13524 entry daha
 • her ne kadar bu başlığın yansıttığı duyguyu sevmesem de, çok kişinin takip ettiğini bildiğimden daha fazla insana ulaşabilmek amacıyla buraya yazmaya karar verdim.

  fransa'ya doktora öğrencisi* veya üniversitede araştırmacı* olarak gelmeyi düşünenler için yurt/ev bulma konusundan banka hesabi açtırmaya, cep telefonu hattı almaktan elektrik bağlatmaya kadar bildiğim kadarını aktarmak istedim.

  ön bilgi olsun diye biraz kendimden bahsedeyim. lisansı ve master'ı odtü'de tamamladıktan sonra ekim 2013'te doktora yapmak için fransa'ya geldim. ocak 2017'de türkiye'ye dönüp iyte'de tübitak bünyesinde 3 sene postdoc yaptım. 2020 yılının ocak ayında, yani 3 hafta önce ikinci bir postdoc için tekrar fransa'ya geldim.

  ilk gelişimde sağolsun doktora hocam bürokratik işlemleri halletmemde çok yardımcı olmuştu ama ikinci seferde bütün işlemleri tek başıma halletmem gerekti. hem geleceğe not düşmek amacıyla, hem de fransa'ya eğitim veya çalışmak için ilk defa gelecek olanlara elimden geldiğince yardımcı olmak için deneyimlerimi yazıya dökmek istedim.

  -doktora pozisyonunu nasıl buldum?

  lisans ve master'ım fizik bölümünden. masterdaki tez konum çeşitli nanoyapıların bilgisayar üzerinde yapısal simülasyonları. simülasyon calışanların oluşturdugu psi-k.net adlı uluslararası bir platform var. burası master/doktora öğrencisi veya postdoc/kadrolu araştırmacı pozisyonu arayan biliminsanlarının buluştuğu 5 bin kişilik bir mail grubu. moleküler dinamik, elektronik yapı, dft gibi anahtar kelimeler hakkında bir bilginiz varsa bu portaldan kendinize güzel bir pozisyon bulabilirsiniz.

  ben de doktora için cv'mi hazırlayıp burada ilgimi çeken hocalara başvurmuştum; şu an eski maillere bakarak kontrol ettim, 11 pozisyona başvurmuşum, 3 tanesinden başvurunuzu aldık gibi bir yanıt gelmiş, bunların içinden 1 tanesiyle de videokonferansla mülakat yapmıştık, ki zaten kabul edildiğim de bu oldu.

  -vize işlemleri

  eğer herhangi bir üniversiteye doktora öğrencisi veya araştırmacı olarak gelecekseniz "convention d'accueil" * denilen bir belgeye ihtiyacınız var. bu o kadar önemli bir belge ki, bir belge bu kadar önemli olabilir. bunu sizi kabul eden kurum kendi sekreterliği aracılığıyla düzenleyip üniversitenin bulunduğu bölgedeki prefecture*den imzalatıp adresinize normal postayla gönderecek. düzenlendikten sonra postayla gelmesi 2 hafta alıyor, aklınızda bulunsun.

  bu belgeyle sizin araştırma kurumuna olan bağınızın bir özeti sunuluyor aslında. hangi üniversiteye/laboratuvara bağlı olduğunuz, sözleşmenizin geçerli olduğu tarih aralığı, alacağınız brüt maaş, geçici/kalıcı hangi çerçevede çalışıyor olacağınız gibi hayati bilgiler var. zaten fransa'nın sağladığı "uzun süreli araştırmacı vizesi" için istediği belgeler** şunlar; pasaport, başvuru formu, convention d'accueil ve vesikalık fotoğraf. bu kadar. önemli dediğim kadar var. link

  ben daha önce de fransa'da bulunduğum için vize başvurusu esnasında eski oturma izinlerimin nüshalarını da vermiştim ama şart değildi. sonuçta bu convention d'accueil dediğimiz belge sizin maaşlı çalışan olacağının garantisini verdiği için önemi büyük. bu linkte alttaki "organisme public ou privé de recherche ou d’enseignement supérieur" kısmına bakabilirsiniz.

