şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • ilki 1994 yılında basılmıştır. nedense artık bu derlemeler bile çevrilesi değildir. (dergi kültürü zaten çoktan yitmiştir. başlıca meta-kumbara olmuş magazin artıklarının dışında başvuru ve girizgah olarak bakılacak bir şey kalmamıştır.)
    bir bu kadar şevkle olacak, ve o atmosferi yaratacak ortam da yok olmuştur. eldekiler de sağ kalabilirse ilkin sahafçıların koleksiyonlarında, ya da dijital yaşayacaktır.

    doğu batı dergisinden sonra müptelası olunacak dergidir!
    derlemelerini yapanlara göz gezdirdim; her iki derdinin de, çoğu araştırmacısı, aydını, düşünürü, yazarı vb. isimlerin bazıları yaşasa bile, sanki o yıllarda çıkardıkları yazılarından sonra, okuyunca benim için çoktan yok olup gömülmüş gibilerdir. bazıları hala yaşıyorlar ama (popüler kültürün ağzıyla varlıklarını koruyorlar) o dönemdeki kişiliklerinden, şimdinin siyasi bokuna batmadan, ya da akademik zirzopluğa sığınmadan aç kalacak olanlardan olmuşlar. 90s bitimi ve 2000 dönemlerindeki çeviriler, baskıları çok ciddi ağır-başlı olduğundandır ki; okunurluğu çok yüksek gördüğümden, ister dijitalden ister gidip sahaflardan bulunacak olsun, toz olup gitmeden bulunup göz gezdirilmelidir.

    - öyle ki bir gün bir birey çıkıp, ''dergi de neymiş'' diye soracakların da -hiçbir merakını uyandırmadan çokta üzerine afiyet düşmeden, şu anda da olduğu gibi unutulup gidecektir.