şükela:  tümü | bugün
 • tunceli belediyesi’nin hesaplarına, belediyenin sgk’ya olan borçları nedeniyle haciz konuldu.sgk il müdürlüğü tarafından, 4 milyon 461 bin lira borcu olan tunceli belediyesi'nin maaş, vergi, resim, harç hesaplarına haciz konuldu. bankalar tarafından hesapları bloke edilen belediye, 131 çalışanına maaş veremedi. kaynak (aynı hükümet melih gökçek'in kamuya olan 522 milyonluk borcunu silmişti hatırlatma)

  karara tepki gösteren tunceli belediye başkanı tkp'li fatih mehmet maçoğlu belediye binasında bir basın toplantısı düzenledi.

  hesapları bloke edildiği için çalışanların maaşlarını ödeyemediklerini söyleyen maçoğlu, tüm resmi kurumlara bildirmelerine rağmen sgk tarafından hesaplarına haciz konulduğunu belirtti. yapılan işlemin hukuksuz olduğunu söyleyen maçoğlu, haciz ile belediyeyi işlevsiz bırakmanın amaçlandığını aktardı.

  tkp'li maçoğlu, "belediyemizin, tunceli sosyal güvenlik il müdürlüğü’ne 31 aralık 2019 tarihi itibariyle 5.453.303,30 sgk prim borcu bulunmaktadır. belediye şirketimizin, tunceli sosyal güvenlik il müdürlüğü’ne 31.12.2019 tarihi itibariyle 4.761.424,20 tl sgk prim borcu bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

  maçoğlu, açıklamasında, "mayıs 2018 tarihinden itibaren sgk prim tutarları ödenmemektedir. bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı sgk ödemesini gerçekleştirememekteyiz" diye belirtti.

  yapılan açıklama şu şekilde:

  “belediyemiz mayıs 2018 tarihinden itibaren sgk prim tutarları ödenmemektedir. bu ödeme biz yönetime gelmeden önce de yapılmamaktaydı. yönetime geldiğimizde kamuoyuyla da paylaştığımız gibi devrolan borçlardan kaynaklı sgk ödemesini gerçekleştirememekteyiz. belediye kanunu’nun 15. maddesine göre, ‘belediyelerin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulamayacağı’ açık bir şekilde belirtilmiştir.buna rağmen kanuna aykırı hareket edilerek belediyemizin vergi, resim harç ve iller bankası payına haciz konulduğu için belediyemiz personelinin maaşları ödenememiştir."
3 entry daha