şükela:  tümü | bugün
26 entry daha
 • 2013 yılında başladım ilk borsa işlerine. tamamiyle can sıkıntısından ve gerçekten bu işin mantığını öğrenmek istedim.detaylı bir hikaye geliyor iyi dinleyin ;)

  1-borsa kavramına giriş yaptıysanız ve olaylar sizi "temettü emekliliği" sayfasına kadar getirdiyse baştan söyleyim bu alanda emekliyorsunuz ve de doğru yoldasınız.

  2-öncelikle türkiye'deki bireysel yatırımcıların (bu siz oluyorsunuz) %95'i "borsa oynamak" tabirini kullanır ki borsa oynanmaz borsa bir yatırım aracıdır haliyle "borsaya yatırım yapılır." çevrenizde borsa oynuyorum diye kim varsa emin olun %95'i hiçbirşey bilmiyordur ve sağdan soldan duyduğu şeylerle hisse senedi alıp satıyordur.hatta şöyle trajikomik bir örnek vereyim bu kişiler bir araba alırken bir hisse senedine ayırdığı vakitten ve incelemeden çok daha fazlasını harcıyorlardır.

  3-borsanın temel mantığı halka açık bir şirkete ortak olmaktır trade ise (günlük alım- satım) bizler gibi küçük yatırımcının para kazanacağı bir yöntem değildir.

  ilk 3 maddeyi okudunuz ve hala merakınız devam ediyor mu o zaman 4. madde gelsin çünkü artık işler ciddileşiyor. ;)

  4- borsayı bilmiyorsunuz ve birçok teknik terim vs var.farkındayım. bunları öğrenmek ve yatırım yaparken kullanmak çok zor değil çözümü gayet basit.benim önereceğim 3 tane başucu kitabı var. 1)borsada tek başıda (peter lynch) 2)kolay ekonomil (mahfi eğilmez) 3)akıllı yatırımcı (benjamin graham)
  şimdi diyorsunuz ki ya sortiwest yukarıdaki iki kitap hep yabancı piyasaları anlatıyor bunlar türkiye de sökmez.merak etmeyin rasyonel bekleyişler teorisi ve etkin piyasalar hipotezi her ülke finans piyasalarında farklı dinamiklerde vardır ve siz bu kitapları okudukça bu teoriler nedir hisse senedi yatırımı yaparken ne işe yarar anlayacaksınız hatta ülkemizin "yarı etkin piyasalar" sınıfına girdiğini düşündüğünüzde fırsatların gelişmiş ülkelere göre fazla (tabi risklerde öyle) olduğunu göreceksiniz.

  hala okuyorsanız valla bravo sizden olacak o zaman biraz literatüre girelim.

  5-şimdi gelelim kısa bir iktisat tanımı yapmaya.herkes der ki sınırsız insan ihtiyaçlarının sınırlı kaynaklarla karşılanması durumunu inceleyen bilim dalı. şimdi bu tanımı unutun.

  asıl tanım şu. iki farklı küme var dünya ekonomisinde

  birinci küme : (üretim-ticaret-gayrimenkul) burdan tüm insanlık nakit ve benzerini kazanır. şimdi bana ben memurum şuyum buyum ben bu grupta değilim deme sende üretimin,ticaretin bir yerindesin genç adam. aldığın maaş sabit bir gelir varsa işte burdan geliyor.
  burdan kazandığın alana "reel piyasa" diyoruz ki burdan kazandığın nakit ve benzerlerinden ihtiyacın olanını harcayıp geri kalanını 2. kümeye aktarıyorsun.(daha doğrusu aktarman gerekiyor)

  peki nedir bu 2. küme : (döviz-borsa-altın-faiz hatta şuan olmasada ilerde kripto para da buraya dahil olabilir.) buraya da "finans piyasası" diyoruz.

  şimdi hemen özet geçiyoruz : 1. kümeden kazanıyoruz(reel piyasa) 2. kümeye (finans piyasası) ihtiyacımız olmayanı aktarıyoruz. aslında olay gayet basit ama bizim ülkemizde bireysel bir yatırımcı algısı olmadığı için dikkat edin 1. kümeden kazanıyoruz kıt kanaat artanıda gene 1. kümede değerlendirmeye çalışıyoruz ya batıyoruz(alakasız işlere girme,ticaret yapmaya çalışma vs.) yada yıllarca borç sahibi oluyoruz.(gereksiz yüksek model araç alımı, ihtiyaç dışı ev alımı) yani paranın bize çalışması gerekirken biz paraya çalışıyoruz.