  ayrıca belirtmek gerekiyor ki, bu uzun süreli vize aslında kendi geçerlilik süresi açısından bütün kalışınızı kapsayan uzun süreli bir vize değil. sözleşmeniz 3 senelik olsa bile genelde 3 aylık veriliyor. bu vizeye "vls-ts" deniyor, "visa long séjour valant titre de séjour". yani "oturma izni yerine geçen uzun süreli vize". bu vizeyi fransa'ya girişinizi takip eden 3 ay içinde oturma iznine çevirmeniz gerekiyor. bu işlemi gerçekleştirmek için yapılması gerekenlerin yazdığı kağıdı konsolosluktan veya vize başvuru merkezinden pasaportunuzu teslim alırken vereceklerdir ama referans olması için adresi ekleyeyim. https://administration-etrangers-en-france.interieur.gouv.fr/

  kalıcı ikametinize yerleştikten sonra bu yukarıdaki siteye girip vize numarasını, vizenin verildiği tarihi, fransaya giriş tarihinizi, adresinizi ve birtakım ek bilgileri ve en önemlisi de satın aldığınız damga pulunun numarasını veriyorsunuz. 99 euro vize ücretini almadılar, oh ne güzel, diye sevinirken bu aşamada 200 euro damga pulu* çıkardılar, yastayım :d damga pulunu banka kartıyla internetten ya da nakit olarak postaneden* satın alabilirsiniz; aşağıda banka hesabı açtırmakla ilgili yazdığım kısma bakmanızda fayda var.

  yukarıda 'kalıcı ikametinize yerleştikten sonra' kısmını özellikle belirttim çünkü vizenizi bu internet sitesi üzerinden kaydettirdikten sonra ofii denilen göçmenlik ofisinden adresinize bir görüşme kağıdı gönderilecek. bu görüşmede bir doktor muayenesi olacak. boy, kilo ölçüyorlar, varsa geçmiş hastane kayıtlarını istiyorlar. çok ciddi bir muayene değil. yalnız vizeyi oturma iznine çevirmek için bu ofii kağıdının kalıcı adresinize gelmesi, sağda solda kaybolmaması çok önemli.

  vize başvurusunu da bildiğim kadarıyla yazayım.

  eskiden başvuruyu elle doldururduk, şimdi online vize başvurusu sistemi getirmişler. tabii sonrasında gerekli belgeleri vfs'ye veya konsolosluğa götürmek gerekiyor.

  önce france-visas.gouv.fr adresinde bir kullanıcı oluşturmak lazım. bunun için sağ üstte "my account/mon compte" yazan yere tıklayıp soldaki formu doldurup kaydolunuyor. hesabınıza giriş yaptıktan sonra yeni vize başvurusuna* tıklayıp ad, soyad, doğum tarihi, email, pasaport numarası, annenizin evlenmeden önceki soyadı, daha önce fransa'da bulunup bulunmadığınız, şu anki ev/iş adresi falan gibi sıradan bilgileri giriyorsunuz. sonlara doğru daha önemli kısımlar var yalnız. sizi çağıran kurumun adresi, doktora hocasının ismi gibi bilgiler. bunları da convention d'accueil adlı belgedeki bilgilerle örtüşecek şekilde vize başvuru formunu doldurup vize merkezinden randevunuzu aldıktan sonra başvuruyu sonlandırıyorsunuz. başvuru formunun türkçe çevirisi bu linkte mevcut.

  kurumun geçici veya kalıcı bir ikametgah ayarlaması çok önemli. vize başvurusu için bu bilgi formda son sayfaya doğru isteniyor. ilk gidişimde hoca ben kalıcı bir yer bulana kadar kalmam için üniversitenin misafirhanesinde 1 aylık bir yer ayarlamıştı 270 euroya. öyle bir bina ki tarih akıyor içinden resmen. 1870 yılındaki fransız-prusya savaşında alsace bölgesini almanlar aldıktan sonra 1885'te bu binayı inşa etmişler, yıllar sonra da ikinci dünya savaşında gestapo basmış, 36 öğrenciyi hapise atmış falan. ilk ismi germania imiş de alsace bölgesi fransızlara geçince gallia olarak değiştirmişler. şöyle bir yer. neyse, ikinci gelişimde de içinde mutfağı banyosu olan tek kişilik stüdyo dairelerden oluşan bir otelde kaldım günlüğü 76 euroya; normalde 249 euroymuş da üniversite aracılığıyla ayarlandığı için indirim olmuş. 9 gece kaldım burada, allahtan indirim olmuş yoksa halim haraptı.

  vize genelde 13-14 gün içinde çıkıyor. benim için iki seferde de böyle oldu. vizeyi aldınız, fransa'ya geldiniz, kalacağınız yere yerleştiniz diyelim.

