şükela:  tümü | bugün
 • amerika'da bir araba kiralama sirketi.
  http://www.enterprise.com/
 • türkiye'de de hizmet vermeye başlayan bir şirket.

  tanışmam kötü oldu tabi. öncelikle onu belirteyim. sadece olumsuz deneyimleri yazmıyorum ha, (bkz: central rent a car/@gneral)

  bu şirket, 39 tl'ye kampanya yapmış (+kdv'si sonradan gözüme ilişti), ben de bu kampanyadan doğal olarak herkesin faydalanmak istemesi gibi faydalanmak istedim. başvuru formu çıktı, 39 tl'lik kampanya formunu doldurdum ve ilettim. yaklaşık 3-4 gün önce...

  bugün ise sonu 5495 olan mobil bir telefondan arandım, kişi entırpırays'dan aradığını söyledi, kampanyadan yararlanmak için form doldurduğumu söyledi,

  "zaten yaptım onları... konuya gelsek diye içimden geçirirken"

  yoğunluk nedeniyle kampanyanın bittiğini vs vs derken, kayışlar koptu (bkz: kayışın kopması)...

  dünyanın en iyi firmasının, böyle söz verdiği halde verdiği sözü yerine getiremecek abudik gubidik firmalara teslim edilmesi de kötü.

  ben de ticaret ile uğraşıyorum; söz verdiysem veya teknik hata ile yanlış fiyat etiketi vurduğum bir ürün varsa, onu o fiyata satma mecburiyetinde hissediyorum. yoksa ben de bilirim yanlış olmuş fiyat falan filan demeyi...
 • web sitesinin headerında araç teslim eden zenci rent a car görevlisi ile beni benden alan bir pazarlama şahikasına imza atmış şirkettir. te allam yareppim, amerikan kaşığı ile türk araç kiralaması böyle oluyor herhalde..
  enterprise'ın national'ı bünyesine katması ile türkiye'de de yesnational ismi ile faaliyet gösteren yerlinin de yerlisi zihniyetteki şirket ve temsilcilikleri de amerikanın en büyük kiralama şirketinin tabelası ile donatılmıştır. enterprise amerika'da kiralamaya yeni bir model getirerek her köşe başına bir ofis açma yolu ile inanılmaz hızlı bir büyüme sağlamıştır. ardından şirket alımları ile dev haline gelmiştir. hizmeti kötüdür.
 • hem mobil sitesi hem de web sitesi arayüzleri oldukça kullanışlı olan ve gördüğüm kadarıyla yurt genelinde hizmet veren kurumsal şirketler arasında tartışmasız olarak en ucuz fiyatları sunan araç kiralama şirketi.

  http://www.enterprise.com.tr/
 • zamanında sürekli bu firmadan araç kiraladım. bana hep düzgün bir müşteri deneyimi yaşattılar. amerika'da, türkiye'deki gibi pazarlık da edebildiğim ve sonuç aldığım nadide firmalardan biriydi. müşterilerini istedikleri yerden gelip alıyor, kiralama sonrasında istedikleri yere bırakıyorlardı ki benim için çok önemliydi. hafta sonu kampanyası vardı, ekonomik araçların günlüğü çok çok ucuza geliyordu. bahsettiğim fiyata vergiler dahil ancak sigorta hariç. bir yabancı olarak, gözün kesmeyip bir-kaç sigorta eklettirdiğinde fiyat 2 katına çıkıyordu. ancak yine de görece ucuzdu.

  bir keresinde, 2 hafta önceden rezerve ettiğim ekonomik sınıf araç ellerinde olmayınca, aynı koşullarla çok daha üst sınıf olan toyota prius vermişlerdi. sayelerinde hybrid bir araç kullanmış, ne nefis bir araç olduğunu tecrübe etmiştim. bu ve benzeri birkaç jestleri nedeniyle kendilerini hep güzel hatırlarım.

  seneler geçti, türkiye pazarına da girmişler. ancak müşteri deneyimleri şimdilik amerika ile kıyaslanamaz. henüz olmamış.
 • türkiye'de araç kiralama sektöründe eksik kalan kurumsallığa ilaç gibi gelen firmadır.
 • yaptığım piyasa analizlerine göre piyasadaki en ucuz araba kiralama şirketi.

  pek arabalarla iç dışlı biri değilim; usta şöför de değilim. geçtiğimiz nisan ayında araba kiralamam elzem oldu. çevremde sordum soruşturdum; herkes havaalanındaki firmalardan kiralamamın uygun olduğu söylemişti. öyle ya merdiven altı şirketlere ne kadar güven olabilirdi ki?

  anadolujet'in enterprise'la yaptığı kampanya dikkatimi çekmişti. firmanın web sitesini tavaf ederek, hayatında adam akıllı araba kullanmayan ben hangi aracı kiralayım derdine düşmüştüm. 80 küsür tl'ye fiesta (otomatik dizel) dikkatimi çekmiştim; ama o da ne vw golf (dizel otomatik) de 99 tl'ye kiralayabileceğimi fark ettim. tabi bahsettiğim fiyatlar anadolujet bileti olanlar için geçerli. sokarım bu işe dedim; biraz daha verip vw golf'e binmek daha mantıklı geldi. hemen rezervasyonumu izmir havalimanı olarak yaptım.

  rezervasyonu yaparken, ekşi sözlük'e bakmak hiç aklıma gelmemişti. hemen başlığı açıp yazılanlara hızlıca göz gezdirdim. yazılanlara bakılırsa rezervasyonu internetten yaptıktan sonra mutlaka şubeyi aramam gerektiğini bir çırpıda öğrendim.

