şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • ikinci dünya savaşı'nın toplumu her yönden yıkıma uğratmasına bir tepki olarak birey ve toplumun ideal birlikteliğini esas alan savaş karşıtı ve varoluşçu bir arthur miller oyunudur.

  aile ve toplum çıkarlarının çatıştığı bu eserde, orduya para kazanmak uğruna üretim hatası parçalar satan işadamı joe keller yüzünden 21 amerikan pilotu ölür ve joe keller aklanarak suçu iş ortağına atar. ancak joe'nun oğlu larry de pilottur ve 3 yıldır kendisinden haber alınamamaktadır. larry sevgilisine babası joe keller'in yaptıklarını öğrendiği için yaşama arzusunun kalmadığını belirten bir intihar mektubu yollar. joe keller oğlunun her ne kadar p-40 model uçak kullanmadığını söyleyerek vicdanını rahatlatmaya çalışsa da larry'nin mektubundan etkilenerek kendisi yüzünden ölen pilotların hepsini oğlu kabul eder. bunun üzerine joe keller intihar eder.

  eserden birkaç alıntı:

  "that's your life, that's your lonely life."
  (senin hayatın bu, senin yalnızlığın.)

  "ın a peculiar way. frank is right... every man does have a star. the star of one's honesty. and you spend your life groping for it, but once it's out it never lights again. ı don't think he went very far. he probably just wanted to be alone to watch his star go out.
  (belki garip ama, frank haklı... her insanın bir yıldızı var. dürüstlük yıldızı. hayatın boyunca uzanıp onu tutmaya çalışırsın, ama bir kere elinden kaçırdın mı, artık parlamaz. pek uzaklara gittiğini sanmam. belki de yıldızının sönmesini seyrederken yalnız kalmak istemiştir.)
  çev: ülkü tamer
  (bkz: arthur miller)
  (bkz: ülkü tamer)
  (bkz: hepsi oğlumdu)