekle entelektüel sohbet etmişliğim yok sanırım.

bunun cinsiyetle ilgisi olduğunu düşünmüyorum, genel olarak insanları sığ buluyorum ve sırf bu yüzden kendimi asosyal hissediyorum ancak yalnızlığı insanlardan daha çok sevdiğimden pek sorunlu da bulmuyorum bu durumu.

benimle yapay bir derin sohbet açmaya çalışanlar olduğunu hissettiğimde de sinir oluyorum, gevezelik yapıp kapatıyorum meseleyi. bu tür sohbetler öyle haydi konuşalım deyince çıkıvermiyor, ben yemek yerken erkek arkadaşımla bir meseleyi tartışmaya başlayıp gece yarılarına kadar hata bazen sabahlara kadar tartıştığımızı bilirim. böyle olmalı. yoksa haydi dini sohbete gidelim der gibi yapay olarak oluşturulmaya çalışılan entelektüel sohbetlerden hiç hoşlanmıyorum. birkaç gün önce bir iş için otelde biriyle baya birden tartışmaya girdim mesela ve baya zevk aldım çünkü birden oluverdi. böyle hiç umulmayan zamanlarda içine çekildiğim entelektüel kara deliklere bayılıyorum.

neyse, sonuç olarak bu durum cinsiyetle ilgili değil çünkü kendini entelektüel zanneden birçok erkek zihninde yarattığı "hanzo" grubunun dışında tutuyor kendini ancak ne kadar cinsiyetçi ve ırkçı olduklarının farkında bile olmuyor. böyle kadınlar da var. güya bilinçli ve feminist kadınlar ancak delicesine klişelerle yaşıyorlar. her şeyi geçtim evlilik fikriyle yaşıyorlar, işte orada ıh ıh diyorum. aile kurumunu sorgulamayan birisi entelektüel değil belki entellektüel olabilir ;)
  • bizim acimizdan tam tersi onerme ile cevap verilebilecek baslik.

gayet doluyum. birini aradigimdan da degil. bilakis aramiyorum. ama sadece arkadasim olan erkeklerle bile okudugum kitaplardan, izledigim filmlerden, dinledigim muziklerden konusamiyoruz.

-neeyy festival filmi mi? kanka ben duragan film izleyemiyorum ya.

-ney? hangi yazar? kanka ben oyku okumuyorum.

diyaloglar boyle uzayip gidiyor.
    bu arada gayet eli yuzu duzgu alimli bir insanim sanirim. birini aramiyorum tekrar altini cizeyim.
    lakin pek bir eksik de yok.

edit: konuyla ilgili cok mesaj aldim. meger acik yaraymis bu mevzu.
  • katıldığım önerme. evet oldukça zor böyle kadın bulmak. hep bir şeyler eksik geliyor çünkü sana. zeki kadın zaten var. mesele zeka değil. entelektüel birini arayan adamın çevresinde zaten "zeki olmayan"* kadın yoktur. olay sosyal açıdan tatmin olmakla alakalı. sosyal orgazm mı desek buna? adam akıllı iki çift laf edemeyeceksem ne anladım ben öyle sevgiliden. "zaten onlar da senin için sıraya geçmişlerdi." diyecek olan arkadaşlar; kimse bizim için sıraya geçmiyor ancak biz zaten böyle bir ilişki istemediğimiz için sıraya geçip geçmemeleriyle çok da ilgilenmiyoruz.

ayrıca bu tip kadınları arayan erkekler öyle fular takıp gezen tipler de değildir. kendini net bir şekilde ifade edebileceği birini arıyordur hepsi bu. "ben komik kızlardan hoşlanıyorum abi." demekle arasında bir fark yoktur. sadece entelektüel birikime sahip bir kadın bulmak daha zordur, o kadar.

böyle kadınları arayan erkekler için "güzellik ikinci plandadır." gibi klişe bir cümle de yazmayacağım. ancak aradığı kadını bulan erkek zaten ona aşık olmaya hazırdır.

edit: attila ilhan benim gibi düşünmüyormuş.
  • özünde çokta entelektüel olmayan insanın serzenişi. zira belli bir aydınlık seviyesi olan insan, her önüne gelen insan ile yakınlaşmaz zaten, cinsellikten önce gelen noktaları arar kişide ilk etapta. öte yandan entelektüel olmakta öyle kolay bir durum değildir. misal ekşi sözlük'te yazar olmak, entelektüel bir insan olduğun anlamına gelmez en basiti. tam tersi, bir insanın telefon şarjını dikkate alması onu aptal yapmaz.

özetle, entelektüel insan bulmak zor demek hatalı bir cümledir. zira kişi nasıl bir karakterdeyse öyle bir insanla muhakkak karşılaşacaktır çünkü kişinin kişiliği gözlerinden okunur. bir insan entelektüelse, entelektüelliğin ne olduğunu bildiğinden, karşısında ki kişinin gözlerinden, o entelektüel bakışı alabilmiştir zaten. karşılaşmıyorsa önce kendisini düzeltmelidir diye tavsiyemi vererek bitiriyorum.