  ekşici piçler haklılarmış. zira internetten yapılan rezervasyona çok güven duymamak gerekiyor. şubede vw golf'un sınırlı sayıda olduğunu ilgili arkadaşlardan öğrendim. eğer kiralayacağım gün ellerinde vw golf yoksa; corolla verebileceklerini öğrendim. adama yalvar yakar kiralayacağım gün vw golf ayarlayıp ayarlayamayacaklarını sordum; yalan yok o ana kadar herhangi bir olumsuzluk hissetmedim. hatta arabayı kiralayacağım güne kadar şubeyi defalarca aramama ve beni hafızalarına kazımış olmalarına rağmen bir umursamamazlıkla karşılaşmadım.

  günlerdir beklediğim gün geldi ve rezervasyonum olan vw golf'u kiraladım. şimdi burada önemli bir noktayı vurgulamam gerek. entry'min başında arabalar ve araç kiralama konusunda toy olduğumu belirtmiştim. siz siz olun araç kiraladığınız firmalardan mutlaka mini/maxi araç hasar sigortası yaptırın. ben yaptırmadım ve arabayı teslim ederken tampon çizilmesinden kaynaklı tarafımdan 480 tl ücret kesileceğini öğrendim.

  tamponun durumuna bakmak isterseniz

  inanın aracı otoyolda kullandım bu sürtülme nasıl; ne zaman olduğu benim için hala gizemdir. kafamdaki tek ihtimal avm otoparkında olduğu yönünde. ben bu çizilmeyi çok sonradan fark ettim. o an; nasılsa arabanın kaskosu var firma karşılar dedim ve yoluma devam ettim. maalesef işler rent a car'lar için öyle yürümüyormuş.

  arabayı teslim ederken belki adamlar hasarı görmez dedim; ama bu tutumum da sahtekarlığa giriyor gibiydi. aslında hala ümidim vardı "tamamdır kasko firmamızla hallederiz" türü cümleler duymayı bekledim.

  kiralama öncesi enterprise diğer firmaların yaptığı gibi 500 tl'yi provizyon ücreti olarak kesmişti. hasarı buradan keseriz ve size kesilecek parayı telefonla bildiririz dediler.

  yaklaşık bir hafta sonra arandım ve hasarın 480 tl'yi bulduğunu söylediler. her normal insan gibi bunun çok olduğu söyledim ve adının berk olduğunu öğrendiğim şube çalışanın son derece saygısız bir üslubuyla da uğraşmak durumunda kaldım. zira o an 480 tl'nin göte girmesini düşünürken şube çalışanın tavrıyla uğraşmak zorunda kalmıştım. o an sakinleştirilmesi ve açıklama yapılması gereken kişinin ben olması gerekirken berk ağamızı sakinleştirmeye uğraşır buldum kendimi. berk ağamızın tehditlerinin ardından müşteri hizmetlerini aradım ve karşılaştığım durumu izah ettim ve söz konusu hasarın çok tuttuğundan yakındım. adını hatırlamadığım kişi hasarı tekrar kontrol ettirileceğini ve berk ağamızın üslubundan ötürü özür diledi.

  yanlış hatırlamıyorsam ertesi gün tekrar arandım ve çamurlukta meydana gelen hasarın tarafımdan alınmayacağını öğrendim. bu durumda firmaya 240 tl ödemem gerektiği belirtildi.

  tabi bunu buraya kadar okuyanlar hatanın biraz da bende olduğunu söyleyeceklerdir. haklılar da. peki ben bunları buraya neden yazdım? benim yaptığım basit bir ihmali yapmayın diye elbette. kiraladığınız araç ne olursa olsun mutlaka mini hasar sigortası yaptırın ve aracı teslim ederken tutanağa yazılan hasara eklemeler yapılmasını engelleyin (misal yazılan hasardan sonra çizgi vs. çekin)

  diğer yazarların bahsettiği gibi web sitesindeki bilgilere tam güvenmeyim; hatta ve hatta araç rezerve etmeden önce mutlaka şubeyle temasa geçin.
 • yaptıkları kampanyadan şubelerinin haberi olmayan! ya da işine gelmeyen firma. yapılan şikayeti 1 ay geçmesine ve defalarca aramaya rağmen olumlu ya da olumsuz sonuçlandıramamış, kurumsallık namına 0 olan firma. thy mil kampanyası için kendilerinden araç kiraladım ancak milin üzerine yattılar, kampanya yok dediler halbuki kampanya devam ediyordu. küçük hesapların firmasıdır kiralamayın, kiralayanana da mani olun.

  edit:1 ay sonra da olsa yapılan hata düzeltildi
 • kredi kartından habersiz tahsilat yapan firma. sorduğunuzda da ekranlarında kesinti sebeplerini göremediklerini söyleyip size döneceklerini belirtirler ama çok beklersiniz.
 • hem şirket olarak, hem de bireysel olarak defalarca kendilerinden araç kiraladım; farklı illerden; izmir, antalya, ankara, kayseri, istanbul...

  bir firma bu kadar müşteri yanlısı olur mu? olur abicim.

  (bkz: national car rental) zamanında da, isim değişikliğinden sonra da, mükkemmellik bakımından benim gözümde (bkz: matraş) (bkz: logitech) ve (bkz: amazon) ile yarışır. sayelerinde onların olmadığı illerde araba kiralamıyorum, arada 100-200 km de olsa onlardan kiralıyor uzun yol yapıyorum. değer mi, değer.

  araba kiralıyorsanız başka firmaya bakmayın baktırmayın.