şükela:  tümü | bugün
38 entry daha
  • yine bir troll başlık neticesinde necip milletimizi aydınlatma imkanı doğdu, teşekkür ediyoruz.

    türk kültürü savaşla oluşan ve gelişen bir kültürdür. dilimize birçok deyim ve yapı savaşla geçmiştir. aynı zamanda islamiyetle tanışan türkler için bazı kelimeler bu nedenle birden çok anlam taşır.

    mustafa kemal 16 ocak 1912'de derne muharebesinde italyan uçaklarının bombalaması sonucu gözünden yaralanmış, gözünde kalıcı görme kaybı oluşması nedeniyle "gazi" olmuştur. kendisi çanakkale'de de bir toptan çıkan şarapnel nedeniyle göğsünden yaralanmış ve yine "gazi" olmuştur. peki burada "unvan" olarak verilen gazilik nedir?

    burada unvan olarak verilen gazilik savaşta alınan yara ile elde edilen bir gazilik değildir. tarihimizde milleti için büyük kahramanlıklar gösteren, unutulmaz başarılara imza atan kişilere "gazi" unvanı verilmiştir. osman gazi, ertuğrul gazi, orhan gazi, gazi osman paşa vb.

    mustafa kemal sakarya savaşı'nı kazanarak, 13 eylül 1683'te viyana'da başlayan türk geri çekilişini durdurmuştur. bu savaştan sonra türkler taarruz eden taraf olmuştur. savaşta yaralandığı için değil, bilmemeye utanmadığınız makus talihimizi yendiği için kendisine gazi unvanı verilmiştir. uzun uzun anlatırdım fakat çalışmam gerekiyor. şurada anlatılmışı var. =>
164 entry daha