şükela:  tümü | bugün
  • çaylaklar siz haksızsınız ve size laflar hazırladım;

beğendiğin bir entry olur sonra tekrar okurum ben bunu dersin favorilersin

entry i okursun, haksız saçma olduğunu düşünüp sana laflar hazırlayacam deyip favorilersin

“x kim amk” şeklinde bir entry favlanmaz. çok beğendiysen oylarsın, oylama için yukarı ve aşağı ok işaretleri tıklanmayı bekliyor.

sonuç: tekrar dönüp bakmak istediğin entry favlanır.
  • entrynin sahibine "seni arzuluyorum, benim olacaksın." mesajı göndermek için favorilenir.
  • aramızda daha şükela ile favorileri ayırt edemeyenleri görüyoruz.yakıştıramadım...
  • özellikle ilk sayfa entryleri ben de bu fikirdeyim demek için favlanır.
  • 3 şekilde favorilerim:

1-onaylamak ve katılmak: ,entrynin ana fikrini kabul ediyorum, entry fikrine katılıyorum, entry içeriklerini onaylıyorum. gibisinden.
    2- yazara ulaşmak için: yazarlar bazen, x konusunda bilgisi olan yeşillendirsin falan dedikleri zaman favoriliyorum.
    3-geri dönüp tekrar okumak için: entry uzunsa eğer, tekrar dönüp okumak için favoriliyorum. bir nevi hatırlatıcı.
  • genelde değerli bir bilgi veya sonrasında tekrar bakınca hatırlamak istenen konuların yer aldığı entryler favorilenir.en azından benim için bu böyledir.doğru söylemişsin aferin sana demek istediğimiz entryler için ise yukarı doğru ok şeklindeki şükela işareti kullanılır.
  • böyle bir ihtiyaç açığı olduğu için favorileniyor.

favori butonunun, gerçek oluşum amacı dışında kullanıldığı konusunda haklısınız. ancak sözlüğü bu kadar seven ve sözlük koruma timi görevini layıkıyla yerine getiren birinin, "entry niye favorilenir" şeklinde bir başlık açarak sözlük ile çatur çutur sevişmesi de manidar olmuş.

neredeyse tüm sosyal platformlarda beğeni butonu ya da beğeni işlevi görecek bir buton var. bu butonun oluşturduğu istatistiği, o gönderiyi gören herkes ya da belli bir kesim görebiliyor. çünkü böyle olmak zorunda.

instagram hesaplarımızda fotoğraf paylaştığımızda, nasıl bir geri dönüşe sahip olacağımızı merak ediyoruz. alacağımız geri dönüş istatistiği, o fotoğrafının insanların üzerindeki etkileşimi konusunda sana fikir beyan eder. doğrudan doğruya olmasa bile bir fikir belirtir. twitter hesabımızda bir yazı yazdığımızda ne kadar çok insan bizimle aynı şeyi düşünüyor? ya da ne kadar çok insan buna güldü? şeklinde merak edebiliriz.

gerçek yaşamda birileriyle sohbet ettiğimizde ve bir fikrimizi beyan ettiğimizde onaylanıp onaylanmayacağımızı merak ediyoruz. espri yaptığımız zaman ne kadar gülüneceğini merak edebiliyoruz. onaylanmaya ihtiyacımız olmasa bile, kendimizi geliştirmek veya insanlar üzerindeki etkimizi bilerek buna göre değişimler yaşamak zorundayız.

beğeni butonu ekşisözlük gibi fikir alışverişi yapılan bir platform için kesinlikle bir ihtiyaçtır. şükela butonu istatistik belirtmediği için asla aynı işlevi göremeyecektir. bu yüzden favori butonu bu talebi karşılamak için, kullanım amacının dışına çıkmıştır. ancak bu durum ekşi sözlük yönetiminin suçudur. favori butonunun yanına, beğeni butonu konularak çözülebilecek ufak bir sorundur. ancak yazarlar bile bu durumdan rahatsızken yönetim bu konuda bir şey yapmamaktadır. bu durumda eleştiri timine bok yemek düşmektedir. kraldan çok kralcı olmayı bırakın. çok komik oluyorsunuz.

ayrıca "x kim amk" şeklinde olan entrylerin favorilenmesinden daha önce, "x kim amk" şeklinde entrylere sahip olan yazarların sözlükte barınması bir sorundur.