*

şükela:  tümü | bugün
 • ilk kez 1932'de bir mimari sergide telaffuz edilmiştir. modern sağolsun yerel ve tarihi herşeyle ilişkisini kesip hepsini yeni baştan tanımladığı için insanlığa bütün dünyada uygulanabilir, devirler-üstü, genel geçer bir mimari stil de biçmiştir. buna göre binaların strüktürlerinden utanıp saklamaya gerek yoktur, bilakis vurgulanmalıdır (bkz: betonarme); binalar hafif bir görünüme sahip olmalıdır (çelik kolon, çelik kiriş, geçebildiğin kadar açıklık geç, araya da cam koy diye özetleyebiliriz); formlar olabildiğince yalın, evrensel olmalıdır vs. vs.. amerika'da da singapur'da da görebileceğiniz kutu gibi çelik-cam gökdelenler var ya, aha sebebi bu işte.. (bkz: de stijl)
 • modern mimari tarzidir ve ilk olarak bati avrupada sehirlerinde1920'lerde etkisini gostermistir ve bahaus mimarlari tarafindan dunyaya yailmistir. international style'in en onemli ozelligi binalardaki asimetrik mimari ogeler, donen, yuvarlanan koseler ve beyaz rengin kullanimindaki yogunluktur.
  walter gropius, bauhaus binasi, dessau almanya. (1925)
  le corbisier villa savoge, poissy, fransa. (1927)
  alvar aolto viipuri kutupanesi, finlandiya. (1927)
 • bu tip binalarin kimliksiz oldugu iddia edilir. birbirinden ayirt edilebilsin diye onlerine alexander calder stabil'i yada icine mobil konmasi adet olmustur. her binanin onunde kirmizi dcelik heykeller olunca, sorunun basladigi yere geri donulmus, en nihayetinde kasarlasmamis elemanlara sans verilmeye baslanmistir. istanbul hilton'un onundeki sedat hakki ucan halisi da bundan midir?
 • biraz önce tezime yazdığım bilgi.
  1920'li ve 1930'lu yılarda popüler olmuş bir modern mimari akımıdır. bu akımın ismi henry-russell hitchcock ve (bkz: philip johnson) adlı iki mimarın 1932 yılında new york’ta gerçekleşen uluslararası modern mimari sergisi için yazdıkları bir kitaba dayanmaktadır. bu akımdaki binaların en belirgin özellikleri;i. çizgisel formlar, ii. süsleme ve dekorasyondan uzak hafif, gergin düzlem yüzeyler iii. açık iç boşluklar, iv. ağır olmayan strüktürler ile konsol tasarımıdır. binaların ana karakteristiği cam ve çeliğin ince kullanılan güçlendirilmiş betonarme ile birleşimi ile oluşur.