şükela:  tümü | bugün
761 entry daha
 • istanbul'daki şirketim için açtığım yeni pozisyonlardan birine başvuran bir arkadaş sayesinde öğrendiğim diyalog bunlardan biridir.

  bahsi geçen arkadaş şirketimdeki analist pozisyonlarından birine başvurdu. görüşme sırasında arkadaşın telefonu çaldı. göz ucu ile çekinerek telefonuna baktı ve cevap vermesi gerektiğini söyleyerek onayımızı da aldıktan sonra özür diledikten sonra dışarı çıktı.

  bahsi geçen arkadaş iki dakikadan kısa bir sürede yeniden görüşme odasına döndü, ama biraz sarsıldığı belliydi.

  "hayırdır", dedim... "her şey yolunda mı?"

  babası rahatsızlanmış ve az önce anjiyoya almışlar. arayan annesi olduğu için ve önemsiz konularda aramadığı için cevap verme ihtiyacı hissetmiş ve bahsi geçen durumdan haberdar olmuş.

  görüşmeye ara verip biraz babasından konuştuk. anjiyonun artık eskisi kadar travmatik bir şey olmadığından, biraz bakımla ve biraz da hayat tarzının değişimiyle uzun dönemli, kaliteli bir yaşam sağlayabildiğinden bahsettik.

  isterse gidebileceğini, görüşmeyi başka bir gün yapabileceğimizi de belirttik. kendisi kalmak istedi. malum, işe de ihtiyacı var.

  görüşmeye yeniden başlarken söz isteyip daha geçenlerde başından geçen bir görüşmeyi kısaca anlattı.

  çok kısaca...

  zaten uzatabilmek imkansız.

  cumartesi günü kızıyla parktayken telefonu çalmış. bakmış, tanımadığı bir numara. açmış ve "alo" demiş... karşı taraf "ben x şirketinden abc, y beyle mi görüşüyorum" diye sorduğunda o da "buyrun, benim" demiş...

  sonraki cevap...

  "görüşmeyi sonlandırıyorum...."

  niye?

  "buyrun dediniz... bu yakışıksız bir hitap tarzı ve şirket değerlerimizle örtüşmüyor."

  ben bunu duyduğumda istemsizce bir kahkaha attım. :)

  karşımdaki eleman da "evet, işte ben de aynen öyle güldüm" dedi...

  sonra da ekledi...

  "bu devirde sizin gibi işverenlerle tanışmak çok güzel."

  insana insan gibi davranmak önemli...

  bunun dışında en sık duyduğum şikayet "size olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapacağız" diyen şirketlerin bir daha hiç arayıp sormaması. inanılır gibi değil. sorsan bunların hepsi kurumsal.

  kurumunuzu yesinler.

  bir işveren olarak daha neler duydum neler. zamanı gelince yazarız.
8 entry daha