şükela:  tümü | bugün
 • bruce lee'nin en sevdiğim filmlerinden biridir bu. ayrı bi ekoldür, bi sürü sekansın atasıdır içerdiği sahneler. ayrıca bruce bu filmin prömiyerinden üç hafta önce ölmüştür.

  bi acenta tarafından kiralanan üç eleman (bruce lee, john saxon, jim kelly) bi adaya, olayları kâh izlemeye kâh tartmaya giderler, ortada bi hinlik wardır çünkü. gittiklerinde çok süper karşılanırlar bunlar, hele ki süt gibi japun körpelerine sırt çiğnetme bölümleri wardır ki, taa ki ergen olduğumuz zamanlarda mütiş bi tat olmuştu, hatta halen hayatımın bazı bölümlerine bu türk sekanslar eklemek tek tutunağımdır.

  neyse abi bunnar giderler, kimi zaman dövülür kimi zaman binlerce ninjayı yerden yere vururlar sarısı olsun, kırmızısı, laciverti, köylü pembesi olsun, binlerce ninjayı hey; bana mısın demeden...

  8000'den fazla aynanın kullanıldığı ayna oyunlu odalar'dan en bilineni, ve sinema tarihinde en çok taklit edileni bu filmdedir. ayırca habire "el değiştiren" bi üstad wardır filmde, eline sadece kanca değil, konjoktör, vidanjör, şarjör takıp dehşet yaratabilir. (ayrıca bkz: dr. no)

  bi de lalo schifrin'in film için hazırladığı soundtrack yine bir dolu filmde kullanılmış, karpuz sergilerinin bile fon müziği olmuştur; herkesin aradığı, sevdiği bi müziktir kendisi sanırım...
 • bruce lee'nin 4 (sadece dört) filmden oluşan filmografisinin en sonuncusudur. 1973 yapımı olan film, dövüş koreografileri ve konusu ile martial arts filmlerinde bir ekol, bir öncü olmuştur. van damme'ın 1988 tarihli blood sport filminden tanıdığımız bolo yeung, bu filmde "bolo" adıyla rol almıştır fakat filmin jeneriğinde adı yang sze olarak geçmektedir. bruce ustanın filmin çekimleri esnasında kendisine sürekli "bolo" olarak hitap etmesi ve bu filmin gösterimine bile yetişemeden ölmesi üzerine yang sze, sonraki filmlerinde ustaya saygı duruşu anlamında bolo yeung mahlasını kullanmıştır.

  bruce usta ile oharra karakteri arasında geçen şu sahneyle hafızalara kazınmıştır.

  --- spoiler ---

  turnuva sırasında lee oharra ile, -ki o oharra turnuvanın en güçlü favorisi ve han'ın sağ koludur-, kurrada eşleşmiştir. dövüş pistine oharra elinde kalın bir tahta parçası ile gelmiş, selamlaşma sırasında lee'ye gözdağı vermek için tahtayı bir yumrukla parçalamış atmıştır. bunun üzerine usta'dan replik gecikmemiştir;

  -boards don't hit back! (tahta sana vuramaz)

  sonrasında bruce baba oharra'yı öldüresiye dövmüş, dayağı yedikten sonra arkasından kırık şişe ile saldırıp kansızlık eden oharra'yı turnuva kurallarının dışına çıkma pahasına bu kez gerçek anlamda dayakla öldürerek hem "tahta parçalamaya benzemez" mesajı vermiş, hem de kansızlığın bedelini ağır ödetmiştir.
  --- spoiler ---
 • bruce lee'nin cevirdigi, tum zamanlarin en iyi uzak dogu dogus filmi denebilir (1973)..
  hollywood'da cevirdigi ilk ve son filmdir.. zamaninda bir dovus filmi icin en buyuk butce bu film icin harcanmistir.. o kadar ki, bruce lee bile bu abartidan cok rahatsiz olup cekimlerin ilk 2-3 haftasinda gerginlikten dolayi konsantre olamamis fakat ardindan kendine gelerek en iyi filmini cekmistir.. ayrica bruce lee bu filmde sadece bir oyuncu olarak degil, filmdeki her detayla ilgilenmis, dovus koreografilerini ilk defa bu filmde kendi duzenlemistir.. bu filmin cekimleri bittikten sonra fakat sinemalarda gosterilmeye baslanamadan ölmüstür bruce lee..
 • türkiye'de matrixden sonra dvd si en çok satılan filmmiş
 • son 25 dakikası falan keyif verici madde kabul edilip yasaklanmalı.

  gavurların deyimiyle filme bir de tagline yazalım;

  "james bond meets karate"
 • yarim kalmis the game of the deathi saymazsak bruce lee nin 1973 te ölmeden önce oynadigi son filmidir. yönetmeni robert clous dur. aynı zamanda bruce lee'nin tv dizileri haric oynadigi ilk ve tek amerikan filmidir. türkiye de "ejderin 3 fedaisi " ismiyle oynamistir...
 • dönem itibarıyla hem dövüş-aksiyon hem de bir ajan filmini aynı potada eritebilmiş bir filmdir.bruce lee'nin han adında eli olmayan ancak çeşitli ellerden kolleksiyonu olan adamla yaptığı finaldeki dövüşün ortalarında bir sahnede pençelerle çizilmiş yüzü ve vücudu ile dimdik ve dövüşe hazır duruşu birçok türk gencinin odalarını halen süslemektedir.ayrıca yine bu sahnenin yüzlerce aynanın bulunduğu bir odada geçmesi sinemasal açıdan çok zengin bir anlatım gücüne sahip olup orson welles in şangaylı kadın filminin sonundaki aynalı odaya bir göndermedir.filmin müzikleri lalo schifrin tarafından yapılmış olup birçok yerde kullanılmış ve çok tanıdıktır.hatta bu tema müziği geçen yıllarda hexstatic adlı grup tarafından ninja tune ismiyle yeniden mikslenerek piyasaya sürülmüştür.
 • jackie chan' in figüran ayağına bruce lee'den sopa yediği ikinci karate filmi. (ilk sopalandığı film "fist of fury" )

  film 850.000 $ bütçeyle çekilip, bilet-dvd-vhs gelirleriyle 200.000.000 $ hasılat elde etmiş. halen de yapımcıya para kazandırmaya devam ediyor.

  b filmlerden biraz daha iyi olan bu filmin bir kenarında, köşesinde "altın oran" olduğuna dair şüphelerim de devam ediyor.

  jackie chan editi: dayağı bruce lee'den değil, filmin başındaki mavili kızdan yiyor.
 • commodore 64 icin cikmi$ bir oyunu da mevcuttur.