şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
28771 entry daha
 • google'ın sunduğu bir hizmet olan colaboratory ile fotoğraf ve videoları renklendirmenin çocuk oyuncağı olması.
  colaboratory veya google colab aslında size kendi ramini kullandırtan ve kendi bilgisayarınızda ram yetmezliğinden yapamayacağınız işlemleri yapmanızı sağlayan bir bulut servisi. aynı google stadia gibi. bu işlemlerden birisi de fotoğraf ve videoları renklendirme.

  bu sistem deep learning sistemini kullanıyor aynı gaugan gibi. fotoğraf ve videoları da bu sayede renklendiriyor. deep learning kısaca yapay zekanın kendisine girilen verileri işleyip öğrenerek daha sonra kendisinden istenilen işlemlerde bu öğrendiklerini uygulaması.
  bu sistemde de yapay zekaya daha önceden pek çok renkli fotoğraf yükleniyor ve makine fotoğraflardaki tüm objeleri ilk önce ayırt ediyor. daha sonra bu objelerin genellikle hangi renklerde olduğu, ışığın renk tonlarını nasıl etkilediği gibi kriterleri öğrenerek siyah beyaz fotoğraflarda da bu öğrendiklerini uygulayıp onları renklendiriyor. yani programa daha önceden içinde pek çok abd bayrağı olan fotoğraflar yükleniyor. program da abd bayrağı objesini ve renklerini öğreniyor. daha sonra ise kendisine yüklenen siyah beyaz fotoğraftaki bayrağı bulup öğrendiği renklere boyuyor.

  şimdi uzatmadan nasıl yapılacağını göstereyim. öncelikle google hesabınıza giriş yapıyorsunuz.
  fotoğraf renklendirmek istiyorsanız buraya,
  videoları renklendirmek için buraya tıklıyorsunuz

  daha sonra ise yapmanız gereken tek şey kutucukları işaretlemek.
  ilk olarak ''import torch'' yazan yerin yanındaki [] işaretinin üstüne tıklıyoruz gelen uyarıya run anyway diyoruz ve dolmasını bekliyoruz. aynı şekilde ''colorize'' başlığına kadar tüm hepsini işaretleyip dolmasını bekliyoruz. daha sonra ''`source_url:`'' kısmına resmimizin veya videomuzun linkini yapıştırıyoruz ve yine run diyoruz. biraz bekledikten sonra işlemimiz tamam. fotoğraf ve video renklendi.

  tıklayacağımız yerler 1 2 3

  ben çok iyi sonuçlar aldım : 1 2 3 4

  bu da aynı program ile renklendirilmiş bir video

  zaten youtube'da bu programı öğrenen birçok kişi tüm atatürk videolarını renklendirmiş bile.

  programın hala çok eksiği var. öncelikle yüzlerde çok renk hatası yapıyor. yüzün yarısı başka bir tondayken yarısı başka bir tonda olabiliyor. bunun dışında deep learning gereği program daha önceden öğrenmediği bir nesneyi doğru renklendiremiyor. türk bayrağını öğrenmediği için türk bayraklarını siyaha yakın bir renk yapıyor. o yüzden insan yüzü bulunmayan ve orijinalinden başka bir renge boyansa da anlaşılmayacak çevre fotoğraflarında çok iyi sonuç alıyorsunuz.
  ama sanırım program siyah beyaz fotoğrafın tonlarından asıl rengi az biraz bulabiliyor. çünkü yüklediğim bir can bartu fotoğrafında formayı sarı lacivert tonlara yakın boyamayı başarmıştı.
  bunun yanında fotoğrafın yüksek kaliteli olması da renklendirme işlemini olumlu etkiliyor.
5480 entry daha