şükela:  tümü | bugün
734 entry daha
 • sizi içeriğindeki dillerde b1 seviyesine kadar çıkarabilen uygulama. daha yukarısına gitmek sizin elinizde. ilgilenenler ve yeni başlayanlar için birkaç tüyo vermek isterim. özellikle ispanyolca ve portekizce öğrenenler için faydalı olabilir.

  1) öncelikle bir dili hangi dilden öğreneceğinize karar verin. örneğin ispanyolca'yı ingilizce üzerinden ama portekizce'yi ispanyolca'dan öğrenebilirsiniz. bu esneklik çok işe yarıyor ve iki dil arasındaki farklarla benzerlikleri görmenizi sağlıyor.

  2) ayrıca birinci maddede söylediğim esneklik sayesinde hedef dilinize daha sonra başka bir dilden çalışarak cila çekebilirsiniz.

  3) uygulama içerisinde bazı çetrefilli konularda küçük anlatımlar var (şema ve karşılaştırmalı örnek cümleler halinde). o konuya başlamadan önce muhakkak bir göz atın.

  4) topluluk kısmı çok iyi. milyonlarca kullanıcısı olduğu için kafanızı karıştıran bir yer olursa hemen tartışma kısmını tıklayarak yazılanları okuyabilirsiniz. özellikle anadili ispanyolca ve portekizce olan kullanıcı sayısı çok olduğu için enfes açıklamalar görebilirsiniz. ücretsiz başka kaynaklar tedarik etmeleri yahut yönlendirmeleri de cabası. dili asıl burada öğreneceksiniz dolayısıyla doğru cevap bile vermiş olsanız sık sık tıklayın.

  5) eğer hikayeler (stories) ve kelime kartları (flashcards) ile birlikte kullanırsanız daha da ileri götürecektir. özellikle hikayeler kısmı harika. her biri 10 hikayecikten oluşan toplam 20 deste var (genel toplamda 200 hikaye yapar). hikayelerin arasına sorular serpiştirerek anlama seviyenizi yükseltiyorlar.

  6) hikayeler öyle koftiden değil. bir desteyi bitirmeden diğerine geçemiyorsunuz. her deste ile birlikte hikayelerin uzunluğu ve zorluğu da artıyor. her kelimede interaktif özellik var yani anlamadığınız kelimenin üzerine geldiğiniz zaman size anlamını gösteriyor. ve daha da güzeli daha çok tek başına kelimeyi değil kullanımını (colloquial usage) gösteriyor.

  7) bazı hikayeler tanınmış yazarlardan. mesela esgar allen poe'nun the tell-tale heart adlı hikayesini uyarlamışlar harika olmuş. zaten her hikayeyi öğrenilen dile uyarlamaları çok güzel. elizabeth ismi ispanyolca öğrenirken isabel oluveriyor hemen.

  8) uygulamayı kullanırken karşılaştığınız her kelime, kelime kartları bölümünde yer alıyor ve istediğiniz zaman pratik yapabilirsiniz. ayrıca kendi kartlarınızı da oluşturabilirsiniz. yine başkalarının oluşturduğu bir sürü deste var. işinize yarayanları kaydedip, çalışabilirsiniz. işin en güzel tarafı tüm bunlar ücretsiz.

  9) dilden dile değişmekle beraber epey yüklü bir ders programı çıkarıyor uygulama size. biraz sabırlı olup her birini tek tek çözmenizi tavsiye ederim ama biraz önbilginiz varsa ve kimi konular kolay geliyorsa kısayol testleri var. bu testler vasıtasıyla konuları hızlıca geçmeniz olası.

  10) yalnız bu testleri alabilmek için birikmiş lingotunuz olmalı. bu da düzenli çalışmayla mümkün (yani siz gayret ettikçe uygulama size sanal para/lingot veriyor. bu paralarınız biriktikçe duruma göre harcayabilirsiniz. eğer uygulamayı ücretli kullanırsanız tüm bunlara hiç gerek kalmıyor).

  11) ücretli olanı kullanmak daha güzel ama yapmak zorunda değilsiniz. reklamlar canınızı sıkıyorsa, dağda bayırda internetin olmadığı yerlerde de kullanmak istiyorsanız bir indirim anını kollayın ve bir yıllık paket alın (kısa vadeli paketler genelde pahalı oluyor ve indirim gelmiyor, çok uzun vadeli paket de bence gereksiz). yüzde 50 indirim yakalarsanız basın parayı 1 yıllık alın.

  12) sık sık seviyenizi ölçen testler yapılıyor. gelişiminizi görmek için birebir. kendinize günlük hedefler koyabilirsiniz, uygulama kendisi takip ediyor. ayrıca ligler var ve sıkı çalışıp ilk ona girerseniz her hafta bir üst lige çıkıyorsunuz. bir an önce en tepe lige tırmanmaya çalışın zira uygulamanın en verimli olduğu yer orası.

  ayrıca spadict.com (ispanyolca-ingilizce sözlük; kendi uygulaması da var - ücretsiz), memrise gibi uygulamalarla da ek çalışma yapabilirsiniz. yine yutup'da ispanyolca ve portekizce için çok fazla kaynak var (senor jordan, the spanish dude, tus clases de portugues -- ispanyolca'dan portekizce -- gayet güzel içerik üretiyor. ayrıca superholly adlı bir ablamızın ingilizce/ispanyolca karışık bir sohbet kanalı var).

  şimdilik bu kadarı kafi gelsin. aklıma geldikçe düzenleme yaparım. öğreniniz efenim, kolay gelsin!..
281 entry daha