şükela:  tümü | bugün
1310 entry daha
 • anadolu çomarının ilk göz ağrısı adnan menderes neden asılmıştı?

  erdoğan, davutoğlu ve akp ince saz heyeti, her sıkıştıklarında ağızlarından adnan menderes’i düşürmüyorlar. peki menderes neden asılmıştı? işte bu sorunun yanıtı:
  adnan menderes yassıada’da 17 eylül 1961’de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden sağlam raporu alındıktan sonra öğlen 13:21’de idam edildi.

  adnan menderes neyle suçlanmıştı?

  1- örtülü ödenek paralarını zimmetine geçirmek,
  2- 6-7 eylül olayları’na önceden haberi olduğu halde müdahale etmemek, ((as: olaylar dp kurgusu – kışkırtması idi; istanbul’da çok sayıda rum kökenli yurttaşın ev ve işyerleri yağmalandı; 1955)
  3- yasaya aykırı olarak üniversite basmak ve halka ateş açtırtmak,
  4- bazı muhalefet milletvekillerinin ve muhalefet liderinin seyahat özgürlüğünü kısıtlamak,
  5- devlet radyosunu siyasi çıkarları için kullanmak,
  6- halkı demokrat izmir gazetesinin matbaasını tahrip etmeye teşvik etmek
  7- kırşehir’in haksız olarak ilçe yapılması, (as: seçimi ckmp kazandığı için..)
  8- yargı bağımsızlığının ihlali,
  9- tahkikat komisyonu kurulup olağanüstü yetkilerle donatılması,
  10- chp’nin mallarına “haksız” yere el konulduğu iddiaları, gibi nedenlerle.

  peki bunlar idam cezası için yeterli mi?

  içinizde kimileri idam cezasına karşı olabilir. fakat menderes de idama karşı mıydı?
  elbette değildi.. 1951-1960 arasında menderes 43 kişinin idam kararına imza attı ve hepsi idam edildi. idamların en dramatik olanı ise, 14 nisan 1955’te casusluk suçundan idam edilen hayati karaşahin idi. infazı, ankara samanpazarı’nda halka açık olarak yapıldı. suçu neydi? rusya için casusluk yapmak.

  menderes’in başka suçları yok muydu? aslında menderes’in suçları mahkemelerde gündeme gelmeyenlerdi. abd’nin tepkisinden çekinen cemal gürsel hükümeti aşağıdakileri hiç gündeme getirmedi.

  1- 1951’de menderes’in dp hükümeti kore savaşı’nda amerika için asker gönderdi. amerikan çıkarları için bine yakın vatan evladı kore’de yaşamını yitirdi, binlercesi yaralandı.
  2- 1952’de nato’nun isteği üzerine komünizme karşı gayri-nizamı harp yapacak seferberlik tetkik kurulu, daha sonraki adıyla özel harp dairesi kurdu.
  3- 1954’te yabancılara petrol arama ve çıkarma izni verildi. (as: max bell yasası)
  4- tek parti döneminde kurulan bazı traktör ve basma fabrikaları menderes döneminde özelleştirildi veya ekonomik olmadıkları (!) için kapatıldı.
  nuri demirağ tarafından kurulduktan sonra ismet inönü tarafından devletleştirme kapsamına alınan uçak ve uçak motoru fabrikaları, eskişehir tank fabrikası ve kırıkkale silah fabrikası menderes döneminde nato standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapatıldılar
  5- cezayir kurtuluş savaşı sırasında fransa’yı destekledi. (as: bm’de oylamada çekimser kalındı)
  6- 1954-1958 arasında 238 gazeteci iktidara karşı yazılar yazmak suçundan mahkûm oldu.
  7- “tahkikat komisyonu”nu kurdu. 15 dp milletvekilinden oluşan komisyon hem suçlama hem de yargılama hakkına sahipti. komisyon, 5 kişiden çok yan yana yürümeyi bile yasakladı.
  8- ismet inönü’ye 12 oturum meclisten men cezası verildi
  9- turan emeksiz hükümete karşı istanbul üniversitesi’nde düzenlenen bir protesto mitinginde polisin açtığı ateş sonucu öldü. hüseyin onur ise sol bacağı kesilerek kurtarıldı.
  10- hukuk’un üstünlüğünü savunan yargıtay başkanı bedri köker, yargıtay başsavcısı rifat alabay, yargıtay 2. başkanlarından haydar yücekök, yargıtay üyeleri melahat ruacan, kamil çoşkunoğlu, faik uras ve ilhan dizdaroğlu ‘görülen lüzum üzerine’ re’sen bir günde emekliye sevkedildiler.

