şükela:  tümü | bugün soru sor
 • genellikle yavaş, tane tane konuşma şekli ile harmanlanıp müstehzi bir ifadeyle tamamlanır.
 • melankolidir o, kibir olsa duramazsın, dedirten başlık.
 • ilber ortaylı'ya yakışan ve olması gereken kibirdir. bir insana bu kadar mı yakışır kibir?
 • kibiri degil "kibri"dir o efenim. (bkz: hece düşmesi)
 • anlaşılmayacağından nerdeyse emin bir şekilde, yine de bilginin sorumluluğu gereği, aşamalı olarak detaylarıyla bilgi verilir. dinleyen kişinin anlayıp anlamadığı kontrol edilir. tahmin edildiği üzere anlaşılmamıştır. kibir olarak algılamak yerine dinleyicinin konuya, bulunduğu mekan-zamana konsantre olması önerilir.
  (bkz: konuşulan kişiyle aynı frekansta olamamak)

  faydalanmak yerine, burnunun dikine aynı hataları, noksanlıkları yaşam tarzına çevirmiş, bilgiye kapalı toplumlarca dışlanırlar.

  onun yerine say, üstü kapalı söv. yaygara çıkar, suçu kendi üzerinden at. karşındakini suç sahibi yap. özetle çirkef ol. entelektuel(kibirli) olma! çirkef ol. daha çok işe yarıyo.
 • ne enteresandır ki, ilim yoluyla edinilen bu kibrin ilacı da, ilimdir. ama zor bir yoldur. başkalarına cahil gözüyle bakan birisinin, bu kibirden uzaklaşabilmesi için, evvela kendisindeki bu huyun kibir olduğunu ve tedavi edilmesi gerektiğini bilmelidir. oysa piyasada gördüğümüz kibirli entellerimiz, kibirlerinden gayet memnundur ve akıllarının bir köşesinde, hep o "cahil halk kitlelerini aydınlatmak" fikriyatına sahiptirler.

  dolayısıyla bu kibre sahip olduğunun farkında olmayan ve hatta kendindeki kibrin gerekli olduğunu düşünen birisinin, bu kötü hasletten kurtulması çok ama çok zordur.

  evet, meselenin bir diğer tarafında; "hocanın riyası talebenin ihlasından daha iyidir"
  meselesi var, ancak buradaki "hoca" olabilmek için, kamil ve mükemmil olmak, kibirden tamamen arınmak lazımdır.