şükela:  tümü | bugün
 • 1983 yapimi pedro almodovar filmi. orijinal ismiyle entre tinieblas.
 • kötü alişkanliklar

  entre tinieblas
  ispanya, renkli, 35mm, 1983, 115’
  yönetmen: pedro almodóvar
  senaryo: pedro almodóvar
  görüntü yönetmeni: ángel luis fernández
  kurgu: josé salcedo
  müzik: morris albert, curel alonso, carlos arturo eritz, cam españa, cheo feliciano
  oyuncular: marisa paredes, carmen maura, cecilia roth, pedro almodóvar, cristina sánchez pascual, will more, laura cepeda, miguel zúñiga, julieta serrano
  dil: ispanyolca ve türkçe altyazılı

  “kötü alışkanlıklar, izleyici düşünülerek yapılmış bir film, biraz da para ve şöhret kaygısı var tabii. bu yüzden senaryosu çok iyi. filmde yüreğimi açtım ve cesur bir tavırla tutkunun acılı yollarında bir yolculuğa çıktım. ama modern insanlar filmin bu kadar çok duygu içermesinden rahatsızlık duydular. insanın var oluşundan bu yana temalar aynıdır: haz, acı, gerçek, özgürlük, aşk, ölüm... önemli olan bu temalara farklı yaklaşabilmek. film özellikle dramatik ve duygusaldır ve bu temaların hepsini içerir. yoğun din eğitiminden geçtikten sonra bile rahibelerden bu kadar sevimli karakterler olabilmesi mümkün. ama papazlarla deneyimlerim korkunçtu ve kendimi onlardan etkilenmiş de hissetmiyorum. rahipler üstüne kilise karşıtı olmayan bir film yapmak iyi bir fikir olabilir ama günah işlemeyi yaygın hale getirmiş rahibeler üstüne bir film yapmak daha cezbedici. beni tatmin eden tek şey, yapmak istediğim şeyi yapmış olmamdı.” - pedro almodóvar

  bir gece kulübunde şarkı söyleyen yolanda bell, cesur ve hırslı bir kızdır. bir gün erkek arkadaşının yüksek doz eroinden ölümüne tanık olur ve suçlanmaktan korktuğu için de kaçar. kimsenin kendisini bulamayacağı bir manastıra sığınır. manastır ise yıllardır genç kızları, gece ve sokak hayatından korumaya çalışmaktadır. ne yazık ki, son zamanlarda manastır da krize girmeye başlamıştır, işler oldukça kesattır. para desteği veren bir hayırsever de elini çekince bütün rahibeler çıkış yolu aramaya başlarlar. üstelik genç kızların çok azı günahlarından arınmak için manastıra başvurmaktadır. böyle bir durumda, yolanda rahibeler tarafından çok iyi karşılanır. günaha fazlasıyla tutkun olan başrahibe onu da diğer kızlar gibi suçlarına alet eder.

  kaynak: http://www.aksfest.com/
 • almodovar'in ankara'da film+ film festivali dahilinde gosterilen muthis yapiti. izlemeyen ankarali hemsehrilerime gecmis olsun diyorum.
 • lezbiyen ve eroin kullanan bir başrahibe, temizlik hastası ve bahçede kaplan besleyen bir rahibe, gizli gizli kitap yazan ve bunları takma isimle bastıran bir rahibe, arınmak için acı çekmeye çalışan ve bunun için çivilerin üzerinde uyuyan, cam kırıkları üzerinde yürüyen bir başka rahibe, pedere aşık ve moda elbiseler diken, kendi çapında kreasyonlar yaratan başka bir rahibe... bütün bu absürdlüklerin birleştiği eğlenceli film. pek güzel replikleri de var. hele gizli yazar olan rahibe, diğerlerine öpücük çeşitleri ile ilgili bir şeyler okuyordu ki, hey maşallah.
 • inanmasi guc ama sister actin esinlendigi film.
 • 1983 yapımı pedro almodovar filmi.

  her biri ayrı komedi olan rahibelerin olduğu bir manastırda geçmektedir film. biri kokain bağımlısıdır, biri gizlice popüler kitap yazar, biri bahçede kaplan yetiştirir, diğeri kendisini cezalandırmak için çivili yatakta yatmaktadır.

  almodovar'ın garip mizah anlayışına tanık olunan film, oldukça ağır temposuyla yer yer sıksa da, farklı bir film izlemek isteyenler için denenebilir.
 • içinde öpücük ile ilgili bugüne kadar duyduğum en güzel cümleler toplamını barındıran film. alın, burun, yanak, dudak, boyun; değdiği yere göre sırasıyla anlamı değişiyor. onun dışında her şeyiyle klasik almodovar filmi.
hesabın var mı? giriş yap