  bienvenue en france :)
  -------------------------------

  bence ilk iş en yakındaki carrefour, auchan, simply market, lidl, aldi, franprix gibi marketlerden birini bulmak. kaldığınız yerde sıcak yemek yapacak imkan yoksa dilimli tost ekmeği, tereyağı, jambon, mayonez, hazır yıkanmış yeşillik falan alarak ilk birkaç günü idare edebilirsiniz. bu aldıklarınız toplam 10 euro'yu bulmaz zaten. hazır sandviç, salata falan da var marketlerde. merkezi bir şehirdeyseniz kesin bir dönerci de vardır, isimleri de restaurant bosphore, bodrum, istanbul, milas, byzance, mesopotamia, kuşadası, bizim, ali baba, chypre*, grecque* falan gibi bi şeydir :d

  ikinci iş de postaneden uluslararası aramalar için olan kontörlü bir telefon hattı almak**. uluslararası cinsten olması önemli, çünkü fransa içi aramalar için olanla türkiye'yi ararsanız pahalıya gelir. içinde 10 euro'lük kontör bulunan bu kartı 10 euro'ya alıp* taahhüt/anlaşma falan olmadan türkiye'deki sabit hatları dakikası 5 cent'e, cep telefonlarını da 15 cent'e sorgusuz sualsiz arayabilirsiniz. 20 euro yüklediğiniz zaman da 2 ay süreyle 2 gb, 30 euro yüklerseniz de 3 ay süreyle 4 gb mobil internet verir. kontör yükleme işlemi postanelerden yapılabildiği gibi banka kartıyla internet sitesi üzerinden de yapılabilir. banka kartı kullanacaksanız aşağıdaki banka hesabı açma kısmına bakmakta fayda var. kalıcı sim kart işini aşağıda telefon hattı alma kısmında anlattım. eğer geçici aldığınız bu sim kartın numarası hoşunuza giden kafiyeli bir şey gibi denk geldiyse kalıcı sim kartı aldığınız operatöre numara taşıma yapabilirsiniz. bunun için de geçici simden 3179'u arayıp rio* denen 12 haneli numarayı not etmeniz lazım. paniğe gerek yok, sonradan sms'le de gönderiyorlar zaten. bu numarayı kalıcı sim alacağımız firmaya başvuru esnasında veriyoruz. aklıma geldiği için burada konudan bağımsız ufak bir bilgi vereyim; fransızca'da eurocent'e centime deniyor, santim şeklinde okunuyor. bizim cigabayt veya gigabayt (gb) dediğimize de gigaoctet deyip "go" şeklinde kısaltıyorlar.

  geçici yere yerleştiniz, her şey güzel, karnınız tok sırtınız pek; ama artık kalıcı bir yer bulmak lazım geldi. ne yapacağız? eğer öğrenciyseniz crous denilen bizim kyk gibi üniversite öğrencilerine barınma sağlayan bir kurum var.

  bu adresten öncelikle dse denilen "dossier social étudiant", yani "öğrenci dosyası" oluşturmak gerekiyor. bu sistem aracılığıyla uygun gördüğünüz bir yurtta barınmak için istek yapacaksınız. okulunuza, sosyal imkanlara, markete, otobüs durağına veya varsa tramvaya yakın bir yer olmasına dikkat etmek lazım. uzun zaman geçtiği için detayları tam hatırlamıyorum ama burada "ev adresi" kısmına ailenin bulunduğu yerin adresini vermek gerekiyordu, yani ben de türkiye adresimi vermiştim. çünkü geldiğiniz yer ne kadar uzaksa topladığınız puanlar ve dolayısıyla yurt bulma şansınız artıyordu. 3500 km öteden gelmiş bir türk olarak 100 km yakındaki bir fransızdan daha avantajlı durumdasınız yani.

  yalnız bir de odanın yüzölçümü olayı var. fransız yasalarına göre eğer bir yapının içinde uyunacak tek bir odası varsa, bu odanın yüzölçümü 9 m2'den tavanı da 2.20m'den küçük olacak şekilde inşa edilemez. ilgili yasaya tık. crous yurtlarında da yurt odaları iki çeşit olarak ayrılıyor. tuvalet, banyo ve mutfak ortak kullanım alanlarında olmak üzere içinde sadece bir çeşme-lavabo-yatak-gardrop-masa-sandalye olan 9 m2'lik bir oda veya içinde mutfağı, banyosu, yatağı olan 24 m2'lik stüdyolar. şimdi en küçük tek kişilik bir yatak bile 70*190 ölçülerinde. yani nerdeyse 1.33 m2'lik alanı yatak kaplıyor. her ne kadar 9 m2'lik odalar çok ucuz olsa da -sanırım 250 euro falandı aylık- çekilecek dert değil. tuvalet mutfak yanında olacak aga. ben öğrenciyken 24 m2'lik stüdyoda kalıyordum, kirası da 440 euro muydu neydi.

