şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • (bkz: yabancı perakende şirketlerin türkiye'deki ömrü/#85649596)

    eski işim gereği, türkiye'deki avm'lerin aylık olarak trafik verilerine, ortalama metrekare başına kira verilerine, belli başlı mağazaların satış/trafik/müşteri dönüşüm verilerine... ulaşabilen biriyim. ekonomik kriz başlıklarında avm'ler dolu diye atıp tutanların söyledikleri pek doğru değil, sezonsallık (bayram, okul açılışı... vs.) gibi etkilerden arındırıldığında, istisnai avm'ler dışında genel olarak trafik geçmiş yıllara göre düşük. bunun yanında ulaşabildiğim bir çok markada müşteri dönüşümü (giren insanların yüzde kaçı alış-veriş yapıyor) de düşüyor. devamlı daha üst segmentteki markalar mağazalarını kapatıp yerlerine alt segment markalar geçiyor. mağazasını kapatamayan (avm'lerde kira kontratları fikslenmiş dolar kuru üzerinden ve çok uzun vadeli olur, feshetmenin maliyeti yüksektir) zararına çalışıp kontratın bitmesini bekliyor. dışarıdan tıklım tıklım görüp para basıyor sandığınız bir çok markanın "flagship" denilen büyük mağazaları zararına çalışıyor (ki genellikle avm'lerin bazı markalara, müşteri çekebildikleri için kira konusunda ciddi ayrıcalıklar tanımasına rağmen).

    bu gidişle bir gün herkes ayakkabısını flo'dan, elbisesini lcw/defacto/koton'dan alacak, alışverişini bim/a101'den yapıp, yemeğini paşa döner'den yiyecek... bütün ülke dev bir ümraniye'ye, bağcılar'a dönüşecek.

    bunlar olurken, köyünden buralara göç edip bırak dünyayı, istanbul'un geri kalanını bile görmeden buraları gelişmiş yerler sananlar da, "ülkemiz gelişiyor" diye hayal dünyasında yaşamaya devam edecek.

    bu, svihs goygoyu yapılıp sevinilecek bir durum değil (bkz: #96978908)
849 entry daha

hesabın var mı? giriş yap