şükela:  tümü | bugün
 • artık bunun konuşulması gerekiyor. tüm sokak köpekleri toplanır. eğer sahibi varsa yada sahiplenmek isteyen olursa diye 2 ay kadar barınaklarda bekletilir. eğer kimse sahiplenmezse işinin ehli veterinerler tarafından uyutulur.

  bunun dışında önerilen çözümlerin hiçbiri sürdülülebilir ve kesin çözüme yönelik öneriler değildir.

  edit 1: bu bir trol entrisi değildir. bu benim düşüncemi yansıtmakta. dünden beri çok fazla hakaret mesajı alıyorum. alta girilen bir sürü hakaret içeriği var. bu durum fikirlere ne kadar saygınız olduğunu gösteriyor.

  bilimsel veri isteyen arkadaşlar çıkmış. bu konuda bilimsel verileri tutarsız buluyorum. çünkü veriler bize kaç kişi ölmüş yada ısırılmış bunu söyler sadece. kaç kadın korkudan evden çıkamıyor, kaç çocuk bundan dolayı korkular yaşıyor bilemeyiz. ben sadece çevremde pek çok kişi olduğunu biliyorum.

  tatil yörelerinde bırakılan köpekler çok kalabalıklar. 130 nüfuslu bir köyde 30a yakın köpek saydık geçen sene. bunlar insanların bıraktığı köpeklerdi. hepsi rezil yaşıyorlardı.

  3 yıl öncesine kadar izmirde yaşıyordum. o zamanlar sabah yürüyüşe çıkmak imkansızdı. alsancak sevgi yolu bilen bilir. merkez bir konumdur. 20 köpek saldırdı, ısıranlar oldu arasından. zor kurtuldum. fuarda sayısız kez köpekler koşturdu beni. 400bin kadar köpek olduğu konuşuluyordu izmir sokaklarında. siz bu kadar kalabalık bir popülasyonu kışırlaştır sokağa sal yaparak çözemezsiniz. yada aldığınız 10 liralık salamla arada besleyerek doyuramazsınız.

  edit 2: arada bana desteklerini veren yazarlar var. bu düşünceye sahip arkadaşların olması, yalnız olmadığımı görmek iyi hissettirdi. teşekkür ederim onlara.

  öneriyi biraz temelsiz bırakmış gibi hissettim. ayrıca bu düzenlemeye başlanırsa diğer aşama köpek sahiplenmenin baya zorlaştırılması ve köpek kimliği gibi bir uygulamaya geçilmesi olmalıdır. aldığı köpeğe bakmaktan aciz insanlar büyük cezalarla karşılaşmalılar.

  başlık baya büyüdüğü için şu konuyuda paylaşmak istiyorum. köpekler büyük ve küçük tuvaletlerini sokakların her yerine yapıyolar. toplum sağlığı için oldukça problem oluşturabileceğibi düşünüyorum. daha geçen gün çinli insanlar sokaklarına bunu yapıyor diye demediğinizi bırakmadınız. bence bu iki durum arasında fark yok.

  edit 3: izmirde 500bin, istanbulda 130bin, ankarada 110bin kadar köpek olduğun iletti bazı arkadaşlar. ülke çapında 5 milyona yaklaştığı düşünülüyormuş. kısırlaştırma ile popülasyonu azaltabilmek için yüzde 70ten fazlasını aynı anda kısırlaştırmak ve bunu her sene yapabilmek gerekliymiş. bunun ciddi bir iş gücü demek olduğunu anlayabiliyorsunuzdur sanırım.

  14 mayıs editi: sanırım sözlük yönetimi köpeklerin konuşulduğu bu tarz başlıklardan yıldı. bundan dolayı başlığı bir anda gündemden düşürdü. haklıdır haksızdır bilemem ama bu hareketleri uzun süredir yapmayı sürdürdükleri keyfiyetçiliğin dışa vurumudur. ilgili yazarların bu konuda da bilgilendirilmesini görevim bilirim.
379 entry daha