şükela:  tümü | bugün
150 entry daha
 • film mi belgesel mi biyografi mi ikilemde bırakabiliyor bazen. kilisenin çocuk istismarına göz yumması ve bunun içinde papanında olması yüzünden böyle bir film ile pr amaçlı daha ponçik göstermeyi hedeflediklerini düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz pek tabiii.

  fakat entrymde film olarak ele alacağım.

  öncelikle aksiyonu olmayan ama tempolu bir film, sıkıcı değil yani. oyunculuklar gerçekten çok başarılı . 126 dakika boyunca bir sürü hissi size çok başarılı bir şekilde geçiriyor. bazı konular üzerine düşündürtüyor. ne gibi ?

  papaların yaşam biçimi, halktan uzaklaşan kilise, çağa ayak uyduramayan dini görüşler, paylaşmak yardımlaşmak, bankaların siyasilerin halklar üzerinde etkisi vs vs.

  izlenmeli mi? izlenmeli.

  film bittikten sonra ne kadarının kurgu ne kadarının gerçek olduğunu merak edip biraz google adım. merak eden arkadaşlar varsa okumaya devam edebilirler.

  bu kısımdan sonrası spoiler ve gerçekte yaşananları içerir

  spoiler spoiler spoiler spoileeeeeer

  *
  *

  --- spoiler ---

  1 )papa ıı. ıoannes paulus öldükten sonra yapılan seçimde benedict ile franciscus birbirine rakiplerdi ve aynı zamanda aralarındaki oy farkı çok fazla değildi. (en azından ezici bir üstünlük değildi diyebiliriz) filmde bu kısım doğru.

  2) franciscus piskoposluktan emekli olmak için benedict ile görüştü mü?

  - hayır filmin kurgu yanlarından biri bu, işin romantizmi biraz aslında orada yatıyor tabi. fakat bu franciscus ile benedict vatikanda hiç görüşmediler anlamına gelmiyor.

  3) benedict papalıktan istifa ederken franciscus onu kararından vazgeçirmeye çalıştı mı?
  -hayır olmadı. hatta franciscus a danışmadı bile.

  4) franciscus in arjantindeki iç savaş / karışıklık zamanında yaptığı eylemler doğru mu?
  -evet genel itibariyle doğru, iki arada bir derede denge politakası izlemeye çalışmış ama pek başarılı olduğu söylenemez. yakınındakilerin öldürüldüğü vs doğru.

  5) franciscus in cordoba ya sürülmesi doğru mu ?
  -doğru

  6) benedict in piyano çalması ve fantayı sevmesi ?
  -evet ikiside doğru hatta benedict in günde 3- 4 kutu fanta içermiş.

  spoiler
  --- spoiler ---
142 entry daha