şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • pos cihazları, içindeki simcard ile ödeme bilgilerini genel merkezlere iletemediğinde, ödeme bilgilerini kendi içindeki belleklere kayıt ederler.
  ilk iletişim kanalı açıldığında, yani uçaklar yere indiğinde, tahsilatlar, genel merkeze iletilir.

  pos ve mobil ödeme sistemlerinin kendi içerisinde kayıt alma özelliğini daha önce duymamış yazar arkadaşlarımızın sorduğu sorulardır.

  lütfen uçuş sırasında, cep telefonunuzu açmayınız.

  aynı soru defalarca sorulduğu için edit: kartta bakiye olmazsa ne olur ?
  cevap: aşağıdaki entrylerde de yazıldı. ama size kısa özet geçeyim.
  banka, sizin kart hesabınızda, offline işlem gördüğünde, eksi bakiye (hayalet bakiye-hesap kodu) ile alacak kolonuna bir işlem kayıt eder. ayrıca, hava yoluna parayı transfer eder. hava yolu şirketi zaten bunlarla uğraşmaz.
  siz, hesaba ilk para transferi yaptığınızda, bu hesaptaki eksi bakiye sıfırlanır. atıyorum, hesaba hiç para koymadınız. banka, belli bir dönemde sizi arar ve borcunuzu ödemenizi ister. kredi kartınıza bu borcu işletir. kmh hesabı tanımınız ya da benzeri bir hesaba izin verdiyseniz, temerrüt faizi bile işletir.
  kısacası, uçaktaki işleminizle ne hava yolu şirketine ne de bankaya gol atabilirsiniz.

  aynı soru defalarca sorulduğu için ikinci edit: kart geçersiz ise nasıl işlem alınıyor ?
  cevap: arkadaşlar çok basit. ödeme anında geçersiz kart hatası aldığında, uçaktaki görevli personel sizden ya başka kartınız var mı diye sorar ya da koltuk numaranızı not alır ve yere inince tekrar dener. ayrıca, kendi notunu alır.
  yerde de bu hata tekrarlarsa ve uçakta aldığınız ürün çok değerli bir ürün ise, alana kadar size refakat edilir, bir atm'ye yönlendirilir.
  en kötü ihtimal ile adınız, soyadınız ve diğer tüm bilgileriniz belli. bu bilgileri, hava yolu şirketi ve banka arasında mutabakat olduğu için kolayca tahsil edilir. sonra banka kanalı ile o para sizden tahsil edilir.

  soru: offline ödeme nedir ?
  cevap: pos makineleri, ödeme merkezi ile iletişim kuramadığı durumda, tahsilatları kendi belleğinde tutar. buna offline ödeme denir. ilk iletişim kanalı açıldığında, hatta otomatik gün sonu yapıldığında, hızlıca bu tahsilatları ödeme merkezine iletir. ödeme merkezi, tek tek ilgili hesaplara bu kayıtları borç olarak atar.

  soru: offline pos, pın numarasını nasıl doğruluyor ?
  cevap: kredi kartları/banka kartları , kendi içlerinde bir takım sınıf ve kategorilere sahip. bazı kartlar üzerindeki çip sayesinde pın için gerekli doğrulamayı kart üzerinde tutarken (elbette encrypted) bazıları ise bu işi pos cihazı ve iletişim kanalına bırakıyor.
  ülkemizdeki banka kartlarının hemen hepsinde bu pın bilgisi encrypted olarak kart içinde mevcut(muş) henüz doğrulama gelmedi ?? haliyle, offline alışverişlerde de bu işlemi gerçekleştirmesinin altında bu kolaylık yatıyor. diyelim ki, gezegenimizdeki fantastik bir bankadan pın bilgisi kart içinde olmayan bir kart ile alışveriş yaptınız. pos burada iki yönlü hareket edebiliyor. ekrana, kimlik kartı gösterilmesini söyleyebiliyor ya da kart üzerinden aldığı diğer bilgileri, (banka-banka kodu, alış veriş tarihi, kart numarası vb.) alarak sizin işleminizi gerçekleştiriyor ve sonra diğer cevaplarımda olduğu gibi, sizin hesabınıza bir zaman sonra borç olarak yazıyor.

  henüz elektronik pos cihazları yokken, kredi kartı ile nasıl alışveriş yapıldığını gösteren bir videoyu da paylaşmak isterim.

  mekanik pos cihazı - flatbed pos machine
19 entry daha

hesabın var mı? giriş yap