şükela:  tümü | bugün
713 entry daha
 • annem ve ailesidir.

  sahip oldukları her şey anne babalarından kalmadır. kiminin 8-10 tane dairesi + 2-3 dükkanı vardır kiminin 5-6 dairesi falan. mesela sadece 1 dükkandan (side'de) yılda 70 bin euro kira alırlar. evet 5 kardeşler paylaşırlar bunu ama kişi başı yıllık 92 bin lira, aylık 7 bin 600 lira yapar.

  şu an sahip oldukları buzdağının görünen kısmıdır. toprak zenginidirler.

  bu insanlara parazit, asalak diyemezsin.. desen desen şanslı diyebilirsin. bazı eleştiriler doğrudur. sistem böyle olmamalı. 2 dairesi olanla 20 dairesi olan aynı vergiyi ödememeli. bu durum ülkedeki girişimciliği, istihdamı baltalıyor. bir şirkete yatırım yapacağına gidip daire, dükkan alıyor. tabi ki herkes yatırım yapmak, istihdam yaratmak, bir şirketin hissesini almak zorunda değil ama mevcut sistem herkesi kira geliriyle geçinme hayaline sürüklüyor. ülkenin yatırım yapılabilir olmaması ayrı bir konu!

  şunu da söyleyeyim; toprak, gayrimenkul zengini olmak 2 çit çevirmeyle olmaz. geçmişte birilerinin ağır alın teri ve çalışması vardır bu zenginliklerin arkasında ve tabi ki şans. yozgat'ın kırsalında 1000 dönüm tarlan olacağına izmir merkezde 20 dönüm arsan olsun gibi.

  uzatmayayım, nolursa olsun insan bir şekilde üretime katılmalı. sabah akşam çalışmasın, hobisini üretime çevirsin ama illa ki bir şeyler yapsın çünkü işe yaramama hissi dünyanın en kötü hislerinden biridir.
30 entry daha