  öğrenci veya değil, "jeune actif" dedikleri klasmandaysanız, yani genç ve maaşlı çalısansanız* arpej, alfi, fac-habitat, cdc-habitat gibi birtakım özel oluşumlar da mevcut, buralardan da stüdyo kiralamak mümkün.

  biraz da fransa'daki evlerin durumundan bahsedeyim. fransa'daki evler bizim türkiye'de yüzüne bakmayacağımız kadar küçük işin açığı. hele hele ile-de-france'ta iseniz, yani paris'e yakın bir yerlerdeyseniz kiralar diğer yerlere göre biraz daha pahalı. o yüzden öğrenciyseniz üniversite yurtlarını* tercih etmenizde fayda var. neyse, evler yaklaşık 15 m2'den başlıyor, 7-8 odalı 200 m2 olanlara kadar gidiyor. bu çok odalı olanlara ev arkadaşı olarak da katılabilirsiniz. ev arkadaşlığına 'colocation'* deniyor. kiralamaya "location"*, kira "loyer"*, eğer ev sahibinden kiralayacaksanız buna "particulier"* yani "tekil kişiden", emlakçıdansa da "agence"* deniyor. emlakçıları pek önermem, çünkü aşağı yukarı kiranın %50'si kadar komisyon alıyorlar. sor çareyse yapacak bir şey yok ama tabii.

  ev ilanlarına bakarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeyse ev sahibinin ilan ettiği kiraya faturaların/masrafların dahil olup olmadığı.

  fransa'da ev kiralamış olanların bazı masrafları oluyor. bunlar; mevcutsa asansör giderleri, çöp vergisi, aidat, apartman temizliği, varsa ortak ısıtma ücreti, sıcak su, soğuk su, ve elektrik. eğer bu masraflar dahilse buna "charges compris (c.c.)", masraflar hariçse "hors charges" deniyor, h.c. diye kısaltılıyor. aşağıda fransa'nın sahibinden'i olan leboncoin* adli sitenin adresini veriyorum. ikinci elden tutun her şey var leboncoin'da. diğer iki sitede de ev ilanları bulunuyor.

  leboncoin, immojeune, seloger

  kendi durumumdan örnek vereyim. geldiğimin 3. günü leboncoin'dan ilanlara bakarken daha 1 saat önce verilmiş bir ilan gördüm. fotoğraflardan çok tatlı gözüküyordu, 1+1, 39 m2 bir ev. amerikan mutfağı var falan. mutfak eşyaları bile dahil, çamaşır makinesi, giyinme odası, yatak, tv, kahve makinesi, çamaşır kurutma teli, ütü, ütü masası, aklınıza gelebilecek her şey var ya.

  adaylığımı koymak için adamın verdiği email adresine istediği belgeleri attım hemen. iş kontratı, eski vergi makbuzları, kimlik belgesi, ikametgah. evet gerçekten bunları istiyorlar, insanlar burada herkese ev vermiyor maalesef. bir de genelde kiracının maaşının kiranın en az 3 katı olması gerektiği notunu düşerler ilanlara. neyse, adam şöyle yazmış. "630 euro kira, 120 euro masraflar, 2 kira depozito". masraflara elektrik ve internet hariç her şey dahil; asansör, çöp, aidat, sıcak/soğuk su falan. elektrik açtırma ve internet bağlatma konusunu aşağıda ayriyeten anlatacağım.

