şükela:  tümü | bugün
 • termodinamigin yasalarindan birini aciklamada kullanilan bir terim...
 • her sistem bozulma yönünde tandans gösterir demenin tek kelimeyle anlatılır hali.
  doğa acımasız...baksana sistemler bile boş durduğu anda iyileşmiyorda bozuluyor.
 • harcanmış bilim adamlarından ludwig boltzmann tarafından tanımlanmıştır.
  termodinamiğin ikinci kanunuyla açıklanır.
  evrenin temel kurallarındandır.
  -düzensizlik ya değişmez ya artar-
  örnek olarak difüzyon verilebilir. ayrı duran maddeler birarada olandan daha düzenlidir ve kendiliğinden karışmış sıcak ve soğuk sudan olmuşmuş ılık suyun bir daha sıcak ve soğuk diye ayrılması neredeyse imkansızdır.(en azından ömrünüz üssü 1000 kadar sene bekleyebilirsiniz)
  eskime , püsküme , yaşlanma , yıllanma gibi eylemlerin nedenidir. (ah şu sürtünme yok muu...)
  en düzensiz enerji ısıdır ve bi gün bütün enerji ısı olacak (entropi artıyo ya) bu da evrenin sonu olacak. (ısıl ölüm)
  entropinin formülü : s = k * log(olasılık sayısı) [ne olduğunu anlamak için ünide fizik okiicam , sonra daha iyi anlatırım]
  eğer bulduğunuz teori görelilik veya kuantum teorileriyle çelişiyosa belki affedilebilir ama termodinamiğin ikinci yasasıyla çelişiyosa asla. bu yüzden ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

  ve en önemlisi aşk mektuplarinda asla anlatilmamasi gereken bir konudur :(((
 • felsefik detaylarina cok girmeyip de;
  iste her maddede vardir, enerji gibi bisidir, joule'la olcelim hatta
  gibi bir tanimla yetinirseniz, termodinamik hesaplarda inanilmaz ise yarar.
 • la bu bu nedir diye cok kasip da isin felsefik boyutuna inmezseniz termodinamik hesaplarda cokca ise yarayan bi ozellik. oyle enerji gibi olcusu var, joule/kg seklinde. bi sure problem cozumunde kullandiktan sonra karizmasi filan da kalmaz, oldugu gibi kabullenirsiniz bunu.
 • vaktiyle samanyolu tv'de yayınlanan avni çetinkurt adlı şahsın sunduğu yayınlandığı kanaldan beklenmeyecek derecede başarılı ve acayip bilimsel geyik programı, hele bir de avni çetinkurt'un arabasıyla yolda kaldığı, akabinde levyeyle kameramana giriştiği reklamı vardı, gündüzleri gösterirlerdi ki aklını alırdı adamın, en kral asit tribi solda sıfır kalırdı..
 • minimum energy + maximum disorder prensibi.
 • termodinamiğin 2. yasası ama toplumların incelenmesinde de kullanılır. fen bilimleri eğitimi alanlar biz sosyal bilimcilerin bu konuda kafa yormalarına şaşarlar
 • is yapma yetenegi olmayan enerji olarak da tanimlanir.. iki cam balona farkli sicakliklarda gaz koyun. cam balonlar arasina bir pervane konulursa ilk basta pervanenin dondugu gorulecektir.. ama sonra entropi arttigi icin pervanenin donmesi duracaktir..
  (bkz: boltzmann)
hesabın var mı? giriş yap