şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • 1948 soykırım sözleşmesi’nde belirlenen bir ırkı veya toplumu sırf mensubiyetleri dolasıyla ortadan kaldırmayı planladığı iddiası hiçbir belge ile ispatlanamamıştır ve daha da önemlisi olayların soykırım olduğunu belirten hiçbir yetkili mahkeme kararı bulunmamaktadır.
  nitelim ilk bağımsız ermenistan devlet başkanı katchaznouni’nin raporunda avrupalı devletlerin desteklerine kanarak osmanlı’ya karşı silahlı mücadele vermenin yanlışlığını vurguladığını da biliyoruz. taşnak kongresi’ne verdiği nutukta biz ayaklanmasaydık bunlar olmazdı, kandırıldık. büyük devletler bizi maşa olarak kullandı demektedir.
  kafkas cephesi’nde savaşların yaşandığı dönemde bazı ermeni gönüllüler, rus ordusuyla hareket ediyor. fransızların bile ermeni birlikleri oluyor. osmanlı bu tehlikeyi nasıl bertaraf ederim diye düşünüyor. muhtelif zaman ve şekillerde ermeni cemaatinin liderlerine ikazlarda bulunuyor, kontrol altında tutun, lütfen bir isyan başlatmayın şeklinde. fakat sonunda maatteessüf trajediler yaşanıyor. ermeniler türk köylerini basarak insanları öldürüyor, köyleri yakıyor. bu olaylar neticesinde hükümet bir karar alıyor, tehlike arz eden bölgelerdeki ermeni nüfusunu oradan uzaklaştırmayı düşünüyorlar. tehcir buradan doğuyor. yani o bölgeden alıp güvenli görülen başka bir mıntıkaya yerleştirelim ki bu ayaklanma ve bize karşı silahlanma durumu bertaraf edilsin, düşüncesinden. bir nevi güvenlik koridoru oluşturuldu diyebiliriz. fakat alınan tedbirler savaş durumundan dolayı yetersiz olduğu için yolda rahatsızlık geçirenler ölenler oluyor. eşkıyalar tarafından öldürülenler oluyor. tehcir sırasında onları korumakla görevli jandarma korumasında bulunan bütün askerler öldürülüyor.
  bu hususu ortaya şüphe bırakmayacak kadar açık bir şekilde değerlendiren prof.justin mccarthy’dir. hem konferanslarında, hem de yazılı beyanatlarında net bir şekilde 1914 sonlarına doğru kurulan propaganda bürosunun asıl amacının ingiltere’nin düşmanlarını karalamak, amerika nezdinde ingiliz görüşüne destek sağlayabilmek ve ingiltere’de savaş sırasında moralleri yüksek tutmak olduğunu belirtmiş ve tehcirin propaganda olarak kullandığına değinmiştir.
  bazı ermeni grupların 1.dünya savaşı ve öncesine rastlayan zaman diliminde ordu ve sivillere saldırdığının kanıtları bizzat ermeniler tarafından yazılmıştır. ve hatta bazılarında türkleri öldürmekle övünmektedirler. bu belgelerin ermeni arşivlerinde olması ve şuanda kapalı olması pek mühim değildir. zira rus arşivleri açıktır ve bu olaylara dair pek çok belgeyi barındırmaktadır.
  ki türkler tehcirle soykırım yapmayı amaçlasaydı başkentte ermeniler yüksek standartlarda yaşamaya devam etmezdi. yüzyıllarca milleti sadıka olarak adlandırılmışlar, sanat ve ticaretle uğraşmışlar refah içinde yaşamışlardır. ortada katil ve hain varsa onlar türkler değil bizzat ermenilerdir.
  edit:türkiye halkları değil türk halkı.
158 entry daha