şükela:  tümü | bugün
  • 2008 tarihli laurent cantet'in yönettiği fransız filmi...

altın palmiye kazandı...
  • 1987'den beri cannes'da altın palmiye kazanan ilk fransız filmi.
  • parisin balta girmemis banliyolerinden birinde , daha cok gocmen cocuklarinin okudugu bir ortaogrenim kurumunun bir sinifinin , bir ogrenim donemini net ve sade bir sekilde aktaran , bi nevi reality show .(amma cok "bir" dedim)
    altin palmiyeyi her gramina kadar hak eden bu neredeyse bedavaya cekilmis film , uluslararasi arenada , cok fransa olmasinin ceremesini cekip , cogu kimseye birsey ifade etmeyecege benzer.
  • farklı etnik kokenlerden gelen, ergenlik kriziyle boğuşan gençlerin, hocaları françois ile kurdugu iletisimi belgesel tadında sunan film. gunumuzun gencleri ile ilgili gercege cok yakın oldugunu dusunudum bir konu islenmis. cok dogal ve az mekanda cekilmis bir film olmus kendisi.
    filmekimi nde izlenmis olması sebebi ile 2 alt yazı mevcut idi. turkce ve ingilizce ceviriler konuya uygun olacak sekilde yer yer birbirinden cok farklı sekilde cevrilmis. fransızca bilip filmi seyretmek eminim ki cok daha keyifli olurdu.
  • sınıf türkçe adıyla 31 ekim'de vizyona gireceği söylenen film. fransız kültür'ün bahçesinde gördüm başka yerde de görmedim böyle bir bilgiyi şahsen merak içerisindeyim.
  • hiçbir sahnesinde müzik kullanılmamış film. yine de güzeldi sanırım. çocukların sesleri kapatıyor gibiydi müziğin eksikliğini.
  • salondaki üç fransız ablanın anıra anıra gülmesini sağlamış filmdir. filmekimi'nde bilet bulunamaması sebebiyle vizyona girdiği gibi görülmüş pek bir şey alınamamıştır. ancak kökenlerin alttan alttan tırmaladığı sarı siyah beyaz ergenlerin her birinin seviyesine ayrı ayrı inmek her babayiğitin harcı olmasa gerek.
    (bkz: françois bégaudeau)

çok fazla fransız bir fransız filmi kısaca. sonlara doğru hafiften güzelleşmiştir, özellikle platon'un devlet'inin yorumları fenadır.