şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
 • (bkz: #9897733) istanbul-londra hattında gidiş-dönüş yolculuğumu başarıyla ve sorunsuz tamamlamış olduğum, herkese tavsiye edebileceğim ucuz tatil kapısı. kısaca bilgi vermek gerekirse...

  bilet alma işini önceden planlamanız, erken davranmanız direk olarak tatil bütçenize yansıyor. ben eylül ayında yapacağım gezi için biletimi temmuz sonunda almıştım, hesaplı oldu. uçuşunuzdan 6-7 hafta önce biletiniz alırsanız fiyatlar uygun oluyor. gec kaldığınız takdirde biletler pahalanıyor.
  yolculuğunuz istanbulda sabiha gökçen havalimanında başlıyor. sabiha gökçen'e ulaşmak zannedildiği kadar zor değil. avrupa yakasından sabiha gökçen'e ulaşmak isteyenler için taksimden, bir sabah bir de akşam olmak üzere günde iki defa servis kalkıyor. ayrıca 4.levent den saat başı servis bulmak mümkün. ücret 8 buçuk ytl. diğer ulaşım imkanlarını öğrenmek için sabiha gökçen havalimanının websitesini kullanabilirsiniz.
  sabiha gökçen'e ulaştıktan sonra check-in saatini bekliyorsunuz. check-in sırasında herhangi bir bilet ibraz etmeniz gerekmiyor. sadece pasaportunuzu göstermeniz ve de lazım olursa diye rezervasyon numaranızı bilmeniz yeterli. uçak içerisinde nerede oturacağınıza, uçak içerisinde karar veriyorsunuz. yani check-in sırasında yer, sıra numarası almıyorsunuz. insanların check-in'e gelme sıralarına göre kuyruklar oluşturuluyor, sonra boarding time gelip çattığında kuyruklar sırayla servisle uçağa alınıyorlar.
  uçak içerisinde size ücretsiz ikramlar sunulmuyor. ancak yemek servisinden faydalanabiliyorsunuz. fiyatlar o kadar da pahalı değil. ingilterede herhangi bir cafeyle, hatta marketle kıyaslanabilir düzeyde. kabaca 3-5 £ luk bütçeyle, çorba sandviç kahve almanız mümkün.
  istanbul'dan londraya ulaşmanız yaklaşık 3 buçuk saat alıyor. londra'ya bir saat uzaklıktaki luton hava alanına iniyorsunuz. londraya gitmek isteyenler için burası en uygun yer çünkü, diğer havaalanları gibi büyük olmadığı için kalabalık da olmuyor. londra değil de başka yere gidecekseniz, biraz sıkıntı olabilir çünkü aktarmalar genelde heatrow havaalanında yapılıyor. önce oraya ulaşmak için extra 1 bucuk saat harcıyorsunuz. direk heatrow'a inenler bu bakımdan daha avantajlı. luton'dan londraya gitmenin bir kaç yolu var. otobüs, tren ya da dolmuş. otobüsler national express ve green lineadlı iki firma tarafından işletiliyor. green line' ı tavsiye ederim. otobüsleri daha yeni daha konforlu. ücret yaklaşık 10£.
  ingiltere'de tren ücretleri, otobüslere göre hep daha pahalı. gözlemleyebildiğim kadarıyla aralarında en az 4/3, yer yer 3/2 'ye varan bir oran var. o yüzden ben treni tercih etmedim, fiyatını da bilemiyorum. dolmuş dediğim ise easy bus'a tekabül ediyor. yolculuk yapmak istediğiniz saate göre bu servisler (yamulmuyorsam ford transit gibi birşeydi) 2£ ile 10£ arası bir ücret karşılığı sizi londraya götürüyor. bütün bu imkanlar dönüş yolculuğu için de geçerli. bildiğim kadarıyla green line londra'daki victoria stationdan, luton'a her yarım saatte bir servis kaldırıyor (24 saat). dolayısıyla, dönüş saatiniz benimki gibi abuk bir saatte bile olsa, pek sorun yaşamıyorsunuz.

  özetle söylemek gerekirse, hem gidiş hem de dönüş yolculuğumu gayet sorunsuz atlatmış bulunuyorum. bu kadar düşük ücret karşılığı kafamda oluşan, acaba uçakları uçuyor mu? gibi soruları kafamdan sildim. herhangi bir problemle de karşılaşmadım. hatta londradan dönerken 25 kilo fazla bagajımı da ücretsiz aldılar, mutlu oldum. uygun fiyata sağladıkları bu imkan için kendilerine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

  bu arada, pilotlar ara sıra soytarı anonslar yapıyorlar yadırgamayın....
125 entry daha