şükela:  tümü | bugün
 • meriçlik yaparak düşmediğini bilecek kadar entelektüel olmayan birinin yaptığı.
 • ben olamadığım için vazgeçtim. kapasite meselesi demek ki.
 • ben bi ara vazgeçmiştim. bugüne kadar entelektüel oldum da ne oldu, mutlu mu oldum aq demiştim. vazgeçmiştim işte.

  ama en fazla 3-4 sene dayanabildim. en son can havliyle kendimi yine onun kollarına attım. şu an entelektüelliğime kaldığım yerden devam ediyorum.

  entelektüel olmak bir kaderdir kardeşlerim. ne atabilirsin onu, ne kaçabilirsin ondan. neved.
 • yaiçindesindir çemberin yada dışında yeralacaksın evlat. entellektüelsindir ama bir evde tekbaşına hayat sürüyorsan ve bildiklerini kimseyle paylaşmıyorsan en entellektüel sen olsan kaç yazar.
 • entelektüel olmak bir tercih olmadığı için pratikte eyleme dökmenin mümkün olmadığı eylemdir. entelektüel hakkında daha detaylı bilgi için (bkz: #61533664)

  --- spoiler ---

  halbuki, entelektüelden bilgi üretebilmesi beklenmelidir ve bilgi üretebilmek için yüksek bir bilgi birikiminin yanı sıra yüksek bir idrak ve muhakeme yetisi de gerekmektedir. bilgili ve entelektüel arasındaki fark mehmet barlas'la ilber ortaylı arasındaki fark gibidir. her bilgili kişinin entelektüel sanılması durumu daha çok bize özgü bir yanılsama. bunda da, genel toplum seviyesinin rol oynadığı aşikar.
  --- spoiler ---

  entelektüel dürtü meraktan ileri gelir, merak ise sürekli sormaktan ve durmaksızın neden sonuç ilişkisi üreten ve bu yönde çalışan bir beyin gerektirir. bu dürtü bir noktada genlerin içinde saklıdır ve eğer kişide olan o merak onu mardin'in bir köyünde dahi doğmuş olsa, onu nobel ödülü sahibi bile yapabilir tabii ki imkanlara ve bilgiye erişimi kısıtlanmamışsa.

  tabii ki özellikle gelişmemiş ülkelerde merak sahibi her bireyin yeterince kaliteli eğitim alma imkanı olmayabilir ama o durumda dahi kişi içinde bulunduğu sosyoekonomik toplum katmanında sahip olduğu merak dürtüsü nedeniyle öğrendikleri yüzünden kolaylıkla fark edilir. bu nedenle entelektüel olmaktan vazgeçmek solak olmaktan vazgeçmeye çalışmak gibidir. solaksan solaksındır, ve eğitim imkanına sahip olup da belli bir entelektüel birikim elde edebildiysen de entelektüelsindir ve bu durumda bir tercih söz konusu değildir. yapılabilecek tek şey olmadığın biri gibi davranmaya çalışmaktır ve bu da beraberinde samimiyetsizliği getirir.

  erkek cephesinden karşı cinse çekici gelebilmek için entelektüel olmaktan vazgeçmekle belirtilen eyleme gelelim. bir kere entelektüel içinde yaşadığı toplumun zaman olarak ötesinde yaşayan insandır. uzman olduğu alanda bilgi üretebilen, uzman olmadığı daha doğrusu bir eğitim geçmişi olmadığı alanlarda da uzman seviyesinde bilgi birikimine sahip olan entelektüel bir bireyin içinde yaşadığı topluma normal gelmesi hiçbir zaman beklenmemelidir.

  toplumsal normların dışında yaşayan, ki bu sadece yaşayış tarzı olarak değil aynı zamanda kişilik olarak da alınmalıdır, bir bireyin toplumla ilişkilerinin sıradan olması beklenemez. bu durumda, içinde yaşadığı devlet bu gibi kişilerin bilgi üretiminden faydalanabilmek için çeşitli kurumlar ve dahası toplumsal bilinç geliştirmemişse bu bilince sahip olmayan toplum yapısında entelektüel bireyin toplumla ilişkileri baştan aşağıya sıkıntılı olacaktır.

  kuşkusuz, bu sıkıntılar arasında karşı cinsle olan ilişkiler de entelektüel birey-toplum etkileşiminde önemli bir yer tutar. ben geri zekalı erkeklerden hoşlanıyorum diyen tek bir kadın göremezsiniz, tıpkı dizi izlemiyorum sadece belgesel izliyorum demeyen insan göremediğiniz gibi. o yüzden ben buna belgesel etkisi adını vermiştim. lafa gelince entelektüel partner aradığını belirtmekten imtina etmeyen birçok kadın/erkek vardır.

  pratikte ise bu kişiler insanlara itici gelir, çünkü genel bireyin daha önceki erkek/kadın partnerlerinden tamamen farklıdır. toplumdaki insanlar her zaman kendilerinden farklı olduğunu gördükleri kişilere karşı kendilerinin korumak isterler. bu noktada sadece zeka farklılıkları değil, cinsel yönelim, yerine göre cinsiyet, dil, din, etnisite vs. uzar gider. entelektüel sermayesi kendisinden çok daha yüksek olan bir kadınla/erkekle bir arada olan kişiler de, saçma sapan şeyler izleyip sürekli belgesel izlediğini söyleyen kişiler de aynıdır.

  kısaca özetlenecek olursa üç temel sonuç çıkarılabilir.

