şükela:  tümü | bugün
48 entry daha
  • carl sagan yanılmıyorsam "cennetin ejderleri" kitabında "denizde ateş yakılabilseydi ilk uygarlığı yunuslar kurardı" der. ama bunu yazdığım biri carl sagan'a popülist bilimci gibisinden aşağılayıcı bir ifade kullanmıştı, anlaşılan bilimi anlatmayan bilim adamı daha makbul, neyse.

    aynı şekilde balinaların da sesleri kaydedilip analiz edildiğinde arada tekrarlanan bölümler olduğu görülmüş. hatta balina şarkılarının bir çeşit halk destanı olduğu filan düşünülmüştü. tabii biz insanlar anlamadığımız için hemen reddetmeye hazırız bu türden iddiaları.

    edit: @bu nick turkce harf icermez hatırlattı: "hatta birbirleri ile teması olmayan balina gruplarının şarkılarının belirli kısımlarını her yıl değiştirdikleri tespit edilmiş. unutma değil, değiştirme söz konusu."

    ortada olan bir gerçek var ki, gelişkin canlıların bazıları akciğerleri bile oluştuktan sonra denize dönmeyi tercih etmiş, karada kalan primatlar da ateşi kontrol edip, yiyeceklerini yalnızca avlamak ve toplamak yerine üretmeye başlayıp uygarlığı kurmuş. sonuçta başarılarımız ihtiyaçtan doğmuş. ama görece tek akıllı tür biz olmayabiliriz.
202 entry daha