  -banka hesabı açma

  şimdi banka hesabı açtırmaya geleyim, çok o kadar anlatacak bir şey yok aslında ama fransa banka sistemine ufaktan girsem ve kulak aşinalığı yaratmak için birkaç terimden bahsetsem iyi olur.

  banka hesabı için yabancılardan sadece 3 tane belge istiyorlar. pasaport/oturma izni gibi geçerli bir kimlik belgesi, iş kontratı ve ikametgah. bu belgelerin hiçbiri olmadan hesap açtırmanın yöntemleri de var ama onlar ülkeye kaçak giriş yapıp sefalet içinde ufacık bir evde 4-5 kişi yaşama tutunmaya çalışan insanların işi. oraya şimdi girmeyeyim. şu entry'de üstünkörü anlatmıştım.

  fransa'nın bankacılık sistemi, türkiye'dekinin önünde diz çöküp tövbe ister. sanırım türkiye'deki banka sistemi dünyadaki en gelişmiş ve rahat sistemlerinden biri olabilir. türkiye'de alışveriş falan yaptığınızda internet bankacılığından işlemleri anında görebilirsiniz, fransa'da canı isterse 2-3 gün sonra falan güncellenir. mesai saatleri içinde gönderilen eft'nin gelmesi 24 saati bulabilir. çoğu atm'de para girişi bulunmaz, para zarfı bulunur. bu zarfların üzerini hesap bilgilerimizle doldurduktan sonra parayı fiziksel olarak zarflara koyup kutuya atmak gerekir. falan filan...

  burada banka şubesine gittiğiniz zaman ilk önce ön bürodaki* görevliyle konuşmanız gerekiyor. hesap açtırmak harici bütün bankacılık işlemlerinizi ön bürodaki kişiyle hallediyorsunuz. numara alayım, gişeciyle konuşayım diye bir şey yok, gişeci yok çünkü. bizdeki gişelerin kaldırılıp sadece müşteri hizmetleri odalarının bulunduğunu düşünün. hesap açtırmak için önce randevu almak gerekiyor. societe generale en yakın randevu 3 hafta sonra demişti. kimisi ertesi güne veya o günün akşamına verebiliyor, bankaları gezmek lazım. caisse d'epargne, credit mutuel, banque populaire, cic, credit agricole, lcl, bnp paribas falan gibi bir sürü banka var.

  randevunuza gidip belgelerinizi veriyorsunuz, yaklaşık 35-40 dakikalık işlemlerden sonra hesabınız açılıyor. vadesiz (compte courant) ve vadeli (livret a) olmak üzere iki cins hesap var. vadesizi açtırmak zorundasınız zaten ama livret a'yi da ekstradan açtırırsanız senelik %0,75 gibi bir faiz veriyor :d bankacıyla konuşurken "aa bu çok azmış, türkiye'de %25 falan" diye istemeden ağzımdan kaçırmıştım. neyse bu konu hakkında konuşmak istemiyorum :d

  1 hafta içinde banka kartınız adresinize geliyor, alışveriş yaparak veya atm'den para çekerek kartınızı aktif ettikten sonra internetten de kullanmaya başlayabilirsiniz. visa classic gibi en ucuz kartı seçerseniz kartın yıllık ücreti 100 euro'yu pek geçmiyor. öğrencilere daha ucuz tabi.

  banka hesabını açtırınca size hemen bir rib verecekler. bu sizin banka hesap bilgilerinizin bir özeti. banka şubesi kodu, swift kodu, iban falan her şey bunda. bu rib'in mail hesabınızda ve fiziksel olarak da yanınızda hep bir kopyasını bulundurmanızda yarar var, ne zaman nerede lazım olacağı belli olmuyor. işe başladığınızda şirket/üniversite sizden maaşınızı hesabınıza yatırmak için rib ister. mesela yurt ücretini aylık otomatik olarak ödeyebilmek için rib'inizi yönetime verip ödeme anlaşmasına imza attığınızda o kişi veya kurum banka hesabınızdan para çekme yetkisine sahip olur. faturalar da bu şekilde ödenebiliyor. ama sanırım ben türkiye'deyken bu olayı değiştirmişler, sepa diye bir sistem gelmiş çünkü. aşağıda internet bağlatmayla ilgili kısımda bu konu hakkında tecrübelerimi yazdım.

