şükela:  tümü | bugün
171 entry daha
  • şu kaynakta araştırmacıların vardığı sonuç: bu sinyalin kaynağının, nötron yıldızlarının manyetosferlerinde oluştuğu bilinen radyo emisyonları olması yönünde.

    frb 180916.j0158+65 isimli sinyalde gözlenen periyodikliğin, nötron yıldızlarının manyetosferlerinin frb'lerin oluşma/bulunma yeri olması konseptine uyduğunu söylüyorlar. aynı zamanda bu periyodikliğin, frb'nin dönüş ile çalışmadığını doğruladığını; bunun sebebinin ise mevcut modelin, pulsar rüzgarlarının zayıf olmasını gerektirmesi olduğunu belirtiyorlar.

    şu kaynakta söylendiğine göre; frb 180916.j0158+65 isimli sinyal her 16,35 günde bir benzer bir düzeni takip ediyor. 4 gün boyunca her iki saatte bir, bir veya iki kez patlıyor(sinyal açığa çıkarıyor). sonrasında 12 gün boyunca sessiz kalıyor. daha sonrasında bütün bu olay tekrar ediyor.

    yani okumadan etmeden, uzaylılar sinyal yolluyor demeden önce; radyo sinyallerinin uzayda kendi kendine oluşabildiğini, bunun için en uygun yerlerin nötron yıldızları olduğunu ve bu sinyalin belli aralıklarla oluşuyor olmasının sinyalle aramıza giren gök cisimleri veya bir kara delik yüzünden de olabileceğini öğrenmek gerekiyor.
24 entry daha