• (bkz: entropi)

fiziğin temel kanunlarından birisi olan entropinin, felsefi olarak hayata uyarlanarak algılanması durumu.

bana göre son derece depresif bir algı, öyle olsa bile ben aksini iddia edemiyorum.

şöyle ki insan hayatında, sosyal ilişkilerde ve hatta medeniyet ölçeğinde bir tek yönde durdurulamaz bozulma var.

devletler yıkılır, sistemler çöker, insanlar ölür, hava kirlenir, hiçbir şey hiçbir zaman eskisi kadar tat vermez. adeta fiziksel bir kanun gibidir ve her daim geçerlidir.

entropinin varlığının bilincinde olarak mutlu olmak adeta imkansızdır. yani bir fizikçi olarak evrenin entropisinin arttığını, kaosun düzeni yendiğini bilerek mutlu olabilirsiniz ama aynı fizik kanununun felsefi olarak da geçerliliğinin farkında olarak mutlu olmanız imkansızdır.

hiçbir zaman ilk günkü kadar sevmeyeceksiniz onu, hiçbir zaman çocukluğunuzdaki tadı alamayacaksınız hayattan, hiçbir zaman zihniniz geçmiş yıllardaki kadar kuvvetli olmayacak. hiçbir güzel yer her daim güzel kalmayacak, hiçbir medeniyet düzeni hatta iskandinav sosyalizmi bile olduğu gibi kalmayacak, her şey ama her şey evrende boka sarmak için var adeta ve buna karşı yapabileceğiniz hiçbir şey yok.
  • (bkz: torpil)
  • açıkta bırakılan yemeğin bozulmasi.

ama sosyolojik olarak kaosa değil tam tersi bütünleşmeye ve duzene giden bir dünya var. mesela 200 sene önce binlerce dil konuşuluyordu bugün ise bu sayı yüzlere indi. belki 50 sene sonra onlara inecek. gitgide küçük yapılar birleşip daha büyük ve daha düzenli yapılara evriliyor. belki de insanlığa entropinin istisnası diyebiliriz.
  • gündelik yaşantının her anında entropinin bir parçası olarak sürekli düzensizliğe itilmekte olsak da çoğu kimse bunu umursamaz. umursuyor olsak bile zihnimizin bu denli düşünceleri sürekli aktif ve güncel olması takıntılı bir yaşama sürükleyecektir bizleri.

sadece sağlıklı bulmuyorum o kadar.
  • böylesine high level açıdan bakıldığında entropiden çok negatif entropi vardır. enerji form değiştirirken gittiği potansiyel tükeniş yolunda low level'da entropi söz konusuyken, bir başka pencereden bakıldığında durum tam tersi oluyor, ilginç.
  • yaşanmamışlıklarınızın sebebine ve sonuçlarına bakmanız yeterlidir.
  • sürekli kulaklığınızın kablosunun dolanması.
  • evin "kendi kendini dağıtıyor zaar" dedirtecek şekilde asla derli toplu kalamaması. ev işlerine ayrılan sürenin hiçbir zaman azaltılamaması. (bkz: kafayı bozmak)
  • sarsılan güvenin, kaybedilen inancın geri gelmemesi.
  • futbol takimlarinin durumlari. sistem kurmussun muthis gidiyor, ama o yonetimler kesin bir hata yapiyor bir yerde. boka sariyor isler. izlerken diyorsun tamam buna birsey olmaz. yok oluyor. hersey bozulmaya mahkum maalesef.
hesabın var mı? giriş yap