  1) entelektüel olmak bir tercih meselesi değildir. entelektüel bir birey entelektüel olmaktan vazgeçemez çünkü bu, tıpkı seks gibi, bir dürtüdür.

  2) kişi eğer entelektüel ise bunun toplumla olan ilişkilerinde kendisine bir fayda getirmediğinin farkındaysa olmadığı bir kişi gibi davranmak istemeyi tercih edebilir, işte bu bir tercih meselesidir fakat kanımda olmadığı biri gibi davranma samimiyetsizliğine düşen bir bireyin ilişkilerindeki bu samimiyet eksikliği de ona mutluluk vermeyecektir. ille de seks yapmak istiyorsan ver parasını yap geç, bu daha çok huzur verir.

  3) toplumdan farklı olan her bireyde olduğu gibi, entelektüel denebilecek bir konumda olan bireyin de karşı cinsle olan ilişkileri baştan aşağıya problemli olacaktır ve sonunda çok uzun bir süre belki de ölene kadar yalnız kalmayı kabullenmesi gerekir. üst düzey zeka, entelektüel birikim, olağanüstü akademik başarılar karşı cinsi size çeken değil, bilakis sizden uzaklaştıran özelliklerdir, bunun cinsiyetle hiçbir alakası da yok üstelik.

  çıkıp da hiç kimse çevresine kolay kolay benim kapasitem belli, zekam belli, ben benden çok çok daha zeki biriyle eş/sevgili olamam demek gibi bir öz eleştiride bulunacak sosyal cesarete sahip olmadığından dolayı zeki erkek/kadınlardan hoşlandığını ve hoşlandığı kişilerde objektif ölçekte onlarda olmayan bu yetilerin olduğuna kendini inandırmakta ustalaşacağını göz ardı etmemek gerekir. kişisel görüşüm kadınlar bu konuda erkeklere nazaran çok daha başarılılar haklarını vermek gerekir.
 • nasıl yani, insanlar karar verip mi entelektüel oluyormuş? istendiğinde vazgeçiliyormuş. ilginç.
 • çeşitli sebeplerden dolayı, maslow'un piramidinde entelektüel birikim, özel yetenek, farkındalık gerektiren tepedeki ihtiyaçları karşılamakta sorun yaşamayan fakat daha çok sosyal becerilere dayalı diyebileceğimiz piramidin aşağısındaki ihtiyaçlarda aynı başarıyı gösteremeyen insanın kendini avutma şekli. temel ihtiyaçların karşılanmasında sıkıntı yaşanınca, stres altında kalan bünyenin geliştirdiği bir savunma mekanizması olarak görüyorum ben bu söylemi. bunu tamamen belli bir tip zekaya indirgemek ise bence söyleyenin zekasından şüphe etme sebebiyken bir de üst düzey zeka filan denmiş sgfdahgd

  1. bilginiz çok, sürekli de artma eğilimindeyse ve bunu paylaşmamayı tercih ederseniz toplumda marjinalleşir dolayısıyla da yalnızlaşırsınız, eğer bunun olmasını istemiyorsanız o zaman bireyci kafadan çıkıp öyle veya böyle bilginizi paylaşmalısınız. paylaştıkça da toplumda temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir ortama ulaşır veya o ortamı yaratırsınız. bu insanlar sizi entelektüel olarak da tek başınıza olduğunuzdan daha ileriye taşırlar. ilk eğitim kurumlarının da bu ihtiyaçtan ortaya çıkmış olması muhtemeldir.

  2. bilginizi paylaşmayı seçtiniz ve yukarıda bahsettiğim durumlar kendiliğinden oluşmadı, siz de ne yaptınız ne ettiniz oluşturamadınız, o zaman piramidin aşağısındaki ihtiyaçları karşılayabilme yetilerinizde sorunlar var demektir ve bunu düzeltmekte ciddi anlamda zorlanıyorsanız oturup tüm bunlara sebep olduğuna inandığınız zekanızın işlevselliğini sorgulamaya başlamanız sizin için en iyisi olacaktır zira zeka yalnızca akademik başarılar, entelektüel birikim gibi piramidin tepesindekileri karşılamakta kullanılan bir araç olmaktan ötedir, çeşit çeşit tanımı olmakla birlikte tam bir ölçüsü de yoktur. günlük hayatta, hatta bunun bir yansıması olan kurgularda zekanın ne kadar çeşitli olabileceğini görebilmek çok zor değil.

  kısacası günümüzde entelektüel veya yarı entelektüel insanlar gerek hemcinslerinizde gerek karşı cinste olsun, varlar. bu insanlara ulaşmakta zorluk çekiyorsanız belki de düşündüğünüz kadar onlardan biri değilsinizdir. eğer ulaşabiliyor ve insani ilişkiler kurmakta zorlanıyorsanız o da sizin sorununuz ve bu sorun büyük ihtimalle üst düzey zekanız veya entelektüel birikiminiz değil.

hesabın var mı? giriş yap