*

şükela:  tümü | bugün
  • zamanların sonu fikrini her insanın içinde kökleşmiş bir kıyamet arketipi olarak ele alan kitap. bu arketip her dönemde değişik kılıklara bürünerek etkinlik göstermiştir. küresel ısınma onun bir başka görünümü mü, yoksa dünyanın daha önce karşılaşmadığı bir iklim olayına yol açabilir mi?

    elbette dünya çok daha ağır koşullardan geçmiş ve hala var olmaya devam etmiştir. insanlığı üzerinden silkeleyip atarsa bu, o ve üzerinde yaşayan diğer canlılar için en hayırlısı olacak kanımca.
  • bu kitapta, amerikalı paleontolog stephen jay gould, batı'da korkuların tarihçisi jean delumeau, tiyatro ve yazın adamı (bkz: jean-claude carriére) ve son olarak da göstergebilimci ve romancı (bkz: umberto eco) ile gerçekleştirilmiş söyleşiler yer alıyor.
    çağdaş kayıgılarımızın bu dört büyük tanığı, zaman, zamanın sonu, zamanların sonu kavramlarını, bilim, din, tarih ve felsefe açısından tartışıyor.
    gazeteci yazar c. david, f. lenoir ve j. -ph. de tonnac'ın sorularına mizah ve açıkgörüşlülükle yanıt veren bu dört büyük isim, 2000 yılı, milenyum, kıyamet ve gelecek olgularına bilimin ve felsefenin bakışını, dinsel ve dindışı yaklaşımları gözler önüne seriyor.