şükela:  tümü | bugün
75 entry daha
 • alıntı: "şimdi iran'lıların hedefi tutturamayıp dağı taşı bombalaması mı doğru, uçağı vurması mı?"

  iran'ı her şart altında savunmaya and içmiş arkadaşların iddialarına cevap vereyim:

  iran hedef vuramadı diye üslere yaptığı saldırıyı küçümseyenler olsa da, çoğunluk bunu iddia etmiyor. abd askerleri alarmda oldukları, saldırıyı bekledikleri, ve iran'ı gözleyen radarlar ve uydular tarafından bilgilendirildikleri için saldırıyı güvenli sığınaklarda karşıladılar. kayıp olmamasını bu sağladı. yoksa düşen füzelerin üslerde yaptığı hasarın görüntüleri mevcut.

  yüzlerce kilometre ötedeki bir hedefe balistik füze sallamakla hava aracı düşürmek arasında büyük fark var. her füzenin belli bir yanılma payı var. bu balistik füzelerde yüksekken, ısı izi takip eden anti-aircraft roketlerde sıfıra yakın. süpersonik jetleri avlamak için geliştirilmiş sistemlerin, çok daha büyük ve yavaş hareket eden bir yolcu uçağını vuramama ihtimali olamaz.

  aklı başında kimse bu uçağı abd'nin düşürdüğünü iddia edemeyeceği gibi iran'ın da bilerek düşürdüğünü iddia edemez. bunun olması için arkasında bir mantık olması gerekir. bir ülkenin bir çıkarı olmadan sivil uçak vurması ancak kazayla açıklanabilir.

  komplo teorileri yaratmak için bile belli bir mantık örgüsü kurarsın. mesela iran'ın kesinlikle ülkeyi terketmemesini istediği bir kişinin o uçağa sızdığı anlaşılır, ve uçağı düşürürler. ki bu fantastik senaryonun bile açıkları var. mesela havalanacak iki tane iran jeti o uçağı zorla geri döndürebilirdi. iran o kişiyi, 180 kişiyi uğrunda öldürecek kadar susturmak istese çoktan susturur, veya en azından günün 24 saati ajanlarına izletirdi. bunlardan hiç birini yapmayıp, kara kutunun incelemesiyle ortaya çıkacak bir toplu kıyıma başvurmak en çılgın rejimlerin bile yapmayacağı bir şey.

  peki en mantıklı senaryo nedir? tabi ki kendi saldırısının ardından karşı saldırı bekleyen alarmdaki iran hava savunma sisteminin bir hata yapmış olması. bu, sistem çapında, insan unsuru içermeyen bir hata da olabilir, iletişim eksikliğinden kaynaklanan bir insan hatası da.

  ikinci en mantıklı senaryo ise, bunun sadece teknik bir nedenle oluşmuş bir kaza olmasıdır. ancak olayın inanılmaz zamanlaması, tamamen güvenilir olmasa da eldeki görüntüler, ve iran'ın kara kutuyu vermemekte direnmesi bence bu olasılığı ikinci sıraya indiriyor.

  gerçek eninde sonunda ortaya çıkacak, çünkü uçak, ve içerisinde ölenlerin çoğu iran ve abd dışındaki ülkelere ait. iran kara kutuyu abd ile paylaşmıyorum diyebilir ancak ukrayna ile paylaşmıyorum derse bu suçluluğunu kabul ettiği anlamına gelir. en fazla yapabileceği şey, rusya yanlısı milislerin ukrayna'da yolcu uçağı düşürmelerinin ardından rusya'nın yapmış olduğu gibi, delilleri karartıp kendi delillerini medyaya sürmekten ibaret kalır, ki onun için bile saldırı sırasında yakınlarda suçlayabilecekleri silahlı birimlerin olması gerekiyordu. iran'ın neresinde uçak düşürmeye muktedir bir gizli gerilla örgütü var? ve o örgüt gerçekte olsa bile, bunca yıl saklandıktan sonra neden böyle amaçsız bir saldırıyla kendisini deşifre etsin?

  sadede gelirsem, bu çok büyük ihtimalle iran ordusu veya devrim muhafızlarının elinden çıkmış bir kazadır. normalde olması gereken şey iran'ın, o gece içinde bulunduğu olağanüstü koşullar nedeniyle bir hata yapmış olduğunu kabul edip, özür dilemesi ve kurbanların ailelerine tazminat ödemesidir. ancak abd'de yönetimde trump gibi bir deli olmasından dolayı bir süreliğine olayı soğuttuktan sonra, incelememiz sonucunda bu sonuca vardık diyerek yukarıda saydığım şeyleri yapacaklarını düşünüyorum.
100 entry daha
hesabın var mı? giriş yap