aynı isimde "dracula" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
107 entry daha
 • dracula vampirlerin ilki, kadim yaratık, şeytan veya canavar her nasıl isimlendirirseniz isimlendirin. peki pek çok kişinin var olduğuna inandığı bu yaratık nasıl ortaya çıktı.

  irlandalı bir yazar olan bram stoker 1897 yılnda dracula adlı eserini dünya sahnesine sundu. bu eserini yazıya geçirmeden önce kitabın adının "kont wampyr"olmasını ve avusturya'nın steiermark bölgesinde geçmesini planlamıştı fakat ingiliz gezgin emily gerard tarafından yazılan the land beyond the forest isimli kitaptan ve transylvanian superstitions adlı yazısından çok etkilenir. bunları okuduktan sonra hikayesini doğu avrupaya yani şu meşhur transilvanya'ya taşır. ve doğu avrupayı araştırmaya başlar. araştırması sırasında william wilkinson'ın kitabı olan siyaset ile eflak ve boğdan beylikleri gözüne çarpar ve burada 2. vlad dikkatini çeker bunun nedeni isminden kaynaklanmaktadır. çünkü tam adı vlad ıı dracul dır. dracul eski romen dilinde ejderha demektir. dracula 'da ejderhanın oğlu manasına gelmektedir. sonunda kadim yaratığın ismi de bulunmuş oldu.

  bu genel kısımlar hikayesinin genel hatlarını oluştururken dracula yavaş yavaş şekillenmeye başlar. tabi o sıralar vampir kültü yeni bir şey değildir.aslında binlerce yıldır var olmuştur, günümüze babil, mezapotamya , eski yunan ve roma kültüründen sürüklenerek ta doğu avrupada modern vampir şeklini almıştır(halen günümüz kültüründe de bir takım değişikliklere uğramaktadır).

  bundan dolayıda da ilk sayılabilecek bir vampir romanı sayılamaz dracula. daha önceleri wolfgang von goethe 1797'de korint gelini, sheridan le fanu 'ın 1871 carmilla ve de john william polidori (1819) the vampyre gibi hikayelerde draculayı şekillendirdiği de apaçık ortadadır. özellikle de dracula the vampyre hikayesinde ki gibi bir asilzade ve soylu bir görüntü vermektedir bize. konuşmasıyla, parasıyla ve mal varlığıyla tam bir asilzadedir. binlerce yıldır yaşamış birinden de bu beklenirdi çünkü.

  neyse dracula ilk başlarda best seller bir kitap değildi. asıl sükseyi nina auerbach ve david j. skal gibi korku hikayeleri ve viktorya dönemi araştırmaları yapan isimlerin olumlu eleştirileri sonucu ve 20. yüzyılda gelen filmlerin, özellikle nosferatu'nun(dracula'nın izinsiz bir uyarlamasıdır) etkisiyle bir ikon haline dönüşmüştür.

  debe dübe:*
81 entry daha