  6- şimdi finans piyasası olayını biraz açayım. ne demiştik (borsa-faiz-döviz-altın) şimdi eğer dünya ve ülke ekonomik koşullarını verilerle değerlendirip yatırım yapabiliyorsan zaten tebrikler 12 hamle sonra dünyanın en zengin adamısın. hemen kızma bu söz bana ait değil dünyanın en zengin hisse senedi yatırımcısı warren buffet'ın söylediği bir söz.

  şimdi ciddi olma zamanı;

  faiz seni zengin etmez daha doğrusu kayda değer birşey kazanamazsın çünkü her ülkede faiz (eğer negatif değilse) o ülkenin eflasyonunun 1-3 puan anca üstüdür. yani reel olarak parana yılda %1 ila 3 civarı bişeyler kazanırsın ki bu sana bişey kazandırmaz.

  altın ve döviz: bunlar aslında bir yatırım aracı değil daha çok koruma aracıdır. yani senin bir birikimin var ve kendi ülke para biriminde çeşitli nedenlerle tutmak istemiyorsun evet burada bir noktada birikimlerine sahip çıkabilirsin ama o hayal ettiğin büyük getiriler olayı biraz zor;

  geldik borsa'ya heyecan var demi ama panik yok yavaş yavaş. şimdi öncelikle türkiye hisse senedi piyasında 488 (bu sayı +- değişebilir) şirket olmasına rağmen şahsi görüşüm yatırım yapılacak hisse sayısı 50 yi geçmez. burada doğru şirketleri tespit ederseniz ki inanın zor değil kazancınız diğer finansal enstrümanlara göre ciddi bir fark yaratacaktır.

  7-temettü yatırımcılığı nedir şimdi azıcık da onu anlatıyım ama hafiften de uykum geldi ona göre. bu yatırımcılığın kendine göre birkaç kuralı var ki bunları kendinize göre uyarlamanız lazım benim kendime seçtiğim kuralları asağı yazıyorum (yatırım tavsiyesi değildir)

  - öncelikle kendinize 10 senelik bir hedef çizin

  - asla paranızı tek bir hisse senedine yatırmayın (ne kadar güvenirseniz güvenin ne kadar çok temettü verirse versin)

  -kademeli (düzenli) alım candır.unutmayın sizin endeksle çok büyük bir işiniz yok ama illa endeks önemli diyorsanız size basit bir gösterge endeks şuan 123.500 , dolar ise 5,93 yani endeks/dolar oranı 2 usd civarı. 2013 de endeks 90.000 iken dolar 1,8 idi yani endeks/dolar oranı 5 usd civarıydı. şimdi bu mantıkla endeks dolara göre ucuz mu pahalı mı düşünün bakalım.

  -3 den az 10 dan çok hisse seçmeyin.sektörel çeşitlilik önemlidir buna dikkat edin sektörel çeşitlilik diyince sadece ürettiği ürün olarak düşünmeyin faaliyet alanı şirketin gelir cinsi (tl,döviz) bunlara dikkat edin.

  -bir hisseyi portföyünüze dahil etmeden önce mutlaka şirketin sahiplerini araştırın. bildiğiniz stalk yapın kimdir nedir piyasada nasıl bilinir.mutlaka yatırımcı ilişkileri sayfasını inceleyin. özellikle faaliyet raporları, çeyreklik raporları ve burası önemli kar dağıtım polikasını okuyun. kurumsal yönetim derecelendirme notu var mı yok mu buna dikkat edin.

  -bilanço okumak atla deve bişey değil gözünüz korkmasın. zaten iş sadece bilanço okumak ile olsaydı matematikçiler ve muhasebeciler zengin olurdu:). her şirketin kendine göre finansal dinamikleri ve göstergeleri vardır bunlara dikkat edin.

  -sağdan soldan abuk sabuk bilgilerle aklınızı karıştırmayın makro verilerle makro yorumlar istiyorsanız her yıl başı türkiyenin önde gelen bankaları strateji raporu hazırlar orada yazılanları iyi okuyun.eğer yabancı diliniz iyiyse türkiye hakkına yazılmış benzer özellikte uluslararası raporlarda temin edebilirsiniz.

  daha yazacak çok şey (temel analiz,teknik analiz,yabancı oranı vs.) var ama uyku fena sıkıştırıyor. 4. maddeye dikkat ;)

  adettendir, yatırım tavsiyesi değildir.
154 entry daha