  -cep telefonu hattı alma

  fransa'da sfr, bouygues, orange, free gibi birkaç gsm operatörü var. ben free hakkındaki tecrübelerimi yazacağım, şimdiye kadar hep free kullandım çünkü.

  bunların tarifeleri çok basit. sadece 3 tane var. free 2 euro, serie free, bir de forfait free.

  free 2 euro: bana internet lazım değil*; mesaj atsın yeter diyenler için fransa içi 2 saat arama ve sınırsız sms. ayda 2 euroya anca bu kadar. çok dandik bi' tarife, bunu geçelim.

  serie free: 50 gb mobil internet, fransa içi sınırsız arama ve sms, avrupa'da roaming yaparken de sınırsız arama ve sms + mms* + 4 gb internet. 1 sene taahhüt şartıyla ilk sene ayda 10 euro, sonra ayda 20 euro. bu bence gayet mantıklı.

  forfait free: 100 gb mobil internet, türkiye dahil dünyanın 65 ülkesinde roaming yaparken 25 gb internet + sınırsız arama + sms + mms. taahütsüz ayda 20 euro. en güzeli de bu bence ama. düşünün yani ben türkiye'de 4 gb internet için 35 lira fatura ödüyordum, burada roaming yaparken 25 gb veriyor.

  şu aşamada hemen ev interneti hizmetinden de bahsetmek istiyorum, zamanı geldi, çünkü mobil hatla birleştirince fiyatlarda indirim oluyor.

  - internet hattı bağlatma

  free'nin ev interneti, televizyon yayını olmadan olmuyor; yani oluyor da, astarı yüzünden pahalıya geliyor. bu hizmete freebox diyorlar. bunun içinde eğer binada fiber bağlantısı varsa 1gbps hızında fiber internet (yoksa yüksek hızlı adsl), 4k kalitesinde androidtv veya canal+ yayını ve ev telefonu numarası tahsisi bulunuyor. yani bu freebox'i alınca iletişim için başka bir şeye ihtiyaç kalmıyor. ben 1 sene taahhüt yapmak kaydıyla aylık 15 euro'ya freebox mini 4k denilen paketi seçtim. 1 seneden sonra 36 euro olacak. bir telefon makinesi alıp modeme bağlayınca türkiye de dahil 110 ülkeye bedava arama yapmak mümkün. bu paketi forfait free denen mobil hatla bağlayınca mobil hat ayda 16 euroya düşüyor.

  internet faturasını ödemek için online abone merkezinden banka hesap detaylarınızı vermeniz gerekiyor, yani rib denilen belgede yazanları. bunun karşılığında firma size maille anında "mandat prélèvement sepa" başlıklı bir pdf gönderiyor. bu mandayı bastırıp imza attıktan sonra üzerindeki posta adresine normal postayla gönderiyorsunuz. bu belgeyi gönderince yukarıda da dediğim gibi firma hesabınızdan sizin bilginiz dahilinde para çekme yetkisine sahip oluyor. bir nevi internet bankacılığından 2 tıkla otomatik ödeme talimatı vermek yerine, eski usul postayla hallediyoruz. demiştim ama ben, türkiye'nin bankacılık hizmeti fransa'dakinden daha gelişmiş diye.

  -elektrik bağlatma

  eğer taşınacağınız evdeki kiracı sizin yerleşme tarihinizden en az 15 gün içinde çıkmışsa elektrik kesilmiştir. şu yazdığım cümleyi ben bile anlamadım açıkçası haha. tekrar deniyorum. kiracının çıktığı günü takip eden 15 gün içinde, eğer evin elektrik sayacının kimlik numarasına yeni bir abonelik işlemi yapılmamışsa sistem elektriği kesiyor. burada linky diye bir elektrik sayaç sistemi var. bu sayaçlar devletin intranetine bağlı, kesme/açma işlemleri online gerçekleştiriliyor. prm denilen numarayı sayacın üzerinden öğrenip türkiye'deki tedaş gibi bir kurum olan électricité de france'in sitesinden abonelik açtırabilirsiniz. burada size en uygun olan tarifeyi seçmek için birtakım sorular soruluyor. evin yüzölçümü, evde kaç kişinin yaşadığı, havuz/şömine/elektrikli arabanız var mı, ısıtma neyle oluyor, sıcak suyu nasıl sağlıyorsunuz falan gibi ortalama elektrik kullanımını anlamak için çeşitli sorular var. bana ayda 30 euro ortalama çıkardı. tarife seçme sayfasında başka elektrik dağıtıcı firmaların tekliflerini de gösteriyor, hepsi aynı fiyatı verdiği için ben devletinkini seçtim.

  açıkçası şimdilik aklıma gelenler bunlar. eğer herhangi bir sorunuz olursa her zaman beklerim. çalışmayan bir link veya anlaşılmayan bir yer varsa mesaj atarsınız.

  sevgiyle kalın.
2940 entry daha