  gerçekte menderes hükümeti, ordu darbe yapacak gerekçesiyle daha 6 haziran 1950’de (as: seçim 14 mayıs 1950’de, 3 hafta önce yapılmıştı), genelkurmay başkanı nafiz gürman başta olmak üzere bütün üst komuta kademesi dahil olmak üzere 15 general ve 150 albayı re’sen emekliye sevk etti. 1950-1960 dp hükümetinin kısa bir değerlendirmesini yapmaya çalıştım.

  dostlar,

  demokrat parti ve başbakan menderes’in bağışlanmaz sabıkaları

  liste rahatlıkla uzatılabilir…..

  – iktidar karşıtı 147 üniversite hocasının işten atılması
  istanbul üniversitesi rektörü, saygın hukuk bilimcisi ord. prof. dr. sıddık sami onar’ın, izinsiz / hukuk dışı girilen istanbul üniversitesi bahçesinde polis tarafından darp edilmesi ve yerlerde sürüklenmesi..
  – karşıt (muhalif) tan gazetesi baskını ve yağmalanması, matbasının tahrip edilmesi
  – “vatan cephesi” adıyla halkı bölmek için radyodan her gün bu cephe’ye katılanların ilan edilmesi..
  – iktidara geleli (14 mayıs 1950) 1,5 ay olmadan, haziran 1950’de, büyük atatürk‘ün türkçe okunmasını sağladığı ezan’ın yeniden arapça okutulmaya başlanması..
  – inönü’nün yurt gezilerinde engellenmesi, başından taşla yaralanması ve istanbul topkapı’da linçten kurtarılması (bir generalin havaya ateş açması ile..)
  – “odunu aday göstersem seçtiririm” diyerek böbürlenmesi ve ulusa ağır saygısızlığı..
  – “siz isterseniz şeriatı bile geri getirebilirsiniz” diyerek laik cumhuriyet düşmanlarına açık çağrı yapması..
  – veeeeeeeeeeeeee, 1954’te, dünyaya örnek ve cumhuriyetin sigortalarından, gözbebeği kurumlarımız, atatürk‘ün düşünsel öncülüğünü yaptığı, hasan ali yücel ve ismail hakkı tonguç‘un evlatları gibi kolladığı köy enstitülerini, dp başbakanı adnan menderes kapattı.. dp van milletvekili aşiret ağası kinyas kartal tbmm’de,

  “o ağa, bu ağa, benim ineği kim sağa; hani benim marabam??” diyerek feodaliteyi savundu!

  – son olarak; aşırı borçlanma ve israf ile ülkemizi resmen ekonomik – mali bakımdan iflas ettirerek moratoryum ilan etti çok yüksek enflasyon sonucunda temmuz 1958’de muazzam bir devalüasyon ile tl %320 oranında değersizleştirilerek (devalüe edilerek), 1 $ = 2.80 tl iken 1 $ = 9.20 tl yapıldı!

  unutmayalım :

  1952’de türkiye’yi nato‘ya yalvar – yakar sokarak (güney kore’de 700’ü aşkın şehit ve 2 bini aşkın gazi vererek) kontr-gerillayı içimize sokan, yurtsever aydın cinayetleri ile, çorummaraşsivas / madımak… gibi iç isyan amaçlı kırımların ardındaki yasa dışı (illegal) yapıları meşrulaştıran. nato’ya / abd’ye ülke topraklarında çok sayıda askeri üs kurma ve nükleer silah depolama olanağı veren de demokrat parti hükümeti ve başbakanı adnan menderes idi..
  celal bayar cumhurbaşkanı idi. fatin rüştü zorlu ve hasan polatkan da, menderes ile birlikte idam edilen, hükümetin meşruluğunu yitirmesinde başlıca sorumlu dışişleri ve maliye bakanları idi.

  kaynak:
  http://ahmetsaltik.net/…ki-sadece-bir-kez-asabildik
8 entry daha