şükela:  tümü | bugün
 • bugün radyoda dinlerken heyecan içindeki tontiş insanların "çıhtı gızım çıhtı, 8 senedir bekliyorduk" diye sevinç nidaları atmaları üzerine aklıma takılmış, müslümanların gerçekten tatmin edici cevaplar getirmesini dilediğim bir konudur bu.

  öncelikle hac kurası nedir?

  hacca her ülkeden katılım sayısı sınırlı olduğundan ve çok talep olduğundan, bu bir çekilişe belirlenir.

  *çekilişe katılmak isteyenler birtakım evraklarla birlikte belirli bankalara 25 tl önkayıt ücreti yatırır(bu yıl için, geçmiş yıllar farklı),
  *toplam 2 milyonun üzerinde başvuru yapan bu adayların 80 küsür binine çekiliş sonunda hacca gitme şansı doğar,
  *çekiliş sonunda hacca gitme şansı olmayan kişilere bu ödedikleri 25 tl geri ödenmez,
  *bir kişi ertesi sene başvurduğunda önceki sene yatırdığı ücrete istinaden önkayıt ücretinden muaf tutulmaz. o yıl belirlenen ön kayıt ücretini tekrar yatırması gerekir(eksik/yanlış bildiğim varsa söylersiniz, editlerim).

  değerli müslümanları şans oyunlarını(milli piyango örneğin) kumar olarak görüp de yasaklayan islamın bu çelişkisini açıklamak için sahneye davet ediyoruz.

  notlar:
  1)"hac kurası sonunda para kazanamazsın, o yüzden kumar sayılmaz" dememenizi rica ediyorum. islamın kumar tanımında illa para, altın vb. yoktur. hatta kuran'da bununla ilgili bir tanımlama da yoktur. zamanla yorumlayan ulemalar kumarı ve faizi "haksız kazanç" olarak yorumlamışlardır.

  peki ben de soruyorum; herkesin eşit ücret vererek katıldığı bir çekilişte kimin neyi hakettiğine kim karar vermektedir?

  2) "herkes kendi parasıyla gidiyor, 25 tl ile çekilişe katılanın hac ücretini diyanet karşılamıyor" da dememenizi rica ediyorum. çünkü burada bahsedilen mevzu haksız kazanç. bana göre bu yıl başvuran ve hac hakkı kazanan a kişisi ile 9 senedir aynı şartlarda, aynı ücreti ödeyerek, aynı evrakları doldurmasına rağmen hala hak kazanamayan b kişisinin durumu aynı değil. olmamalı da.

  ama insanlar "yaa çıkmadı işte eheh, seneye deneriz" diyor. e millet yılbaşı bileti alırken de aynı mantıkla alıyor? ha hac hakkı çıkmış, ha ikramiye çıkmış? kazancın illa para olması mı lazım?

  kaldı ki hacca gitme hakkı daha değerli, istesen bile paranla satın alamıyorsun. yani "ben fakirler gibi kura çekmek istemiyorum, alın size yüzbin dolar" diyip hacı olamıyorsun bildiğim kadarıyla.
  (bkz: umre)

  söz sizde buyrun.
3 entry daha