şükela:  tümü | bugün
37 entry daha
 • o kadar türkiye'ye benziyor ki, anlatayım:

  polonya'nın akp'si. partinin ismi "pis". son seçimlerde %44 oy aldı.
  "eyyy avrupa" tarzında bir siyaset yürütüyorlar. iddiaları: "avrupa bizi kullanıyor, oysa biz avrupayı kullanmalıyız".

  bu çıkış lafları da aynı türkiye'nin nato'ya koyduğu postalar gibi. "nasılsa göze alamazlar" şımarıklığıyla bunu pazarlık nesnesi yapmaya çalışıyorlar.

  pis'in bazı politikaları:
  - özellikle taşrada çocuklu ailelere sosyal yardımlar
  - hristiyan değerler ön planda
  - entelektüellere karşı söylemler
  - lgbt'ye karşı söylemler
  - bol otoyol inşaatı
  - ab fonlarını inşaata gömme
  - yabancı herkesi (partiye oy vermeyenleri de) düşman, hain görmek

  seçmenlerinden şunu rahatlıkla duyarsınız:
  - bizim köye eşcinsel biri gelse onu kimse dövmez. biz herkese saygılıyız. ancak şunu merak ederiz, bu kişiyi hangi güçler, hangi kirli emellere hizmet etme amacıyla bizim köye göndermişlerdir?

  polonya'da 1795 ile 1918 seneleri arasındaki dönem çok iz bırakmıştır. ülkenin batı bölümü prusya kontrolündeyken, doğu bölümü rus çarlığı kontrolünde kalmıştır o dönemde. batı gelişirken doğu fakir kalmıştır. hala da öyledir. polonya'nın batısında yaşayanlar doğuluları cahil olmakla suçlarlar ve küçümserler. muhafazakar ve eğitimsiz doğulularsa komplo teorilerine yatkın ve doğululara karşı bilenmişlerdir. devletin sosyal yardımları onları partiye bağlayan en önemli faktör. seçim dönemlerinde pis bu kutuplaşmayı kaşır ve bundan son derece faydalanır. muhafazakar ve eğitimsiz doğu, bu parti üzerinden ülkenin iktidarını ele geçirmiştir.

  elbet brexit sürecinde ingiltere'de brexit oyunun çıkma gerekçesi olarak polonyalı ucuz işçilerin sıkça gündeme gelmesi de partinin söylemlerinde fazlasıyla süistimal edilmiştir. aynı alamancılar gibi.

  bu parti ve seçmeni, eğitimli ve gelir sahibi avrupa'dan ve batıdan nefret ediyorlar. herkesin kendi üzerlerinde oyunlar oynadığını düşünüyorlar ve bu nefret, cehaletlerinin verdiği özgüvensizliğe pansuman oluyor. cehaletleriyle artık gurur duyuyorlar. özetle polonyada halk ve iktidar, artık varoluşunu bu nefrete ve bu politikalara dayıyor. hayatta kalmaları batılılardan nefret edebilmelerine balı. bu nedenlerle de bu konuyu önümüzdeki yıllarda çok sıkça duyacağız.

  her neyse.
  "eyyyy avrupa" is loading.
116 entry daha