şükela:  tümü | bugün
152 entry daha
 • "herbokolog" ifadesini görünce inanılmaz sinirlendiğim ve hakkında yazmaya karar verdiğim adam. elektrik elektronik mühendisi herbokologlar olarak yaptığının neden olmayacağını söyleme sebebimizi anlatmaya çalışacağım.

  bu adamı başta ciddiye alıp "deprem tahmini" yaptığı cihazları biraz inceledim. kendi web sitesinde de air 1 ve air 2 adıyla satışa sunduğu söylenen bu cihazlar arduino uno ve işlemsel kuvvetlendirici entegresinden oluşuyor. gördüğüm kadarıyla bir tane de örnekleme devresi var, kendisi sürekli sinyalleri örnekleme marifetiyle ayrık sinyallere dönüştürmeye yarayan bir devre, ve ne konumuzla ne de adamın amacıyla bir ilgisi var.

  işlemsel kuvvetlendiriciler, yani operational amplifierlar, yani opamplar besleme gerilimlerinin izin verdiği ölçüde bir girişine bağlı olan gerilimi veya iki girişine bağlı olan gerilimlerin farkını çıkışında kuvvetlendirmek için kullanılan bir devre yapısıdır. tamamen ohm yasasına, yani lisede vır diye adlandırdığımız {v = i * r} eşitliğine bağlı çalışır. yani 5 volt ile çalışan ve beslediğiniz bir opampın girişine 2 voltluk bir gerilim uygulayıp kullanacağınız dirençlerle bu gerilimi 2 kat artıracak şekilde uygun bir ayarlama yaparsanız çıkışında 4 voltluk bir gerilim elde edersiniz.

  ancak bu gerilimin pürüzsüz bir 4 volt olmasını beklememelisiniz. çünkü elektrik ve elektronikte gürültü denen bir kavram vardır. güç spektral yoğunluğu karakteristiklerine göre sınıflandırılan bu gürültüler yüksek frekanslı işaretlerdir, devrelerimizin giriş ve çıkışlarını çoğunlukla olumsuz yönde etkiler ve sapmalara yol açar. mühendisler olarak kurulumlarımızı ve hesaplarımızı buna göre yaparız.

  şimdi konumuza, yani dyson lin denilen kişiye geri dönelim. bu adam ne yapıyor? arduino uno adlı bir mikrodenetleyiciyle az önce bahsettiğim opamp devresinin çıkışını ekrana basıyor. tek yaptığı bu. bu opamp devresinde kuvvetlendirme bile yapmamış. sadece bir gerilim izleme devresi kurup giriş olarak bacaklardan birini açık bırakıp havayı (?) bağlamış (?).

  link

  gerilim izleme opampların sık kullanıldığı amaçlardan biridir. zaten adam da hava gerilimini ölçmesi dışında bir şey iddia etmemişti. ancak az önce gürültü denen bir kavramdan bahsettim. evet, opamplar da iç dirençlerinden ötürü ve kullandığımız yarı iletken teknolojisinin sonucu olarak gürültü üretir. bu adamın paylaştığı görseller opamp'ın karakteristiği gereği sahip olduğu gürültüyü ve havanın statik elektrik yükünü göstermekten başka bir şey yapmıyor. paylaştığı grafikler büyütülmüş olduğundan görünce wow dedirtiyor olabilir ancak maksimum 0.1 voltluk bir gerilim sapmasından bahsediyoruz. hava gibi modellemesi güç olan bir yalıtkanın sahip olduğu statik elektrik böylesine basit bir devreyle ölçülemez. bu sonuçların yardımıyla deprem analizi yapılması ise abesle iştigaldir. hele bu analizin kullanılıp konum tahmini yapılması işi iyice sahtekarlık seviyesine getiriyor.

  peki bunca saçma bilgiyle kendisi nasıl birkaç depremi tahmin edebildi? kendisinin tahminleri konusundaki tutarsızlığı teyit.org ve bu tweet serisi çok güzel ele almıştı zaten. söyleyecek bir şeyim yok bunun üstüne.

  ben bu entry'yi yazarken dyson lin artık tahminlerini sadece patreon üzerinden açıklayacağını söyleyen bir tweet attı. amacı belli oldu. boşuna ellerimi yormuşum haha.
121 entry daha

hesabın var mı? giriş yap